Brexit. Rośnie świadomość skomplikowania procesu

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2017 16:00
Rusza czwarta tura negocjacji w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Brytyjska premier Theresa May zapowiedziała w piątek, że W. Brytania liczy na wypracowanie okresu przejściowego po wyjściu z Unii Europejskiej, który może trwać "około dwóch lat". W tym czasie obowiązywałyby dotychczasowe zasady w relacjach między stronami. O Brexicie mówił w Polskim Radiu 24 dr Wojciech Lewandowski z Instytutu Europeistyki Uniwersytetu Warszawskiego.
Audio
  • 25.09.2017 dr Wojciech Lewandowski: „Obecna runda negocjacji wydaje się nie przynosić na razie żadnych konstruktywnych efektów”.
Premier Wielkiej Brytanii Theresa May
Premier Wielkiej Brytanii Theresa MayFoto: PAP/EPA/MAURIZIO DEGL'INNOCENTI / POOL

May poruszyła w swoim przemówieniu wygłoszonym we Florencji także kluczowe wątki trwających negocjacji, m.in. kwestię uznania praw obywateli Wielkiej Brytanii mieszkających w krajach członkowskich UE i obywateli UE mieszkających na Wyspach Brytyjskich. Jednocześnie premier May oceniła, że Zjednoczone Królestwo chce pozostać "najbliższym przyjacielem i partnerem Wspólnoty".

Zdaniem Wojciecha Lewandowskiego takie podejście może wynikać z rosnącej po brytyjskiej stronie świadomości skomplikowania procesu wyjścia z UE.

- Obecne rundy negocjacji wydają się nie przynosić na razie żadnych konstruktywnych efektów. Stąd może wzięła się propozycja wydłużenia obowiązywania znanych Brytyjczykom i Unii zasad, które będą regulowały relacje między Londynem a Brukselą. Okres przejściowy może ułatwić przejście do relacji między Wielką Brytanią a Unią Europejską, jako niezależnymi podmiotami. Długość okresu przejściowego pozostaje kwestią do negocjacji – mówił europeista.

Według gościa Polskiego Radia 24 jest jeszcze wiele kwestii, które nie zostały uzgodnione podczas negocjacji. – Kluczową sprawą jest tzw. rachunek rozwodowy – ile będzie musiało Zjednoczone Królestwo przekazać do unijnego budżetu? Potrzebny jest kompromis w tej sprawie.. Trzeba też sprawdzić kilkanaście tysięcy przepisów prawnych, w sprawie dalszego obowiązywania unijnych norm prawnych po Brexicie. Zostaje też zawiłość polityczna, związana z granicą z Irlandią – powiedział Lewandowski.

Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z UE 29 marca br. i powinna opuścić Wspólnotę do końca marca 2019 roku.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Mateusz Maranowski.

Polskie Radio 24/IAR

_____________________

Data emisji: 25.09.2017

Godzina emisji: 15:42


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Brexit. "Brytyjczyków lądowanie dopiero czeka"

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 20:00
Brytyjska Izba Gmin przegłosowała drugie czytanie Wielkiej Ustawy Uchylającej w sprawie Brexitu. Zapewni ona automatyczne przepisanie wszystkich regulacji europejskich do prawodawstwa brytyjskiego. O Brexicie mówił w audycji Świat w Powiększeniu dr Przemysław Biskup z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Brexit. "Kwestie bezpieczeństwa powinny być wyłączone z negocjacji"

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2017 13:55
Brytyjski rząd zadeklarował zamiar podpisania z Unią Europejską nowego traktatu, który będzie regulował współpracę wymiaru sprawiedliwości oraz koordynację działań przeciwko terroryzmowi po wyjściu Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty. Mówił o tym w Polskim Radiu 24 dr Maciej Milczanowski z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
rozwiń zwiń