"Cieszymy się, że pierwszy rząd po transformacji zaczyna rozmawiać ze związkami na temat ograniczenia handlu w niedzielę"

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2017 12:51
Sejmowa podkomisja do spraw rynku pracy rozpatrzyła na czwartkowym posiedzeniu obywatelski projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę. Mówili o tym w Polskim Radiu 24 Alfred Bujara i Marek Lewandowski z NSZZ "Solidarność".
Audio
  • 28.09.17 Alfred Bujara o projekcie ustawy ograniczającej handel w niedziele
  • 28.09.17 komentarz Marka Lewandowskiego
Projekt ustawy o ograniczenia handlu w niedziele został złożony przez  NSZZ Solidarność
Projekt ustawy o ograniczenia handlu w niedziele został złożony przez NSZZ "Solidarność"Foto: pixabay / CC0

Rząd chce, by zmiany weszły w życie od nowego roku i by wprowadzane były etapami, tak, by na bieżąco analizowane były skutki społeczne i ekonomiczne. Proponuje, by na początku ograniczenie handlu obowiązywało w co drugą niedzielę.

Z kolei projekt autorstwa Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, w którego skład wchodzi „NSZZ Solidarność”, zakłada ograniczenie handlu w większości placówek z pewnymi odstępstwami.

Handel mógłby odbywać się w niedziele przedświąteczne. Odstępstwa dotyczyłyby też małych sklepów, gdzie handel prowadzi wyłącznie przedsiębiorca prowadzący indywidualną działalność gospodarczą, mniejszych stacji benzynowych, aptek, sklepów z pamiątkami, mniejszych kwiaciarni, restauracji, barów i piekarni zlokalizowanych przy zakładach produkcyjnych prowadzących sprzedaż własnych produktów do godziny 13.00.

- Cieszymy się, że pierwszy rząd po okresie transformacji zaczyna rozmawiać ze związkami zawodowymi na temat warunków pracy i ograniczenia handlu w niedzielę – stwierdził  Alfred Bujara. - Pracownicy oczekują jednak czterech wolnych niedziel i to będziemy próbowali negocjować – dodał.

Jak przyznał Bujara, liczy on na to, że ustawa proponowana przez NSZZ Solidarność spotka się z większym zrozumieniem posłów. - Nie jest to ustawa bardzo restrykcyjna, dopuszcza częściowo handel w niedzielę – wyjaśnił.

Także Marek Lewandowski poinformował, że NSZZ Solidarność postuluje, by zakaz handlu obowiązywał w każdą niedzielę. - Gdy PiS był w opozycji proponował wszystkie niedziele wolne więc mamy tu grubą niekonsekwencję. W czasie kampanii wyborczej PiS deklarowało, że odda niedziele pracownikom więc jeżeli zapadnie decyzja o dwóch wolnych niedzielach w miesiącu, będzie to chyba pierwsze tak poważne złamanie deklaracji wyborczej przez PiS – zauważył.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Jakub Kukla.

Polskie Radio 24

____________________ 

Data emisji: 28.09.17

Godzina emisji: 10:35, 12:05

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także