Partia Angeli Merkel wygrywa wybory. AfD trzecią siłą

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2017 19:20
Blok partii chadeckich CDU/CSU Angeli Merkel wygrał zgodnie z przewidywaniami wybory parlamentarne w Niemczech. Antyimigrancka Alternatywa dla Niemiec (AfD) będzie w nowym Bundestagu trzecią siłą. Wstępne wyniki wyborów do Bundestagu przedstawił korespondent Polskiego Radia Waldemar Maszewski. 
Audio
  • 24.09.17 Partia Angeli Merkel wygrywa wybory. Relacja Waldemara Maszewskiego
Angela Merkel
Angela MerkelFoto: PAP/EPA/CHRISTIAN BRUNA

Z sondaży exit poll opublikowanych po zamknięciu lokali wyborczych wynika, że na CDU/CSU głosowało 32,5 proc. wyborców. SPD poparło 20 proc., a Alternatywę, która po raz pierwszy weszła do Bundestagu, 13,5 proc. elektoratu.

Chadecja i SPD doznały dotkliwych strat w porównaniu z poprzednimi wyborami. W 2013 roku na chadeków głosowało 41,5 proc., a na socjaldemokratów 25,7 proc. Rezultat SPD jest najgorszym wynikiem tej partii w powojennej historii.

Istniejąca zaledwie od czterech lat narodowo-konserwatywna Alternatywa dla Niemiec (AfD) wejdzie po raz pierwszy do niemieckiego parlamentu. Eurosceptyczna partia domaga się zamknięcia granic dla migrantów, usunięcia politycznego islamu z przestrzeni publicznej i zaostrzenia prawa karnego. Po raz pierwszy od lat 50. w Bundestagu reprezentowane będzie ugrupowanie bardziej prawicowe niż CDU i bawarska CSU.

Liberalna FDP dostała 10,5 proc., Lewica 9 proc., a Zieloni 9,5 proc. Pozostałe partie nie przekroczyły progu wyborczego.

Jeżeli potwierdzą się wyniki sondażowe, możliwa będzie kontynuacja obecnej koalicji obu największych bloków politycznych chadeków i socjaldemokratów, bądź rząd CDU/CSU z FDP i Zielonymi.PAP/Polskie Radio 24

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wybory w Niemczech. „Nie ma wątpliwości, że Merkel wygra”

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2017 22:00
W niedzielę Niemcy wybierają deputowanych do Bundestagu. Uprawnionych do głosowania jest 61 i pół miliona obywateli. Kampania wyborcza trwała do ostatnich godzin. Kandydatka chadeków Angela Merkel ostatnie wiece wyborcze zorganizowała w Monachium i rodzinnym Uckermark, natomiast jej kontrkandydat z SPD był w Akwizgranie. O wyborach w audycji Północ-Południe mówiła Agata Kasprolewicz z Naczelnej Redakcji Publicystyki Międzynarodowej Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybory do Bundestagu. "Zaskoczenia nie będzie"

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2017 15:50
W Niemczech trwają wybory parlamentarne. Lokale wyborcze zostaną zamknięte o godz. 18. O sytuacji na niemieckiej scenie politycznej mówili w audycji Gorący Temat byli korespondenci polskich mediów z Niemiec – Piotr Cywiński (Sieci, wpolityce.pl) i Marcin Antosiewicz (Wirtualna Polska). Wybory do Bundestagu komentował też w Polskim Radiu 24 szef działu zagranicznego "Rzeczpospolitej" Jerzy Haszczyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Saryusz-Wolski: trzymam kciuki za Merkel i Zielonych

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2017 17:22
Od ósmej rano 61,5 miliona uprawnionych do głosowania mieszkańców Niemiec wybiera nowy Bundestag i tym samym decyduje, kto będzie rządził krajem przez najbliższe cztery lata. Większość ankietowanych - 56 procent, chce aby Angela Merkel pozostała na stanowisku kanclerza. 32 proc. - by zastąpił ją Martin Schulz. O sytuacji politycznej w Niemczech mówił w audycji Jeden na Jednego europoseł Jacek Saryusz-Wolski.
rozwiń zwiń