USA wprowadzają ograniczenia wjazdu dla obywateli kilku państw

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2017 08:00
Administracja Donalda Trumpa poinformowała o nowych ograniczeniach wjazdu na teren Stanów Zjednoczonych obywateli kilku państw. Chodzi o Wenezuelę, Jemen, Czad, Iran, Libię, Koreę Północną, Somalię oraz Syrię. Zdaniem prezydenta to kolejne posunięcia mające zapewnić krajowi jak największe bezpieczeństwo - mówił w PR24 amerykański korespondent Polskiego Radia Jan Pachlowski.  
Audio
  • 25.09.2017 USA wprowadza ograniczenia wjazdu dla obywateli kilku państw. Relacja Jana Pachlowskiego
USA wprowadza ograniczenia wjazdu dla obywateli kilku państw
USA wprowadza ograniczenia wjazdu dla obywateli kilku państwFoto: PAP/EPA/JOHN G. MABANGLO

Biały Dom w specjalnym komunikacie podkreślił, że nowe ograniczenia mają kluczowe znaczenie dla ustanowienia systemu imigracyjnego, który będzie chronić granice i zapewniać bezpieczeństwo Amerykanom w dobie terroryzmu i przestępczości międzynarodowej. Administracja prezydencka podkreśla, że nowe prawo zostało doprecyzowane tak, aby uniknąć błędów z przeszłości, kiedy dekrety w tej sprawie były odrzucane przez stanowe wymiary sprawiedliwości. 

Nowa lista zakazów obejmuje przede wszystkim kraje muzułmańskie - zaznacza korespondent Polskiego Radia. Są też na niej Wenezuela oraz Korea Północna. W przypadku tego drugiego państwa obowiązywać ma całkowity zakaz podróży do USA. Inne prawo będzie stosowane wobec obywatela Iranu. Będzie on poddany dodatkowej i bardzo szczegółowej kontroli. Departament Stanu podkreślił, że współpracuje z federalnymi agencjami w celu wprowadzenia nowych przepisów. Oficjalne komunikaty w tej sprawie zostały wysłane do rządów krajów objętych zakazami i restrykcjami - stwierdza Jan Pachlowski.

Polskie Radio 24, IAR, dp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Donald Trump podpisał nowy dekret imigracyjny

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2017 09:21
Nowy dekret imigracyjny utrzymuje 90-dniowy zakaz wjazdu do USA obywateli sześciu krajów, zamieszkanych przez większość muzułmańską; Iranu, Somalii, Sudan, Jemenu, Syrii i Libii. Osoby pochodzące z tych państw, posiadające zieloną kartę, są zwolnione z nowych rozporządzeń. Irak został wykluczony z tej listy ze względu na ścisłą współpracę z USA w sprawie lustracji swoich obywateli starających się o amerykańskie wizy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Amerykańskie okręty płyną w kierunku Korei

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2017 08:57
Amerykanie skierowali grupę uderzeniową okrętów wojennych w rejon Półwyspu Koreańskiego. Mówił o tym w Polskim Radiu 24 Jan Pachlowski - korespondent Polskiego Radia w USA.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Iran i Rosja krytykują atak rakietowy USA na Syrię

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2017 20:53
Prezydenci Rosji i Iranu – Władimir Putin i Hasan Rouhani – potępili w rozmowie telefonicznej „agresywne działania USA przeciwko Syrii”. Uznali, że piątkowy atak rakietowy na syryjska bazę wojskową stanowi złamanie prawa międzynarodowego. W magazynie „Świat w powiększeniu” komentarze dotyczące reakcji poszczególnych państw na decyzję Donalda Trumpa o ostrzale terytorium Syrii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wenezuela – problem Stanów Zjednoczonych

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2017 21:42
Niedawno prezydent USA, Donald Trump, nie wykluczył interwencji zbrojnej w Wenezueli. To odpowiedź na trwający w tym kraju kryzys polityczny. W Światowej Szachownicy o sprawie mówił Maciej Stasiński, dziennikarz „Gazety Wyborczej”.
rozwiń zwiń