Depresja u mężczyzn. „Wstydzą się podejmować leczenie”

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2017 16:00
Ponad 5 tysięcy Polaków popełniło w ub. roku samobójstwo. Wśród nich ponad 4,6 tysiąca stanowili mężczyźni. Za wieloma z tych dramatów stała nieleczona depresja. O kampanii „Twarze Depresji. Nie oceniam – akceptuję” w Polskim Radiu 24 mówiła psycholog Anna Morawska-Borowiec.
Audio
  • 23.09.2017 Psycholog Anna Morawska-Borowiec o depresji u mężczyzn.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: flickr/darkwood67/CC-BY-SA

Gość podkreślała, że depresja to poważna choroba, objawiająca się spowolnieniem, obniżonym nastrojem, utratą zainteresowań. Pojawić mogą się także bezsenność, brak apetytu i myśli samobójcze. Ze względu na te ostatnie nazywana jest chorobą śmiertelną.

Obecna odsłona kampanii pokazuje depresję u mężczyzn. Anna Morawska-Borowiec wyjaśniała, że trzykrotnie więcej panów niż pań nie podejmuje leczenia tej choroby. – Wstydzą się, przez to, że jest wyobrażenie o mężczyźnie, który ma być odpowiedzialny, silny i poradzić sobie w każdej sytuacji. Ale są momenty, gdy jest trudno, gdy rozpada się rodzina, mężczyzna traci pracę i wtedy jest bardzo ciężko, a on niespecjalnie ma do kogo się zwrócić – tłumaczyła.

Anna Morawska-Borowiec wskazywała, że problem przede wszystkim dotyczy wsi i małych miejscowości. Wśród mężczyzn, które w ubiegłym roku targnęły się na swoje życie dominują 30-40 latkowie właśnie z takich miejsc. – Problem polega na tym, że te osoby nie mają żadnej możliwości skorzystania z pomocy psychologicznej, psychiatrycznej, a taka jest niezbędna, by poradzić sobie z chorobą – zaznaczyła.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/ip

_____________________

Data emisji: 23.09.2017

Godzina emisji: 15:33Zobacz więcej na temat: Polskie Radio 24 depresja
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Depresja osób starszych

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2016 13:54
Objawy depresji osób starszych mylone są bardzo często z problemami związanymi z podeszłym wiekiem osoby chorej. Smutek, wycofanie, zamknięcie w sobie, zaniki pamięci, kłopoty z orientacją w przestrzeni - to wcale nie muszą być naturalne objawy starości. O chorobie i kampanii Fundacji ITAKA mówiła w Polskim Radiu 24 Karolina Krawczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

23 lutego - Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2017 14:07
Depresja to choroba, która co roku zbiera duże żniwa. Według Światowej Organizacji Zdrowia, depresja jest jedną z najpoważniejszych jednostek chorobowych na świecie. Mówił o tym w Polskim Radiu 24 psychiatra dr Dariusz Wasilewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Depresja chorobą duszy

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2017 20:00
"Porzućcie wszelkie nadzieje" – w depresji nie ma przyszłości. Panuje w niej jedynie wieczność ciemnej przeszłości. Pomoc potrzebującym niesie od lat Stowarzyszenie "Aktywnie Przeciwko Depresji". Jej członkinie: Sylwia Rozbicka i Anna Pazierska, były gośćmi audycji Społeczeństwo Obywatelskie: Reaktywacja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jesienna depresja. „Obniżony nastrój nie jest równoznaczny z depresją”

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2017 12:51
- W temacie depresji jesiennej bardziej możemy mówić o chandrze, o trudnościach z radzeniem sobie z przesileniem zimowym i sezonowym spadku nastroju. Wiele warunków zewnętrznych może wpływać na to, że odczuwamy obniżony nastrój – powiedział w Polskim Radiu 24 psycholog i terapeuta Igor Rotberg.
rozwiń zwiń