Gen. Roman Polko o manewrach DRAGON i znaczeniu ćwiczeń w armii

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2017 08:21
17 tysięcy żołnierzy, prawie 3 i pół tysiąca pojazdów uczestniczy w rozpoczętych w środę największych w Polsce manewrach wojskowych DRAGON 17. Biorą w nich udział wojskowi z Polski i jedenastu krajów NATO, między innymi, ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Niemiec. – Nad tłem taktycznym ktoś nie popracował. Rozumiem poprawność polityczną, ale nie możemy dochodzić do granic śmieszności – mówił w Polskim Radiu 24 gen. Roman Polko.
Audio
  • 21.09.2017 Gen. Roman Polko o manewrach DRAGON i Zapad.
Gen. Roman Polko
Gen. Roman PolkoFoto: EAST NEWS/Anatol Chomicz

Najwięcej będzie w czwartek działo się na poligonie w Drawsku Pomorskim. Głównym ćwiczącym tegorocznych manewrów DRAGON jest 12. Dywizja Zmechanizowana ze Szczecina, na pewno pojawią się zatem dobrze znane transportery opancerzone Rosomak. Śmigłowce i samoloty będą prowadzić działania wspierające, a dzisiejszy dzień będzie zaledwie rozgrzewką i pokazem możliwości żołnierzy i sprzętu. Na drawski poligon ma przyjechać wiceminister obrony Michał Dworczyk oraz dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych generał broni Jarosław Mika. Na manewry Dragon 17 zostali też zaproszeni obserwatorzy OBWE.

Jak podkreślał gość, „scenariusz DRAGON nie powala na kolana”. Zakłada on obronę przed potencjalnym atakiem ze strony wrogiego państwa, które chce wkroczyć na terytorium Polski, by zagarnąć surowce. – Tło taktyczne powinno mieć coś wspólnego z zagrożeniami hybrydowymi. W Polsce możliwe jest oddziaływanie grup dywersyjnych, które nie będą wkraczały, by zdobywać surowce, ale chcieć zdestabilizować Polskę jako silny kraj na flance wschodniej, by realizować swoje cele na Litwie, Łotwie, Estonii. By wykluczyć Polskę jako stabilny kraj sojuszu NATO – wyjaśniał.

Gen. Polko zaznaczył, że „trudno nie przygotowywać się na tego typu scenariusze”. – Rosjanie przygotowują elementy do działania na terytorium Polski, szkoląc się w zakresie prowadzenia działań dywersyjnych, to stale podłoże różnych ćwiczeń. Trzeba być proaktywnym a nie reaktywnym – przekonywał.

Gość odniósł się również do zakończonych właśnie manewrów rosyjsko-białoruskich Zapad 2017. Wskazywał, że choć w trakcie ćwiczeń obyło się bez prowokacji, nie oznacza to, że po ich zakończeniu jakieś nie będą miały miejsca. – Rosjanie w taki sposób działają, lubią zaskakiwać, są nieprzewidywalni i narzucają inicjatywę. Cel informacyjny osiągnęli, o tym mówiły wszystkie stacje, udało się pokazać potęgę imperium rosyjskiego – mówił.

Jak wskazywał Roman Polko, na razie nie wiemy, czy wojsko rosyjskie pozostanie na Białorusi. – Wątpię, żeby siły rosyjskie tam pozostawały, ale jest bardzo prawdopodobne, że jakieś bazy, pozostawienie sprzętu będą miały miejsce – ocenił.  

W rozmowie także o napięciu wokół Korei Północnej.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Grzegorz Jankowski.  

Polskie Radio 24/IAR/ip

____________________

Data emisji: 21.09.2017

Godzina emisji: 7:06


 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Władimir Putin na manewrach wojskowych Zapad 2017

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2017 07:03
Prezydent Władimir Putin będzie obserwował rosyjsko-białoruskie ćwiczenia wojskowe Zapad-2017 w obwodzie leningradzkim w północno-zachodniej Rosji - poinformował Kreml.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ćwiczenia Zapad-17. Komentarz eksperta

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2017 15:02
Prezydent Władimir Putin pojawi się na jednym z etapów rosyjsko-białoruskich manewrów Zapad-2017. Dzisiaj, będzie je obserwował w obwodzie leningradzkim w północno-zachodniej Rosji - poinformował w piątek Kreml. O ćwiczeniach Zapad17 mówił w Polskim Radiu 24 Mariusz Cielma z "Nowej Techniki Wojskowej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zapad-17. "Odpowiedzią na groźby Rosji wzmocnienie Ukrainy"

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2017 08:11
Rosyjsko-białoruskie manewry Zapad-2017 weszły w decydującą fazę. Dziś na sześciu białoruskich i trzech rosyjskich poligonach będą kontynuowane ćwiczenia polegające na odpieraniu ataków umownego przeciwnika. W poniedziałek dwa rosyjskie samoloty naruszyły litewską przestrzeń powietrzną, o czym poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych Litwy. O ćwiczeniach Zapad17 mówił w Polskim Radiu 24 dr Jerzy Targalski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy manewry Zapad 2017 zagrażają naszemu bezpieczeństwu?

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2017 07:03
Rosyjsko-białoruskie manewry Zapad-2017 weszły w decydującą fazę. Czy Rosjanie testują nowe rozwiązania, które mogą zagrozić państwom NATO?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zapad2017. „Od początku manewrów są napięcia na linii Białoruś-Rosja”

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2017 13:23
Dobiegają końca rosyjsko-białoruskie manewry Zapad-2017. W ostatnim dniu ćwiczeń będzie je obserwować prezydent Aleksander Łukaszenka. Prezydent Białorusi ma oglądać przebieg kulminacyjnej fazy manewrów na podstołecznym poligonie „Borysów”. O przebiegu ćwiczeń Zapad2017 mówił w audycji Północ-Południe Siarhiej Pielasa z TV Biełsat. Manewry komentował też w Polskim Radiu 24 Waldemar Łuczak wydawca miesięcznika "Raport - Wojsko, Technika, Obronność".
rozwiń zwiń