Przedsiębiorcza jak Polka

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2017 20:33
Już 8,1 proc. dorosłych Polek zakłada albo prowadzi nowe, czyli działające od co najwyżej 3,5 roku firmy. Ten wskaźnik jest teraz o ponad jedną trzecią wyższy niż przed dwoma laty, gdy aktywnością biznesową wykazywało się 6 proc. kobiet w Polsce – wynika z raportu konsorcjum Global Entrepreneurship Monitor (GEM). O przedsiębiorczych Polkach w Polskim Radiu 24 mówiła Dorota Czekaj, wiceprezes Fundacji Przedsiębiorczości Kobiet.
Audio
  • 23.09.2017 Dorota Czekaj, wiceprezes Fundacji Przedsiębiorczości Kobiet o firmach zakładanych przez Polki.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: freepik.com/public domain

Gość wyjaśniała, że w krajach, gdzie gospodarki się rozwijają, przedsiębiorczość kobiet jest wyższa. Polki są w europejskiej czołówce. – To nas cieszy, myślę, że to słuszny kierunek – oceniła.

Dorota Czekaj podkreślała, że wraz z rozwojem technologii spada możliwość zatrudnienia kobiet. Wzrasta natomiast ich wykształcenie i napotykają one barierę w znalezieniu pracy. – To stymuluje zakładanie własnej firmy, dążenie do niezależności finansowej i samorealizacji – tłumaczyła.

Gość wskazywała, że choć kobiety są wobec siebie krytyczne i mają mniejszą skłonność do ryzyka, posiadają także cechy, które sprzyjają prowadzeniu firmy. – Cierpliwość, dyscyplina, wielozadaniowość, w tym kobiety są lepsze. Dlatego wiele firm, zarządzanych przez kobiety, dłużej utrzymuje się na rynku – przekonywała.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Jakub Kukla.

Polskie Radio 24/ip

_____________________

Data emisji: 23.09.2017

Godzina emisji: 20:06


Zobacz więcej na temat: Polskie Radio 24 kobieta praca
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Coraz lepsza sytuacja kobiet na rynku pracy

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2017 11:00
Według rankingu „Women in Work Index”, przygotowanym przez PwC, poprawia się sytuacja kobiet na rynku pracy. Polska awansowała o 3 pozycje i znalazła się na 9. miejscu, spośród 33 krajów OECD. To efekt spadku bezrobocia wśród kobiet i zwiększenia stopy zatrudnienia w pełnym wymiarze godzin. Najnowsza edycja rankingu obejmuje dane za 2015 r. O kobietach na rynku pracy rozmawiali goście Pulsu Gospodarki: Piotr Soroczyński (KUKE), prof. Elżbieta Mączyńska (Polskie Towarzystwo Ekonomiczne) i Przemysław Ruchlicki (Krajowa Izba Gospodarcza).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kobiety wciąż zarabiają gorzej niż mężczyźni

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2017 14:35
Kobiety w Polsce nadal zarabiają gorzej niż mężczyźni. Różnica w wynagrodzeniach, według badań, wynosi około 15 procent. W Polskim Radiu 24, w Międzynarodowym Dniu Kobiet, dr Agnieszka Kwiatkowska z Uniwersytetu SWPS mówiła o problemach związanych z nierównością płciową.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe przepisy na rynku pracy dla kobiet w ciąży

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2017 14:05
Umowy o pracę ciężarnych pracownic tymczasowych będą przedłużane do dnia porodu – m.in. takie rozwiązanie przewidują zmiany zaproponowane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. O propozycjach resortu rozmawiały w Polskim Radiu 24 Agnieszka Zielińska (Polskie Forum HR) i Anna Reda-Ciszewska (NSZZ "Solidarność").
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trudna praca kobiet w górnictwie

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2017 07:30
Film „Gruba” to dokument opowiadający o ciężkiej, fizycznej pracy kobiet, zatrudnionych w kopalni Rydułtowy. Widzowie zobaczą obraz m.in. w konkursie filmów polskich na tegorocznym międzynarodowym Krakowskim Festiwalu Filmowym. O godności pracy mówiła w audycji Trendy Kultury reżyserka filmu, Maria Zmarz-Koczanowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Zalewski: kobiety są wypychane z rynku pracy na emerytury

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2017 08:22
- Kobiety to siła Polski, lecz pan Piotr Duda zasłania się tą tradycją po to, by proponować Polkom niższe emerytury. Dzieje się tak, by kobiety odchodziły z rynku pracy i nie realizowały się zawodowo. Każdemu człowiekowi praca daje godność. Piotr Duda popiera projekty, które kobietom odbierają pracę i dają niższe pieniądze. Punktem wyjścia rządu powinno być zapewnienie ludziom pracy, a nie wypychanie na emerytury – powiedział w Polskim Radiu 24 europoseł PO Paweł Zalewski
rozwiń zwiń