Minister sportu Witold Bańka: przeznaczymy pół miliarda złotych na infrastrukturę

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2017 13:30
Otwarte Strefy Aktywności to nowy program Ministerstwa Sportu i Turystyki, który ruszy od 1 stycznia. Mają służyć dzieciom, rodzinom, młodzieży, seniorom - powiedziała premier Beata Szydło, która w czwartek wraz z szefem resortu Witoldem Bańką przedstawiła projekt. Propozycje Ministerstwa Sportu komentował w audycji Gorący temat Maciej Petruczenko z "Przeglądu Sportowego".
Audio
Minister sportu Witold Bańka podczas konferencji prasowej w siedzibie KPRM w Warszawie.
Minister sportu Witold Bańka podczas konferencji prasowej w siedzibie KPRM w Warszawie.Foto: PAP/Marcin Obara

- To program skierowany do wszystkich pokoleń. Mamy nadzieję, że na tych placach zabaw będą spotykali się dziadkowie, dzieci i wnukowie. To będzie miejsce rekreacji i spotkań całych rodzin, gdzie będą spotykać się przyjaciele, a młodzież i osoby starsze będą spędzać czas. Po to robimy, ale także, by zadbać o zdrowie i kondycję Polaków - dodała szefowa polskiego rządu.

Jak dodała projekt skierowany jest do wszystkich samorządów.  - Tymi najważniejszymi miejscami, gdzie OS-y będą lokalizowane to przede wszystkim mniejsze miejscowości, gdzie teraz nie ma szans na to, by ludzie mieli dostęp do profesjonalnych obiektów sportowych. Chcemy by każdy miał szansę skorzystania z takich urządzeń i sprzętu - podkreśliła.

Minister sportu poinformował, że projekt zostanie uruchomiony od 1 stycznia. Na przestrzeni dwóch lat zostanie przeznaczona na to kwota 100 mln zł i ma powstać ok. 3000 Otwartych Stref Aktywności.

- Głównym jego zadaniem jest stworzenie wielofunkcyjnych i wielopokoleniowych stref aktywności, z których korzystać będą dzieci i seniorzy. Mają być też formą integracji lokalnych społeczności - powiedział Bańka.

Obiekty mają być budowane w dwóch wersjach - podstawowej, gdzie stworzenie takiej strefy będzie kosztować ok. 50 tys. oraz rozszerzonej - ok. 100 tys.

Najmniej zamożne gminy mogą ubiegać się nawet o 70 proc. dofinansowania z ministerstwa. Standardowe będzie wynosić do 50 proc. Będzie uproszczona formuła starania się o takie dofinasowanie - zaznaczył minister.

Według Macieja Petruczenki dostęp młodzieży do obiektów sportowych jest dramatyczny. - Jeśli takie pieniądze pójdą na sport, to nic tylko skakać z radości. Obiektów jest za mało, nie ma dwóch zdań, a zapotrzebowanie jest przeogromne. Proszę mi znaleźć w Warszawie jedno pełnowymiarowe boisko, na którym można by za darmo pograć w piłkę. Wszędzie jest wielka potrzeba sportu, tylko trzeba umożliwić młodzieży pierwszy krok – powiedział dziennikarz.

Więcej w nagraniu.

IAR/PAP/Polskie Radio 24/ip

___________________

Data emisji: 21.09.2017

Godzina emisji: 11:38


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak