Norweżka prosi o azyl w Polsce. Grozi jej odebranie dziecka

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2017 11:15
Cudzoziemcowi można udzielić azylu, gdy jest to niezbędne dla zapewnienia mu ochrony i gdy przemawia za tym ważny interes Polski - podał Urząd do Spraw Cudzoziemców, pytany o sprawę Norweżki, która poprosiła o azyl w Polsce. Kobieta twierdzi, że w jej kraju grozi jej odebranie dziecka. O sprawie mówił pełnomocnik Norweżki mec. Jerzy Kwaśniewski z Ordo Iuris w rozmowie z reporterem PR24 Marcinem Chmielnickim.
Audio
  • 20.09.2017 Jerzy Kwaśniewski: W Norwegii mamy do czynienia z zabieraniem dzieci z błahych powodów
mat. ilustracyjne
mat. ilustracyjne Foto: pexels / CC0

Historię Silje Garmo i jej córki opisuje we wtorkowym wydaniu „Nasz Dziennik”. Kobieta poprosiła o azyl w Polsce bo obawia się odebrania jej dziecka przez Barnevernet - norweski urząd ds. opieki nad dziećmi. Według Jerzego Kwaśniewskiego Silje Garmo zgłosiła się do Ordo Iuris w sierpniu, przerażona sytuacją, z jaką zetknęła się w Norwegii.

- Silje Garmo uciekła z Norwegii do Polski, wiedząc, że jej tropem podąża Barnevernet, który zabrał już jej 12-letnią córkę. Norweski urząd ds. opieki nad dziećmi stawiał błahe zarzuty o „zespół zmęczenia” matki i nadużywanie paracetamolu. Matka toczy walkę o starszą córkę. 3 miesiące po urodzeniu drugiej córki została wezwana do stawienia się w Domu Matki i Dziecka, gdzie przez kilka tygodni „dobrowolnie” przebywała na obserwacji przez urzędników. Po wyjściu z placówki pani Garmo niezwłocznie udała się do Polski, gdyż obawiała się, że jedynym skutkiem tych działań jest odebranie dziecka – wyjaśnia mecenas.

W lipcu dotarła do matki informacja, że w Norwegii Barnevernet wszczął postępowanie w sprawie odebrania jej córki. Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 pani Garmo nie grozi odpowiedzialność karna. – Na szczęście kobieta opuściła Norwegię zanim Barnevernet wszczął postępowanie, ponieważ za opuszczenia kraju, gdy postępowanie trwa, grozi odpowiedzialność karna. W Norwegii mamy do czynienia z zabieraniem dzieci z błahych powodów – Barnevernet odbiera dzieci na podstawie arbitralnych kryteriów i inwigilacji w szkole – mówił Kwaśniewski.

W ocenie mecenasa mamy do czynienia z łamaniem praw człowieka przez Barnevernet. - Obecnie przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka mamy 8 postępowań przeciwko Barnevernet. Oskarżenia o naruszanie praw człowieka wynikają z norweskich analiz rządowych. Jedna z przesłanek azylu jest więc spełniona – wskazywał gość Polskiego Radia 24.

Jak wynika z danych polskiego UdSC w I połowie tego roku wnioski o udzielenie azylu w Polsce złożyło 10 cudzoziemców z pięciu państw (Białorusi, Kuby, Pakistanu, Rosji, Ukrainy). Nie wydano żadnej decyzji pozytywnej. W całym 2016 roku takie wnioski złożyło 23 cudzoziemców. Wydano 54 decyzje pozytywne (część z nich dotyczyła spraw sprzed 2016 roku).

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem audycji był Jakub Kukla.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

____________________ 

Data emisji: 20.09.2017

Godzina emisji: 10:17

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Norwegia - państwo nadopiekuńcze?

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2016 21:17
Norweski urząd ochrony praw dziecka, budzi wiele kontrowersji wśród imigrantów z Europy Wschodniej. Dochodzi tam do wielu kuriozalnych spraw, związanych z odbieraniem dzieci. W ostatnich tygodniach w tej sprawie interweniował Rzecznik Praw Obywatelskich. O Barnavernecie w audycji Świat W Powiększeniu mówił Maciej Czarnecki, autor książki "Dzieci Norwegii. O państwie (nad)opiekuńczym".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Protesty przeciwko odbieraniu dzieci Polakom w Holandii

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2016 12:56
W Hadze spotkali się przedstawiciele organizacji polonijnych i holenderskiego rządu. Rozmowa dotyczyła przypadków odbierania dzieci i sposobu przedstawiania Polaków w mediach. Sprawę relacjonowała korespondentka Polskiego Radia 24 w Brukseli Beata Płomecka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Norweski system narusza fundamentalne gwarancje praw człowieka"

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2017 14:52
W sobotę, w Oslo, odbędzie się marsz w obronie dzieci i rodzin przed działaniami tamtejszego urzędu ds. dzieci (Barnevernet). W Polskim Radiu 24 o problemie, jakim jest odbieranie w Norwegii m.in. polskim rodzinom dzieci, mówił mec. Jerzy Kwaśniewski z Ordo Iuris.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Matka z syndromem pustego gniazda

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2017 13:27
Zbliżający się październik to dla wielu młodych ludzi początek studiów, często poza domem, a dla rodziców konieczność poradzenia sobie z "syndromem opuszczonego gniazda". O trudnych rozstaniach z dziećmi i sposobach na samotność opowiedziała w audycji Kultura nie całkiem osobista pisarka Małgorzata Gutowska-Adamczyk, autorka popularnej serii powieści „Cukierni Pod Amorem.
rozwiń zwiń