Komentarze do wystąpienia prezydenta Dudy na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2017 14:30
„Próby wpływania państw trzecich na demokratyczną politykę wolnych narodów powinny stać się przedmiotem troski wspólnoty międzynarodowej” – oświadczył prezydent Andrzej Duda, przemawiając we wtorek w Nowym Jorku na 72. Sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Wystąpienie prezydenta Dudy komentowali w Polskim Radiu 24 Jakub Jałowiczor z „Gościa Niedzielnego” i amerykanista Artur Wróblewski z uczelni Łazarskiego.
Audio
  • 20.09.17 Komentuje Artur Wróblewski, amerykanista, uczelnia Łazarskiego
  • 20.09.2017 Jakub Jałowiczor: Polska jest jednym z krajów, które biorą udział w poważnych rozmowach o geopolityce
Prezydent Andrzej Duda przemawia podczas debaty generalnej 72. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Nowy Jork, USA, 19.09.2017.
Prezydent Andrzej Duda przemawia podczas debaty generalnej 72. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Nowy Jork, USA, 19.09.2017.Foto: PAP/Radek Pietruszka

Zdaniem Jakuba Jałowiczora najważniejszym wątkiem przemówienia prezydenta były wątki bezpieczeństwa. – To były aluzje do sytuacji na Ukrainie, gdy prezydent mówił o wojnie hybrydowej i destabilizowaniu sytuacji przez państwa ościenne. To była niezbyt mocno zawoalowana aluzja do poczynań Rosji. Andrzej Duda pokazywał, że niebezpieczeństwo może pochodzić stamtąd, doskonale wiadomo, że Ukraina i Gruzja są destabilizowane przez Rosję – powiedział publicysta.

Według gościa Polskiego Radia 24 wybór Polski do Rady Bezpieczeństwa ONZ wymagał zbudowania szerokiej koalicji z wieloma państwami. – Pamiętamy, że prezydent Duda jeździł z wizytami do krajów afrykańskich. To będzie miało przełożenie na gospodarkę, ale jednocześnie było to nawiązywanie kontaktów z państwami, z którymi nie mieliśmy zbyt rozbudowanych stosunków dyplomatycznych. Członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ ma oczywisty wpływ na to, że Polska jest jednym z krajów, które biorą udział w poważnych rozmowach o geopolityce. Wpływ na decyzje krajów, które tam zasiadają to poważna sprawa, głos Polski będzie słyszany – mówił Jałowiczor.

W ocenie Artura Wróblewskiego przemówienie prezydenta Dudy było krótkie, acz treściwe. – Andrzej Duda wspomniał o przeciwdziałaniu ingerencji innych państw. Powtarzając trochę za prezydentem Trumpem, pochwalił ideę z Karty ONZ o ochronie suwerenności i nieingerencji w wewnętrzne sprawy państwa. Prezydentowi mogło chodzić o aneksję Krymu przez Rosjan, ale i rosyjską ingerencję w amerykańskie wybory – mówił gość Polskiego Radia 24.

W opinii amerykanisty komentatorzy chwalą prezydenta Dudę za mówienie o zrównoważonym rozwoju. – Prezydent Duda mówił o nierównościach społecznych, a także konfliktach o wodę – wojna w Syrii wybuchła m.in. z powodu suszy i zatargu z Turcją o wodę. Prezydent Duda przypomniał, że Unia Europejska ma najbardziej rozwinięty system ochrony klimatu. Jesteśmy w czołówce ograniczania zanieczyszczeń i dążenia ku czystym technologiom. Pomoc rozwojowa jest dobra dla Polski, ponieważ pomagamy innym, ale i wchodzimy z naszym handlem na inne rynki – przekonywał Wróblewski.

Jak podkreślał gość Polskiego Radia 24, prezydent Trump pochwalił patriotyczną postawę Polski, wymieniając nasz kraj razem z Francja i Wielką Brytanią. – To było mocne przemówienie Trumpa, które było pochwałą suwerenności. To wpisuje się w pryncypialny realizm polityczny, który zauważają komentatorzy, gdzie mowa jest o trosce o własne państwo, obywateli i rodzinę. Nie ma tam jednak ucieczki przed poważnymi sprawami na świecie – Trump mówił krytycznie o Iranie, który nie przestrzega porozumienia antynuklearnego – stwierdził Artur Wróblewski.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem audycji był Jakub Kukla.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

____________________ 

Data emisji: 20.09.2017

Godzina emisji: 10:17 i 13:45

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W Monachium o światowym bezpieczeństwie. "Zmiany są nieuniknione"

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2017 13:37
Trwa 53. monachijska Konferencja Bezpieczeństwa. Prezydent Andrzej Duda powiedział w jej trakcie, że w całym świecie Zachodu "odczuwalny jest wiatr zmian, a elity polityczne nie powinny ich zatrzymywać, ponieważ są one nieuniknione". Senator amerykański John McCain podkreślił z kolei, że nadszedł czas "testowania Stanów Zjednoczonych". Gośćmi Polskiego Radia 24 byli Agnieszka Borowska (Telewizja Republika), Magdalena Piejko (Gazeta Polska), Barbara Sułek-Kowalska (Tygodnik Idziemy) i Michał Matys (Gazeta Wyborcza).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wizyta prezydenta w Gruzji. „Gruzini cenią nas za skuteczność”

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2017 16:05
W poniedziałek rozpocznie się wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Gruzji. Będzie poświęcona zarówno kwestiom stosunków dwustronnych, jak i sprawom międzynarodowym. Chodzi m.in. o integrację Gruzji z UE i NATO, jak i konflikt tego kraju z Rosją. O relacjach polsko-gruzińskich w Polskim Radiu 24 mówił Mariusz Maszkiewicz, ambasador RP w Gruzji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Jadwiga Staniszkis: „Rosję niepokoją pomysły rozszerzenia NATO”

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2017 07:59
- Rosja nie jest silnym krajem. Jeżeli nie doszło do wojny pod koniec komunizmu i zwyciężył wówczas rozsądek to sądzę, że tym bardziej teraz do tego nie dojdzie – powiedziała, pytana o manewry Zapad 2017, socjolog prof. Jadwiga Staniszkis. Odniosła się także do kwestii przyjmowania uchodźców przez Polskę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent Andrzej Duda na forum ONZ. Całe przemówienie

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2017 22:45
Prezydent Andrzej Duda podziękował społeczności międzynarodowej za wybór na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa. W przemówieniu podczas 72. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych przedstawiał Polskę jako wiarygodnego i odpowiedzialnego partnera w rozwiązywaniu problemów na świecie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Debata Poranka: pozycja Polski w regionie i na świecie

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2017 09:15
„Polska bardzo zyskała na znaczeniu dzięki zbliżającej się obecności w Radzie Bezpieczeństwa ONZ; jesteśmy państwem, które stało się rozpoznawalne i mamy szanse na promowanie dobrego wizerunku naszego kraju” - powiedział we wtorek wieczorem prezydent Andrzej Duda. O pozycji Polski i naszych relacjach z sąsiadami oraz USA mówili w audycji Debata Poranka Wojciech Wybranowski („Do Rzeczy”) i Tomasz Walczak („Super Express”).
rozwiń zwiń