Trwa Kongres Inicjatyw Europy Wschodniej w Lublinie

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2017 14:58
VI Kongres Inicjatyw Europy Wschodniej w Lublinie jest miejscem spotkań tysiąca praktyków współpracy rozwojowej i transgranicznej oraz stanowi platformę dialogu środowisk nauki, kultury, edukacji, władz samorządowych i państwowych, twórców i decydentów z tej części Europy. O wydarzeniu mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Łątka - dyrektor wydziału projektów nieinwestycyjnych UM Lublin.
Audio
  • 25.09.2017 Krzysztof Łątka: „Rozmawiamy o instrumentach, którymi można się posłużyć, aby procesy zmian były jak najlepsze i efektywne”.
Plakat wydarzenia
Plakat wydarzenia Foto: Materiały promocyjne

Krzysztof Łątka zauważył, że kongres będzie wypełniony dyskusjami panelowymi ekspertów i polityków nt. spraw ważnych dla regionu.

- Odbył się otwierający panel dyskusyjny z udziałem ambasadorów i parlamentarzystów, m.in. polskiego ambasadora na Ukrainie Jana Piekły, ambasadorów Kazachstanu i Mołdawii oraz posłanki Małgorzaty Gosiewskiej. Teraz rozpoczynamy szereg dyskusji programowych – tematy debat będą się rozciągać od demokracji lokalnej i geopolityki po turystykę i marketing – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Na kongresie zostanie poruszony temat pojednania historycznego, przede wszystkim chodzi tu o stosunki polsko-niemieckie i polsko-ukraińskie. Głos zabiorą tutaj goście - między innymi - z Armenii, Litwy oraz oczywiście Niemiec, Polski, Ukrainy. Stosunkom w trójkącie tych trzech ostatnich krajów zostanie poświęcony też odrębny blok dyskusji. Jak podkreślał dyrektor z lublińskiego Urzędu Miasta, na kongres przyjeżdżają praktycy życia transgranicznego.

- Do Lublina przyjeżdżają ludzie, którzy na co dzień pracują w projektach rozwojowych i transgranicznych nad zmienianiem Europy Środkowo-Wschodniej. Rozmawiamy o instrumentach, którymi można się posłużyć, aby procesy zmian były jak najlepsze i efektywne – mówił Łątka.

Kongres Inicjatyw Europy Wschodniej rozpoczął się wręczeniem miastu Lublin nagrody Rady Europy za promowanie europejskich wartości. Przywódca krymskiego samorządu Medżlisu Refat Czubarow ostrzegał przed ustępstwami wobec Rosji podczas wykładu inaugurującego kongres.

Kongres jest organizowany w ramach działalności Centrum Kompetencji Wschodnich – programu realizowanego przez Miasto Lublin i Samorząd Województwa Lubelskiego. Kongres Inicjatyw Europy Wschodniej potrwa dwa dni.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Mateusz Maranowski.

Polskie Radio 24/IAR

_____________________

Data emisji: 25.09.2017

Godzina emisji: 13:41


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także