Korupcja w futbolu. "Nie ma drugiego kraju, w którym ustawiało się mecze na taką skalę jak w Polsce"

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2017 13:29
- Mamy 15 lat od wejścia ustawy o korupcji w sporcie. Najgłośniejsze zatrzymanie ws. afery korupcyjnej w polskiej piłce miały miejsce w latach 2005-2007. Niektórzy już o tym zapomnieli, a niektórzy starają się, aby o tym zapomniano – powiedział o korupcji w piłce nożnej dziennikarz Polskiego Radia 24 Dominik Panek, autor bloga "Piłkarska mafia".
Audio
  • 21.09.2017 Dominik Panek: „Były takie kolejki pierwszej ligi, w której prawie wszystkie mecze były ustawione”.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: flickr/Dylan's World/(CC BY-NC 2.0)

Dzisiaj ma ruszyć, po 7 latach od oskarżenia, kolejny proces podejrzanego w aferze. To były przedsiębiorca z branży mięsnej, który był działaczem Świtu Nowy Dwór Mazowiecki i Widzewa Łódź, który jest oskarżony o ustawienie 32 meczów. Dominik Panek wyraził nadzieję, że proces dzisiaj ruszy. – Mam nadzieję, że Wojciech Sz. dobrowolnie podda się karze, jak zapowiadał 7 lat temu i jeszcze dzisiaj usłyszymy wyrok – powiedział dziennikarz.

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 niektórzy oskarżeni mogliby dostać odszkodowanie w Strasburgu za przewlekłość postępowania. – W sprawie korupcji prokuratura wystawiła ponad 80 aktów oskarżenia, w których oskarżono ponad 500 osób. Nadal trwa kilkanaście procesów, w których oskarżonych jest kilkadziesiąt osób - w tym najważniejsza sprawa o kierowanie zorganizowaną grupę przestępczą, której głową miał być Ryszard F. "Fryzjer". Polską piłkę próbowały wyczyścić prokuratura, policja i CBA, a nie PZPN  – mówił Panek.

W ocenie redaktora środowisko piłkarskie tylko częściowo rozliczyło się z korupcją. - Z sędziami i obserwatorami PZPN rozliczono się skutecznie, tych osób nie ma już w piłce. Natomiast piłkarze, trenerzy i działacze wracają. Moim zdaniem osoby skazane za korupcję nie powinny grać w polskiej reprezentacji ani być trenerami. Nie ma drugiego kraju na świecie, w którym ustawiałoby się mecze na taką skalę jak w Polsce. Były takie kolejki pierwszej ligi, w której prawie wszystkie mecze były ustawione – wskazywał Dominik Panek.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem audycji był Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24

______________________

Data emisji: 21.09.2017

Godzina emisji: 11:35


Zobacz więcej na temat: korupcja korupcja w futbolu
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Korupcja w polskim futbolu

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2013 20:52
W polskiej piłce nożnej znów zawrzało. W ostatnim tygodniu głośno było znów o aferach korupcyjnych, które rzuciły cień na polski futbol. Zapraszamy do wysłuchania kolejnej audycji z cyklu "Męska gra".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyrok dla byłego selekcjonera Polski

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2014 17:45
Sąd Okręgowy we Wrocławiu skazał byłego trenera piłkarskiej reprezentacji Polski Janusza W. za udział w futbolowej aferze korupcyjnej. Znany selekcjoner dobrowolnie poddał się karze i z tego względu wyrok wymiaru sprawiedliwości został złagodzony.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybory w FIFA w cieniu skandalu

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2015 11:10
– Reelekcja Seppa Blattera będzie największą hańbą w historii światowego futbolu – oceniał w Polskim Radiu 24 Jan Tomaszewski, były piłkarz. Piątkowym wyborom nowych władz FIFA towarzyszy atmosfera skandalu korupcyjnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Skala korupcji w polskiej piłce była niewyobrażalna”

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2017 20:04
Śledztwo dotyczące korupcji w polskiej piłce nożnej rozpoczęło się w maju 2004 roku. Do tej pory oskarżono o udział w ustawianiu meczów piłkarskich w Polsce ponad 520 osób, a w proceder zamieszanych było kilkadziesiąt klubów. O korupcji w polskiej piłce nożnej mówił w audycji Kulisy Spraw Dominik Panek, bloger od lat zajmujący się korupcją w polskiej piłce i dziennikarz Polskiego Radia 24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Korupcja w futbolu: Wyrok dla Wojciecha Sz. już w październiku?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2017 13:00
Po 7 latach od oskarżenia ma zostać skazany Wojciech Sz. podejrzany w aferze korupcyjnej w polskiej piłce. To były przedsiębiorca z branży mięsnej, który był również działaczem Świtu Nowy Dwór Mazowiecki i Widzewa Łódź. Został oskarżony o ustawienie 32 meczów. O szczegółach mówił Dominik Panek, dziennikarz Polskiego Radia 24 autor bloga "Piłkarska mafia".
rozwiń zwiń