75. rocznica powstania Narodowych Sił Zbrojnych

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2017 14:53
75 lat temu, 20 września 1942 roku powstały Narodowe Siły Zbrojne - konspiracyjna organizacja wojskowa obozu narodowego. Działała ona do 1947 roku, po wojnie współtworząc antykomunistyczne podziemie. Była drugą po Armii Krajowej - pod względem liczebności - formacją zbrojną Polskiego Państwa Podziemnego, która w szczytowym momencie liczyła od 80 do 100 tys. osób. O NSZ mówił w Polskim Radiu 24 historyk Leszek Żebrowski.
Audio
  • 20.09.17 Leszek Żebrowski o Narodowych Siłach Zbrojnych
Tablica upamiętniająca stacjonowanie dowództwa Legii Akademickiej Szkoły Podchorążych Narodowych Sił Zbrojnych walczących podczas powstania warszawskiego. Warszawa, ul. Długa.
Tablica upamiętniająca stacjonowanie dowództwa Legii Akademickiej Szkoły Podchorążych Narodowych Sił Zbrojnych walczących podczas powstania warszawskiego. Warszawa, ul. Długa.Foto: Shalom/wikipedia/CC BY-SA 3.0

Jak podkreślił Leszek Żebrowski, NSZ to „najbardziej w podziemiu antyniemiecka organizacja o bardzo zdecydowanym programie granicznym - wschodnim i zachodnim - i najbardziej zdecydowanej postawie wobec obu wrogów - zarówno III Rzeszy, jak i Związku Sowieckiego”.

- Największym dorobkiem programowym Narodowych Sił Zbrojnych było stanowisko, by po wojnie Polska uzyskała granice na Odrze i Nysie Łużyckiej i by w całości zostały zlikwidowane Prusy Wschodnie – mówił gość. Dodał też, że NSZ było organizacją niezależną. – Organizacja ta nie miała żadnych dotacji. Powstała spontanicznie i oparta była tylko i wyłącznie na środkach własnych – podkreślił Żebrowski.

Jak stwierdził, NSZ była organizacją fachową, wojskową. - W ich skład wchodziło trzech przedwojennych generałów, kilkudziesięciu przedwojennych pułkowników, liczne grono oficerów, podpułkowników, majorów i masa młodych ludzi - absolwentów gimnazjów czy studiów przed wojną - którzy byli podchorążymi lub młodymi oficerami, podporucznikami czy porucznikami rezerwy – oznajmił gość.

Narodowe Siły Zbrojne zostały utworzone głównie z żołnierzy Związku Jaszczurczego i części oddziałów Narodowej Organizacji Wojskowej, które nie podporządkowały się umowie scaleniowej z AK. W większości zostały scalone z Armią Krajową w 1944 roku.

Początkowo NSZ prowadziły działania wojenne tylko przeciw Niemcom. Następnie zwalczały także Gwardię Ludową, Armię Ludową, Bataliony Chłopskie i partyzantkę radziecką oraz bandy rabunkowe, by później brać udział w powstaniu antykomunistycznym, walcząc przeciw Armii Czerwonej i siłom zbrojnym Polski Ludowej.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Łukasz Sobolewski.

Polskie Radio 24

____________________ 

Data emisji: 20.09.17

Godzina emisji: 14:15

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2014 18:27
Gdy we wrześniu 1939 roku Wojsko Polskie zakończyło bój w regularnych walkach z Niemcami i Rosjanami, żołnierze usunęli się w cień i wraz z władzami cywilnymi sformowali Polskie Państwo Podziemne. IPN oraz Światowy Związek Żołnierzy AK apelują o zorganizowanie w Polsce lokalnych obchodów rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstaje nowy film o Żołnierzach Wyklętych

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2016 17:21
Opowieść o młodych ludziach, uwikłanych w tragiczne wydarzenia, a jednocześnie snujących plany na przyszłość i marzących o normalnym życiu. Oto jeden z głównych wątków filmu „Kochankowie z lasu” – nowej produkcji przedstawiającej losy Żołnierzy Wyklętych. Jego reżyser, Arkadiusz Gołębiewski oraz Barbara Otwinowska, w trakcie II wojny światowej członkini Armii Krajowej, byli gośćmi Polskiego Radia 24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Światełko dla żołnierzy AK" w 75. rocznicę powstania Armii Krajowej

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2017 15:44
Symboliczne znicze w 75. rocznicę utworzenia Armii Krajowej zapalono przed tablicą upamiętniającą akcję pod Arsenałem. O historii ogólnopolskiej, obywatelskiej armii działającej w warunkach konspiracyjnych mówił w Gorącym Temacie prof. Marek Wierzbicki z Instytutu Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premiera książki: "Narodowe Siły Zbrojne 1942–1947". "To forma buntu"

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2017 14:22
Właśnie ukazała się pierwsza publikacja całościowo opisująca historię Narodowych Sił Zbrojnych.  Autor książki "Narodowe Siły Zbrojne 1942–1947", historyk, publicysta, dramaturg Michał Gniadek-Zieliński był gościem audycji Wszystko jest Historią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Agresja ZSRR z 17 września 1939 roku, czyli jak doszło do IV rozbioru Polski

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2017 18:00
– Sowiecka napaść była dla Polaków zaskoczeniem – powiedział prof. Wiesław Wysocki, historyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. 17 września obchodzimy 78. rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę. Jaką mamy wiedzę na temat tego wydarzenia, czy szczegóły sowieckiej agresji są polskim historykom co najmniej tak dobrze znane jak niemieckiej?
rozwiń zwiń