Ekspert o Porcie „Solidarność”: To nasze okno na świat

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2017 11:01
– Musimy zwiększać naszą dostępność komunikacyjną, by nie zostać na peryferiach nie tylko Europy, ale także całego świata – wskazywał w Polskim Radiu 24 Sebastian Gościniarek. Ekspert ds. lotniczych na naszej antenie mówił o planach rządu dotyczących budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego „Solidarność” pod Warszawą.
Audio
  • 27.09.17 Ekspert o „Porcie Solidarność”: To nasze okno na świat
Lotnisko Okęcie, Warszawa.
Lotnisko Okęcie, Warszawa.Foto: Kuba Bożanowski / flickr.com / CC BY 2.0

W ostatnich dniach Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego, zaprezentował koncepcję dotyczącą kształtu węzła komunikacyjnego. Pierwszy samolot z CPK ma odlecieć w połowie 2027 roku, a przez najbliższe dwa lata mają trwać prace przygotowawcze do inwestycji. Koszt budowy portu wyniesie około 31-35 miliardów złotych.

Jak oceniał na naszej antenie Sebastian Gościniarek, CPK to inwestycja potrzebna w kontekście rozwoju całego państwa. – To nasze okno na świat. W zglobalizowanej gospodarce o tym, jakie miejsce zajmujemy w międzynarodowym podziale pracy, decyduje dostępność komunikacyjna drogą lotniczą. Musimy zatem zwiększać naszą atrakcyjność, by nie zostać na peryferiach nie tylko Europy, ale także całego świata – mówił ekspert.

Gość Polskiego Radia 24 zaznaczył jednocześnie, że rozwój infrastruktury to nie wszystko. – Oprócz samego CPK, czyli zaplecza do transportu pasażerów i towarów, potrzebujemy też silnego przewoźnika, który będzie realizował z tego portu połączenia w różnych kierunkach, również długodystansowych. To pozwoli na otwarcie Polski na świat – pointował Sebastian Gościniarek.

Koncepcją Centralnego Portu Komunikacyjnego na wtorkowym posiedzeniu miał się zająć rząd. Premier Beata Szydło zdecydowała jednak o przełożeniu dyskusji na przyszły tydzień. – Dzisiaj przyjmowaliśmy budżet i dość znacznie przedłużyło się posiedzenie rządu. (...) Centralny Port Komunikacyjny też wymaga dłuższego omówienia – wyjaśniała szefowa rządu.

Więcej w całej rozmowie.

Polskie Radio 24

____________________ 

Data emisji: 27.09.17

Godzina emisji: 10.15

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Centralny Port Lotniczy - droga do realizacji celu

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2017 22:20
Niektórzy twierdzą, że to wejście do lotniczej I ligi i dalekowzroczna inwestycja, inni - że megalomański infrastrukturalny pomnik i utopione pieniądze. O Centralnym Porcie Lotniczym mówił w Polskim Radiu 24 ekspert ds. transportu Bartosz Jakubowski z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Puls Gospodarki: „Centralny Port Lotniczy to z perspektywy Polski cywilizacyjna konieczność”

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2017 10:00
- Dotychczas osobno rozpatrywano kolej, osobno drogi i lotnictwo. Nawet w samym lotnictwie, oderwanym od innych gałęzi transportu, nie było żadnej strategii – powiedział w kontekście Centralnego Portu Lotniczego Mariusz Szpikowski z Przedsiębiorstwa Państwowe Porty Lotnicze. Gośćmi Pulsu Gospodarki byli także Rafał Milczarski (Polskie Linie Lotnicze LOT) i Marek Serafin (ekspert portalu lotniczego PRTL.pl). ).
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Położenie geograficzne Baranowa jest wyjątkowe"

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2017 15:40
Centralny Port Lotniczy ma zostać wybudowany w Baranowie koło Grodziska Mazowieckiego - dowiedziała się Informacyjna Agencja Radiowa. O inwestycji mówił w audycji Marcel Klinowski z Fundacji Rozwoju Projektów Obywatelskich i Stowarzyszenia Republikanie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Centralny Port Lotniczy powstanie w Baranowie. "Musimy myśleć o strategii rozwoju Polski"

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2017 10:07
Centralny Port Komunikacyjny powstanie w okolicach miejscowości Baranów na Mazowszu. Z nieoficjalnych informacji wynika, że to właśnie ta lokalizacja, wśród kilku innych zyskała największe poparcie urzędników. Baranów znajduje się 40 kilometrów na zachód od Warszawy. W okolicy przebiega autostrada A2 oraz kolejowa linia z Warszawy do Żyrardowa. O CPL w audycji Rządy Pieniądza rozmawiali Mariusz Adamiak (PKO BP), Paweł Budrewicz (prawnik, publicysta, komentator ekonomiczny) i Paweł Pelc (radca prawny, komentator ekonomiczny).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dyrektor PP "Porty Lotnicze": CPK to projekt cywilizacyjny, zmieni rolę naszego kraju"

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2017 20:40
- Jedyne, co jest pewne na temat Centralnego Portu Komunikacyjnego to, że powstanie. Myślę, że w najbliższym czasie poznamy szczegóły zarówno programu, samego portu, jak i jego lokalizacji. Byłoby zbyt wcześnie na zajmowanie jakiegokolwiek stanowiska przed oficjalnym zaprezentowaniem stanowiska rządowego – powiedział w Polskim Radiu 24 naczelny dyrektor Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze" Mariusz Szpikowski.
rozwiń zwiń