Anna Dymna: poezja księdza Jana Twardowskiego oswaja

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2017 12:45
Salon Poezji w Teatrze Polskim to niedzielne spotkania ze znakomitą poezją w mistrzowskich interpretacjach. Już wkrótce warszawski Salon Poezji w Teatrze Polskim odbędzie się po raz setny. O jubileuszu i edukacyjnej działalności teatru opowiedziała w Polskim Radiu 24, pomysłodawczyni tej inicjatywy, Anna Dymna.
Audio
  • 24.09.17 Anna Dymna o setnym jubileuszu Salonu Poezji w Teatrze Polskim
Anna Dymna
Anna DymnaFoto: Grzegorz Śledź / PR

Salon Poezji to cykl wydarzeń, podczas których w niedzielne popołudnia przypominane są największe dzieła literatury. Czytane są wiersze nie tylko znanych i powszechnie lubianych poetów, ale też tych niesłusznie zapomnianych. – W 2002 r. otworzyłam pierwszy, krakowski Salon Poezji w foyer Teatru Słowackiego i co tydzień od 15 lat czytamy tam wiersze. Najbliższe spotkanie będzie już po raz 569. Takich Salonów otworzyłam już kilkadziesiąt, nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Wszystkie cieszą się wielką popularnością – podkreśliła Anna Dymna.

1 października w jubileuszowym wydaniu tego wydarzenia, na deskach Dużej Sceny w Teatrze Polskim w Warszawie aktorzy teatru przeczytają 57 wierszy księdza Jana Twardowskiego. Anna Dymna będzie gościem specjalnym tego spotkania. - Każdy z Salonów Poezji otwierałam poezją ks. Jana Twardowskiego, która jest zdumiewająco prosta, choć dotycząca najważniejszych spraw w życiu człowieka. Jest to poezja, która oswaja – tłumaczyła aktorka.

Jak przyznała Anna Dymna, czytanie wierszy jest dla niej ogromnym przeżyciem i zatrzymaniem w pędzie codzienności. - Wiersze Jana Twardowskiego są takie dziwne, że czytam je całe życie i za każdym razem odkrywam coś nowego. Ksiądz porusza najważniejsze tematy jakie nas spotykają, najwięcej mówi o miłości do świata i tego co małe – dodała.

100 spotkanie w Salonie Poezji rozpocznie się tym samym wierszem, który zainaugurował to wydarzenie 6 lat temu.

Audycję prowadziła Katarzyna Oklińska.

Polskie Radio 24/kawa

____________________ 

Data emisji: 24.09.17

Godzina emisji: 11.40

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pożegnanie Julii Hartwig. Jej tomy okazały się nieprzemijające

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 14:51
Na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie odbyły się uroczystości pogrzebowe Julii Hartwig. Poetka, eseistka i tłumaczka literatury pięknej z języka francuskiego i angielskiego zmarła 14 lipca w Pensylwanii w Stanach Zjednoczonych. Miała 95 lat. Julię Hartwig wspominał w Polskim Radiu 24 poeta Juliusz Eraz Bolek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Edward Stachura. "Należał do nielicznych artystów, którym udało się znaleźć patent na PRL"

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2017 09:01
- Stachury nie interesowały problemy doraźne. Nie interesowało go Biuro Polityczne, system, wątki polityczne. Stachurę interesowały odwieczne pytania jakie ludzkość sobie zadaje. Pytania o sens, o pomysł jakim jest człowiek. To go dręczyło – powiedział w audycji Między Kropkami pisarz, autor biografii Edwarda Stachury "Buty Ikara" Marian Buchowski.
rozwiń zwiń