KE: dobrowolne, a nie obowiązkowe przyjmowanie uchodźców

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2017 10:55
We wtorek wygasła decyzja o relokacji przez państwa UE uchodźców z Grecji i Włoch. Od początku budziła ona ogromne kontrowersje. Ostatecznie udało się przenieść znacznie mniej osób niż zakładano. Nowego obowiązkowego rozdzielnika nie będzie. Komisja Europejska zaproponowała przyjęcie kolejnych 50 tysięcy uchodźców przez unijne kraje, ale na zasadzie dobrowolności, a nie zobowiązania. O relokacji w Polskim Radiu 24 mówiła dr Marta Pachocka ze Szkoły Głównej Handlowej. 
Audio
  • 28.09.2017 Dr Marta Pachocka ze Szkoły Głównej o relokacji i przesiedleniach uchodźców
Komisarz EU ds. ds. Migracji i Spraw Wewnętrznych Dimitris Avramopoulos podczas konferencji prasowej, Bruksela, 27.09.2017
Komisarz EU ds. ds. Migracji i Spraw Wewnętrznych Dimitris Avramopoulos podczas konferencji prasowej, Bruksela, 27.09.2017Foto: PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Jak przypomniała gość, decyzje z września 2015 roku mówiły o maksymalnej liczbie osób do przemieszczenia z Grecji i Włoch, wynoszącej 160 tys. – Teraz te kwoty zostały urealnione, na podstawie liczby osób średnio napływających wykazują, że z kwoty 160 tys. powinniśmy relokować do pozostałych państw ok. 98 tys. Jeśli popatrzymy na ostatnie dane, ile udało się relokować to ponad 27,7 tys. osób, stosunkowo niewiele – tłumaczyła.

Dr Pachocka zaznaczyła jednak, że nawet, jeśli decyzja wygasa z końcem września, to dalej obowiązują jej zasady. – Ta liczba osób, które napłyną do Grecji i Włoch, one wciąż podlegają temu mechanizmowi – tłumaczyła.

Gość mówiła, że drugim mechanizmem, stosowanym przez UE są przesiedlenia. W tym przypadku statystyki wynoszą 22 tys. osób spoza UE, które trafiły do państw Unii. – To, o czym jest mowa, to o wprowadzeniu dobrowolnego mechanizmu, ale do przesiedleń. Na razie mamy zapowiedzi, że to, co będzie kontynuowane, to przesiedlenie ok 50 tys. osób. Tu jest kwestia dobrowolności, przy relokacji dalej mechanizm jest implementowany, bo dążymy do jego wypełnienia – przekonywała.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Jakub Kukla.  

Polskie Radio 24/ip

____________________ 

Data emisji: 28.09.2017

Godzina emisji: 10:15

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

KE grozi pozwem do Trybunału za odmowę przyjęcia uchodźców. Komentarz

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2017 12:11
Komisja Europejska zagroziła Polsce i Węgrom i Czechom, pozwem do unijnego Trybunału Sprawiedliwości jeśli w nadchodzących tygodniach nie przyjmą uchodźców podzielonych między kraje UE w ramach relokacji. Kilka tygodni temu Bruksela rozpoczęła przeciwko Polsce drugie etap postępowania o naruszenie unijnego prawa. Sytuację komentował w Polskim Radiu 24 Roman Mańka z Fundacji Fibre.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Relokacja uchodźców to temat zastępczy, by złamać opór rządu”

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 09:20
W ostatnich dniach Komisja Europejska postawiła ultimatum Polsce, Czechom i Węgrom. Jeśli nie zaczną one wdrażać decyzji, dotyczących relokacji uchodźców, sprawa trafi do Trybunału Sprawiedliwości UE. O „rozgrywaniu Polski” w Debacie Poranka rozmawiali Magdalena Piejko (TV Republika) i Wojciech Korkuć (artysta plastyk).
rozwiń zwiń