Wybory w Niemczech: Sekret sukcesu Angeli Merkel

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2017 08:45
Wybory do Bundestagu w Niemczech już 24 września. Wszystko wskazuje na to, że Angela Merkel, która walczy o czwartą kadencję, pozostanie na swoim stanowisku. Gdzie tkwi tajemnica sukcesu szefowej niemieckiego rządu? Mówił o tym w Polskim Radiu 24 korespondent Polskiego Radia Waldemar Maszewski.
Audio
  • 23.09.17 Relacja korespondenta Polskiego Radia Waldemara Maszewskiego w przededniu wyborów do Bundestagu
Kanclerz Niemiec Angela Merkel
Kanclerz Niemiec Angela MerkelFoto: PAP/EPA/CHRISTIAN BRUNA

Stawka w wyborach przedstawicieli do Bundestagu jest znacznie większa niż tylko władza ustawodawcza, ponieważ lider największej partii zostaje nominowany przez głowę państwa na stanowisko kanclerza i otrzymuje zadanie sformowania gabinetu. Największą szansę na zostanie po raz czwarty szefem rządu ma według sondaży oraz wielu ekspertów Angela Merkel.

Wybory w Niemczech - czytaj więcej

Zdaniem Waldemara Maszewskiego, Niemcy lubią spokój. Odpowiada im styl uprawiania polityki, który od 12 lat prezentuje Angela Merkel tzn. bez nagłych zwrotów i wolt. - Po ujawnieniu analizy prawnej Bundestagu, według której nie było podstaw prawnych, aby otworzyć granice dla uchodźców, Merkel tłumaczyła, że otwarcie granic było konieczne ze względów humanitarnych. Kiedy zaś większość społeczeństwa zaczęło obawiać się o swoje bezpieczeństwo, zmieniła retorykę mówiąc, że należy uszczelnić granice i poprawić system rejestracji wszystkich migrantów – przypominał korespondent Polskiego Radia. Dodał, że taka polityka podoba się społeczeństwu.

Jeśli potwierdzą się wynik sondaży, to po wyborach znów dojdzie do powstania tzw. wielkiej koalicji, czyli wspólnych rządów CDU/CSU i SPD, co zdaniem Waldemara Maszewskiego nie podoba się ponad 45 proc. Niemców, a także samym politykom.

Tymczasem według ostatniego sondażu, Alternatywa dla Niemiec, która wyrosła na sprzeciwie wobec polityki Angeli Merkel, ma już 13 punktów, a CDU/CSU i SPD straciła. Jeżeli tak zakończyłyby się te wybory, to AFD będzie trzecią siłą w parlamencie.

Gospodarzem audycji był Błażej Prośniewski

Polskie Radio 24/kawa

____________________ 

Data emisji: 23.09.17

Godzina emisji: 7.35


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Martin Schulz krytykuje Merkel. Polska w tle

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2017 11:55
Kandydat SPD na kanclerza Niemiec Martin Schulz zarzucił Angeli Merkel w niedzielę podczas zjazdu socjaldemokratów w Dortmundzie bierność wobec rządów Węgier i Polski, kwestionujących jego zdaniem tolerancję i otwartość. W Polskim Radiu 24 komentarz prof. Piotra Wawrzyka, europeisty z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Merkel czy Schulz? Pytania niemieckich wyborców

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2017 14:31
Wieczorem w telewizji ZDF odbędzie się debata, w której obywatele będą mogli zadawać pytania kandydatom na stanowisko kanclerza Niemiec. Gościem Polskiego Radia 24 była dr Monika Bartoszewicz z Akademii Biznesu i Finansów Vistula.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbliżają się wybory parlamentarne w Niemczech

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2017 16:57
Najgorszy w historii wynik SPD, zdecydowana przewaga CDU i prawdopodobieństwo, że antyislamska AfD może zostać trzecią siłą polityczną w Niemczech. Tak prezentują się ostatnie wyniki sondaży przed wyborami parlamentarnymi w Niemczech. W niedzielę 24 września obywatele Niemiec wybiorą nowy Bundestag. W magazynie „Świat w powiększeniu” Agata Kasprolewicz, specjalna wysłanniczka Polskiego Radia, przyjrzała się przedwyborczym nastrojom panującym w Niemczech.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niemcy przed wyborami do Bundestagu. „AfD największą sensacją”

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2017 20:00
W niedzielnych wyborach do Bundestagu Angela Merkel może być pewna zwycięstwa, ale jej polityczny blok CDU/CSU nie ma szans na bezwzględną większość w parlamencie. Kto zostanie koalicjantem chadeków: SPD, FDP czy Zieloni? I jak silna będzie antyislamska AfD? O Niemczech przed wyborami do Bundestagu mówiła w audycji Świat w Powiększeniu korespondentka Polskiego Radia w Berlinie Agata Kasprolewicz.
rozwiń zwiń