„Orban jest przede wszystkim premierem Węgier, a dopiero później przyjacielem Warszawy”

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2017 17:00
- Viktor Orban jest znany na arenie europejskiej z tego, że popiera Polskę, ale jednocześnie potrafi wykorzystać zamieszanie wokół Polski do realizowania swoich interesów. Orban jest przede wszystkim premierem Węgier, a dopiero później przyjacielem Warszawy – powiedział w Polskim Radiu 24 Marcin Kędzierski z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. Skomentował w ten sposób wizytę węgierskiego premiera w Warszawie. Wizytę Orbana w Polsce komentował także dr Dominik Hejj - redaktor naczelny kropka.hu.
Audio
  • 22.09.17 Marcin Kędzierski o wizycie Viktora Orbana w Warszawie.
  • 22.09.17 Dominik Hejj: "To pokazuje, że graczem rozgrywającym w tej części Europy są Węgry i Viktor Orban".
Premier Polski Beata Szydło i premier Węgier Viktor Orban podczas powitania przed spotkaniem w KPRM
Premier Polski Beata Szydło i premier Węgier Viktor Orban podczas powitania przed spotkaniem w KPRMFoto: PAP/Marcin Obara

- Zgodziliśmy się, że obrana przez nasze rządy droga w sprawie migrantów jest słuszna – powiedziała po rozmowie z premierem Węgier premier Beata Szydło. Podkreśliła również, że „cieszy ją wspólne polsko-węgierskie stanowisko ws. unijnych przepisów dot. delegowania pracowników”.

Jak podkreślił Marcin Kędzierski, spotkanie premier Beaty Szydło z premierem Viktorem Orbanem jest ważne, ponieważ pokazuje jedność Grupy Wyszehradzkiej w sprawach, które są dla Polski ważne - czyli w sprawie uchodźców i w sprawie pracowników delegowanych.

- Nie należy jednak przeceniać wartości tego spotkania. Viktor Orban jest bowiem przede wszystkim premierem Węgier, a dopiero później przyjacielem Warszawy i potrafi rozgrywać politykę europejską na korzyść Budapesztu – wyjaśnił Kędzierski.

Jak dodał, Viktor Orban nie zawsze jest solidarny także z Unią Europejską. – Świadczą o tym choćby relacje z Władimirem Putinem, które pokazują, że potrafi tę solidarność spokojnie łamać jeżeli to mu się opłaca – podsumował.

Jak stwierdził dr Dominik Hejj, poruszamy się w retoryce przygotowanej na wybory parlamentarne, które odbędą się wkrótce na Węgrzech. – Przekaz Viktora Orbana jest niezmienny od kilku miesięcy. O inkwizycji słyszymy nie po raz pierwszy, o szacunku mówił zaś podczas wyborów do europarlamentu w 2014 – powiedział politolog i dodał, że to spotkanie było ustawione bardziej na rynek wewnętrzny, niż jako forma podtrzymywania jak najlepszych relacji.

Kryzys migracyjny i polityka Unii Europejskiej to tematy zbieżne pomiędzy rządami Polski i Węgier. Zdaniem gościa audycji zabrakło przede wszystkim polskiego stanowiska i mocnego wyeksponowania tematów, z którymi się nie zgadzamy: relacji z Rosją i wojny z Ukrainą. - To pokazuje, że graczem rozgrywającym w tej części Europy są Węgry i Viktor Orban – powiedział dr Dominik Hejj i dodał: uważam to spotkanie za niewykorzystaną szansę.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Mateusz Maranowski.

Polskie Radio 24

_________________

Data emisji: 22.09.17

Godzina emisji: 13:11

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Demokracja po węgiersku. Orban niekwestionowanym liderem

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2017 09:00
Jak dziś wygląda sytuacja polityczna na Węgrzech, czy Viktor Orban faktycznie podporządkował sobie państwo i w czyim ręku są węgierskie media? Gośćmi audycji Szukając Dziury w Całym byli: politolog dr Dominik Hejj oraz Andrzej Sadecki z Ośrodka Studiów Wschodnich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Władimir Putin z wizytą na Węgrzech

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2017 14:11
Prezydent Rosji w poniedziałek składa wizytę na Węgrzech. Władimir Putin będzie uczestniczyć w otwarciu mistrzostw świata w judo. Przeprowadzi również robocze rozmowy z premierem Viktorem Orbanem. W Świecie w Południe komentarz Anny Łabuszewskiej z Ośrodka Studiów Wschodnich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kryzys migracyjny. Spór w Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2017 19:33
Victor Orban zapowiedział prowadzenie przez jego kraj walki politycznej o zmianę unijnej decyzji dotyczącej obowiązkowej relokacji uchodźców. O tym, czy Polska, Węgry i Słowacja mogą uniknąć kar finansowych i wyjść obronną ręką z kryzysu, mówił w audycji Świat w Powiększeniu prof. Aleksander Gubrynowicz z Instytutu Studiów Politycznych PAN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Viktor Orban z wizytą w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2017 13:31
Bezpieczeństwo, kwestie unijne i relacje dwustronne w ramach wyszehradzkiej czwórki - to główne tematy spotkania premierów Polski i Węgier w Warszawie. „Zgodziliśmy się, że obrana przez nasze rządy droga w sprawie migrantów jest słuszna” – poinformowała po rozmowie z premierem Węgier Viktorem Orbanem premier Beata Szydło. O rozmowach premierów mówiła reporterka Polskiego Radia 24 Ewa Wasążnik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Viktor Orban konsekwentnie realizuje politykę, która służy Węgrom i jej obywatelom”

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2017 20:10
- Viktor Orban traktowany jest jako nasz bliski sprzymierzeniec, ktoś, kto w wielu kwestiach podziela nasz punkt widzenia. Oczekiwania wobec jego wizyty są więc takie, że po raz kolejny podniesione zostanie to, co jest dla naszych państw ważne i co reprezentuje wspólny punkt widzenia tej części Unii Europejskiej – powiedział w audycji Gorący Temat prof. Łukasz Młyńczyk z Uniwersytetu Zielonogórskiego. Odniósł się w ten sposób do wizyty premiera Węgier w Warszawie.
rozwiń zwiń