Mieszkanie do wynajęcia. To trzeba wiedzieć

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2017 16:00
Wrzesień to dla studentów ostatni dzwonek na znalezienie lokum przed rozpoczęciem roku akademickiego. Wynajmując mieszkanie czy pokój, warto pamiętać o kilku zasadach bezpiecznego najmu, które pozwolą im uniknąć konfliktów z wynajmującym. Gościem Polskiego Radia 24 był Bartosz Turek, analityk rynku nieruchomości.
Audio
  • 28.09.17 Bartosz Turek ostrzega jak bezpiecznie wynająć mieszkanie.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: EAST NEWS/VOISIN/PHANIE

Jak ostrzegał Bartosz Turek, przede wszystkim nie płaćmy za telefony do właścicieli, którzy potencjalnie mają do wynajęcia mieszkanie. - Zdarzają się przypadki, kiedy ktoś nie chcąc płacić pośrednikowi kupuje fikcyjne bazy danych. Płacić powinniśmy pośrednikowi za efekt, czyli w momencie podpisania umowy najmu – powiedział gość audycji.

Jak podkreślił analityk rynku nieruchomości, jeżeli znajdziemy już mieszkanie, podpisujmy umowy i nie polegajmy na ustnych uzgodnieniach. Gwarantem bezpieczeństwa lokatora jest precyzyjnie sporządzona umowa najmu, określająca dokładne warunki i koszty ponoszone przez obie strony, wysokość kaucji i opis stanu mieszkania. Warto sprawdzić przy tym w drugim dziale księgi wieczystej, kto jest właścicielem nieruchomości.

- Powinna ona regulować na jakich zasadach będziemy mieszkać w danym miejscu i jak długo. Właściciel powinien spisać dane wszystkich najemców i udostępnić im swoje. Jeżeli wpłacimy czynsz za pierwszy miesiąc i kaucję bez sprawdzenia podstawowych informacji na temat nieruchomości i jej właściciela to sporo ryzykujemy – przyznał ekspert.

Od 11 września obowiązuje nowe prawo, które poluzowało dotychczasowe przepisy dotyczące eksmisji.

Gospodarzem audycji był Krzysztof Grzybowski

Polskie Radio 24/kawa

_____________________

Data emisji: 28.09.17

Godzina emisji: 14.45

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

"Szukanie mieszkania we wrześniu jest dość ryzykowne"

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2017 10:13
Sierpień to czas, w którym studenci powinni szukać mieszkania. O tym, jak szukać by nie dać się oszukać, o czym należy pamiętać i na co zwrócić szczególną uwagę, mówił w Polskim Radiu 24 analityk rynku nieruchomości Jarosław Sadowski.
rozwiń zwiń