Narodowa Debata o Rodzinie. "Borykamy się z plagą rozwodów"

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2017 15:51
W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odbyła się Narodowa Debata o Rodzinie. Celem było rozpoczęcie dyskusji w społeczeństwie na temat głównych potrzeb polskiej rodziny; wskazanie konkretnych zagadnień, płaszczyzn, które są najpilniejsze, a które trzeba zacząć wspierać. Gościem Polskiego Radia 24 był Marek Grabowski, prezes Fundacji Mamy i Taty, który uczestniczył w spotkaniu.
Audio
  • 28.08.17 Marek Grabowski: nie można oddzielić demografii od rodziny, a tej od małżeństwa
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska podczas Debaty o Rodzinie w MRPiPS w Warszawie. 27.09.2017
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska podczas Debaty o Rodzinie w MRPiPS w Warszawie. 27.09.2017Foto: PAP/Radek Pietruszka

Jak podkreślił gość audycji dyskusje zdominował kryzys wartości, w jakim obecnie funkcjonujemy i propozycje rozwiązań. - Borykamy się jako społeczeństwo z gigantyczną plagą rozwodów. 43 proc rozwodów w miastach to bardzo niekorzystny wskaźnik dla następnych pokoleń. Do tego dochodzi duża liczba dzieci urodzonych poza związkiem małżeńskim – powiedział Marek Grabowski.

- Mamy ujemny bilans związków małżeńskich to znaczy, że więcej się rozpada niż jest zawieranych. Jesteśmy też na szarym końcu, jeśli chodzi o wskaźniki demograficzne – powiedział prezes Fundacji Mamy i Taty.

Jedną z recept na ten problem miał być Program Rodzina 500 plus. Jak podkreślił gość audycji program ma swoje sukcesy, co potwierdzają dane, jednak trudno powiedzieć na ile jest to stały trend.

- Problem związany z demografią leży w kulturze. Jeżeli nie zaczniemy pracować nad promowaniem rodziny, tak jak robi to Francja, Izrael, Singapur czy Węgry to same dodatki w postaci 500 plus mogą się okazać nieskuteczne – zaznaczył Marek Grabowski.

Gospodarzem audycji był Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/kawa

_____________________

Data emisji: 28.09.17

Godzina emisji: 13.45

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"500 Plus to program, który przejdzie do historii III RP"

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2017 13:55
Prezydent pogratulował minister rodziny, pracy i polityki społecznej programu Rodzina 500 Plus. W Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda podsumował wraz z Elżbietą Rafalską dotychczasowe działanie inicjatywy. W Polskim Radiu 24 o programie mówili Krzysztof Wołodźko z "Gazety Polskiej Codziennie", Dominik Owczarek z Instytutu Spraw Publicznych i Cezary Krysztopa z "Tygodnika Solidarność".  
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Duże rodziny potrzebują systemowych rozwiązań pomocowych"

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2017 13:00
Codzienne problemy nie sprzyjają dzietności. Często już decyzja o drugim dziecku odkładana jest w nieskończoność. Są jednak osoby, które idą pod prąd: postanawiają, że będą mieć dużo dzieci. Z jakimi problemami spotykają się duże rodziny? Na ile troszczy się o nie państwo? Gościem Polskiego Radia 24 była Joanna Krupska, prezes Związku Dużych Rodzin "Trzy Plus".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"500 Plus przyczynia się do redukcji ubóstwa w Polsce"

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2017 18:51
Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące sytuacji materialnej polskich gospodarstw domowych. Jak wynika z raportu, rodziny w Polsce mają coraz więcej pieniędzy do dyspozycji. W Polskim Radiu 24 komentarz prof. Mirosława Grewińskiego z Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Janusza Korczaka w Warszawie.
rozwiń zwiń