"Od Finów możemy uczyć się podejścia do obrony terytorialnej"

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2017 17:35
Polska i Finlandia podpisały umowę wojskową, dotyczącą m.in. współpracy wobec zagrożeń hybrydowych, cybernetycznych i wymiany informacji. Dokument zakłada również wymianę doświadczeń pomiędzy Warszawą a Helsinkami w kwestii budowy struktur obrony terytorialnej. W Polskim Radiu 24 rozmowa z płk. Maciejem Kliszem, szefem sztabu dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej.
Audio
Żołnierz armii fińskiej na międzynarodowych ćwiczeniach wojsk w Ustce
Żołnierz armii fińskiej na międzynarodowych ćwiczeniach wojsk w Ustce Foto: WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Jak podkreślał gość PR24, Finowie mogą poszczycić się wieloletnimi doświadczeniami w kontekście budowy obrony terytorialnej. Płk Klisz zauważył, że ze względu na niewielki potencjał demograficzny ten nordycki kraj nie może pozwolić sobie na posiadanie jedynie w pełni zawodowej armii, przez co "zwykli" obywatele mają duże znaczenie w systemie obronności.

– Od Finów możemy się uczyć przede wszystkim podejścia do obronności. Oni nie patrzą na żołnierza tylko jako na tego, który broni ojczyzny. Tam żołnierz jest przede wszystkim obywatelem, który broni swojego kraju – wskazywał szef sztabu dowództwa WOT, oceniając przy tym, że dobre wzorce dotyczące obrony terytorialnej dają też inne państwa północy Europy – Szwecja, Norwegia i Dania – a także kraje bałtyckie.

W środę do Finlandii z wizytą przybył Antoni Macierewicz. Głównymi tematami rozmów ministra obrony narodowej były fińskie doświadczenia związane z obroną terytorialną i współpraca z koncernem Patria, w którym powstał wóz opancerzony znany w polskiej wersji jako Rosomak.

W Polsce Wojska Obrony Terytorialnej są najnowszym, piątym rodzajem wojsk. Do 2019 roku formacja ta ma liczyć około 53 tysięcy żołnierzy-ochotników.

Więcej w całej rozmowie Agnieszki Drążkiewicz

Polskie Radio 24/IAR

__________________

Data emisji: 27.09.17

Godzina emisji: 16:48


 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rozpoczęły się szkolenia dla Wojsk Obrony Terytorialnej

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2017 11:18
Ruszyły szkolenia dla ochotników, którzy założą mundur Wojsk Obrony Terytorialnej. – To historyczny dzień – mówił w Cafe Armii ppłk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kontrakt na karabinki Grot za 500 mln zł. „Już kilka krajów wyraziło zainteresowanie”

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2017 20:36
„Za rok ruszy w Łuczniku najnowocześniejsza w Europie linia do produkcji pierwszych polskich karabinków. Z czasem to one uzbroją armię” - informuje „Rzeczpospolita”. Grot będzie pierwszym seryjnie wytwarzanym karabinkiem polskiej konstrukcji w nowożytnej historii Sił Zbrojnych RP. Wartość kontraktu to 500 milionów złotych. O karabinkach Grot mówił w audycji Świat w Powiększeniu wiceminister obrony narodowej Michał Dworczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W przyszłym roku powstaną kolejne trzy brygady WOT

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2017 11:45
Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) to jeden z pięciu rodzajów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych. Początek tworzenia formacji rozpoczął się dnia 30 grudnia 2015 r. W maju pierwsi ochotnicy WOT złożyli przysięgi wojskowe. O formacji i jej rozwoju w audycji Cafe Armia mówił płk Marek Pietrzak, rzecznik dowództwa WOT.
rozwiń zwiń