„Nie można zabronić człowiekowi posługiwania się jego językiem ojczystym w innym kraju”

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2017 14:56
MSZ nazywa wprowadzenie zakazu mówienia po polsku w zakładzie pracy w Wielkiej Brytanii "pośrednią dyskryminacją".  Taki zakaz wprowadziło w tym miesiącu kierownictwo jednego z oddziałów Vision Express w hrabstwie Nottinghamshire w Wielkiej Brytanii - wynika z informacji do których dotarł resort. Informacje komentowała w PR24 wicemarszałek Senatu. - Nie można zabronić człowiekowi posługiwania się jego językiem ojczystym w innym kraju. To dyskryminacja – powiedziała Maria Koc. 
Audio
  • 27.09.17 Maria Koc o środowiskach polonijnych na świecie
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Andrew Warren/flickr.com

Oddział firmy Vision Express w Wielkiej Brytanii odpiera zarzut o dyskryminację polskich pracowników. W nadesłanym IAR oświadczeniu rzecznik firmy zapewnia, że polecenie dotyczyło "nie tylko Polaków, ale wszystkich pracowników". W oświadczeniu przedstawiciel firmy dodaje, że "z przykrością przyjmuje informacje" o tym, że polscy pracownicy czuli się dyskryminowani i zachęca w przyszłości ich do informowania przełożonych o takich odczuciach. 

- Mam nadzieje, że jest to wydarzenie incydentalne i że tego typu zakazy mają miejsce bardzo rzadko. W kraju tak wielokulturowym jak Wielka Brytania byłoby dziwne gdyby ludzie nie mogli posługiwać się swoim językiem narodowym w pracy – zaznaczyła Maria Koc.

Dodała, że w momencie gdyby utrudniało to wykonywanie obowiązków służbowych, można by było zwrócić uwagę, ale w przeciwnym razie jest to jawna dyskryminacja.

Polonia rozsiana jest niemal po całym świecie. Jak podkreśliła Maria Koc, „w każdym kraju gdzie mieszkają Polacy - a rozsiani są po całym świecie - jest inna specyfika ich problemów, sukcesów”.

Maria Koc odniosła się także do Polonii w Niemczech. – Jeśli chodzi o Niemcy, ubolewamy nad tym, że Polacy nie mają statusu mniejszości narodowej. Walczymy o to od dawna. Trudno przewidzieć czy nastąpią zmiany. Kanclerz Angela Merkel rządzi już bowiem kolejną kadencję i do tej pory nie było woli zmiany, a przyznanie Polakom statusu mniejszości narodowej rozwiązywałoby wiele problemów – mówiła.

Dodała również, że Senat wspiera działania naszych rodaków na całym świecie. - Jednym z priorytetów jest nauczanie języka polskiego, bo trudno mówić o tożsamości narodowej bez znajomości języka ojczystego. Chociażby w krajach Ameryki Południowej mamy do czynienia z Polonią, która słabo mówi po polsku, ale ich tożsamość narodowa jest silna. Czują się Polakami – podsumowała Koc.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Łukasz Sobolewski.

Polskie Radio 24

____________________ 

Data emisji: 27.09.17

Godzina emisji: 14:15

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Stop dyskryminacji Polaków w Wielkiej Brytanii

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2014 16:20
W Wielkiej Brytanii mieszka ponad pół miliona Polaków. Ich liczba w ciągu ostatnich 10 lat zwiększyła się ponad dziesięciokrotnie. Czy ostatnie wydarzenia sprawią, że nasi rodacy nie będą już tak chętnie osiedlali się w Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dyskryminacja polskich szkół na Litwie

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2015 16:59
Polacy mieszkający na Litwie po raz kolejny protestują. Pod pretekstem reorganizacji szkolnictwa litewskie władze likwidują nauczanie w języku polskim na poziomie licealnym. – To kolejna emanacja likwidacji polskiego szkolnictwa na Wileńszczyźnie – mówił w Polskim Radiu 24 dr Robert Wyszyński ze Stowarzyszenia Wspólnota Polska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ty „imigrancie”! – czyli dyskryminacja w szkole

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2015 14:11
W polskich szkołach uczy się ponad 10 tys. dzieci imigrantów. Według ekspertów, część z nich jest dyskryminowana przez swoich rówieśników. – Dzieci słyszą, o czym rozmawiają dorośli, a te dyskusje przenoszą się na grunt szkolny – powiedziała w Polskim Radiu 24 Agnieszka Kozakoszczak z Fundacji na Rzecz Różnorodności Społecznej i Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy w Wielkiej Brytanii

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2016 07:15
Od XIX do połowy XX w. z Polski emigrowano przede wszystkim do Stanów Zjednoczonych, Kanady, Brazylii, Argentyny, Francji, Belgii, Niemiec. W wieku XXI Polacy także emigrują, a największa ich liczba jest aktualnie w Wielkiej Brytanii. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli Kamila Fiałkowska (Ośrodek Badań Nad Migracjami UW), Mateusz Stąsiek (Departament Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą MSZ) i Adam Dąbrowski (Polskie Radio).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy w Niemczech mniejszością narodową? "To jedna z najbardziej krzywdzących spraw"

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2016 19:33
W tym roku minęło 25 lat od podpisania polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Jak wypada bilans ostatniego ćwierćwiecza w relacjach obu krajów? Na ile stronie niemieckiej udało się spełnić oczekiwania Polaków mieszkających za naszą zachodnią granicą? W audycji "Polacy w świecie" mówił o tym Józef Malinowski, prezes Związku Polaków w Niemczech.
rozwiń zwiń