Sprawa śmierci studenta wpływa na relacje USA z Koreą Północną

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2017 15:03
Sprzeczne wersje rodziców i lekarzy podgrzewają spekulacje wokół śmierci studenta Otto Warmbiera. Jaka była prawdopodobna wersja wydarzeń i czy wpłynie to na dalsze relacje amerykańsko-północnokoreańskie. Gościem Polskiego Radia 24 był Artur Wróblewski, amerykanista z Uczelni Łazarskiego.
Audio
  • 29.09.17 Sprawa śmierci studenta a relacje USA z Koreą
Otto Warmbier został aresztowany i skazany na 15 lat więzienia za kradzież plakatu propagandowego w Korei Północnej
Otto Warmbier został aresztowany i skazany na 15 lat więzienia za kradzież plakatu propagandowego w Korei PółnocnejFoto: AP/EAST NEWS

Amerykański student Otto Warmbier, który był więziony w KRLD od stycznia 2016 do czerwca 2017, kiedy to w stanie śpiączki został przywieziony do USA, zmarł z powodu urazu, jaki odniósł przed rokiem - orzekł koroner hrabstwa Hamilton, John Hatfield. 

 - Wiemy z autopsji zrobionej na życzenie rodziny pobieżnie, że przyczyną śmierci było niedotlenienie mózgu i śpiączka. Kontuzja, w wyniku której doszło do niedotlenienia miała zaś miejsce rok wcześniej – powiedział gość audycji. 

W telewizji Fox News rodzina przyznała, że ich syn był prawdopodobnie torturowany. Władze Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej stwierdziły jednak, że przyczyną śmierci było zatrucie jadem kiełbasianym

Jak zaznaczył Artur Wróblewski opinie specjalistów nie potwierdzają zdania rodziców Ottona. – Popiera ich natomiast Donald Trump, który napisał swój komentarz na Twitterze. Prezydent USA oskarżył Pjongjang o "niewyobrażalne torturowanie" amerykańskiego studenta Otto Warmbiera. Była to reakcja na wyemitowany przez telewizję Fox News wywiad z rodzicami zmarłego studenta. 

Śmierć Otto Warmbiera doprowadziła do jeszcze większego wzrostu napięć na linii Waszyngton-Pjongjang. W związku ze zdarzeniem Departament Stanu zakazał Amerykanom podróży do Korei Północnej; władze mogą unieważnić paszport każdego Amerykanina, który zakaz złamie. – Korea zaprzecza jakoby tortury miały mieć miejsce, jednak napięcie pomiędzy krajami się wzmaga – podkreślił Artur Wróblewski.

Gospodarzem audycji był Jakub Kukla

Polskie Radio 24

_____________________

Data emisji: 29.09.17

Godzina emisji: 13.45

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

USA żądają uwolnienia Amerykanów więzionych w Korei Północnej

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2017 11:55
Departament Stanu USA wzywa Koreę Płn. do uwolnienia trzech Amerykanów nadal przetrzymywanych w tym kraju i obciąża Pjongjang winą za śmierć Otto Warmbiera. 22-letniego studenta przywieziono z Korei Płn. w śpiączce. Więziony był przez 17 miesięcy. W Polskim Radiu 24 sprawę komentował Oskar Pietrewicz z Centrum Studiów Polska-Azja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kryzys północnokoreański: "To konflikt o panowanie nad światem"

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2017 11:11
Rada Bezpieczeństwa ONZ zebrała się w poniedziałek w trybie nadzwyczajnym w związku z przeprowadzoną w niedzielę przez Koreę Płn. próbą broni jądrowej. Ambasador USA przy ONZ Nikki Haley wezwała Radę do wywarcia jak najsilniejszego nacisku na Koreę Płn. O reakcjach na próbę bomby wodorowej Korei Płn. mówił amerykanista Artur Wróblewski z Uczelni Łazarskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

USA wprowadzają ograniczenia wjazdu dla obywateli kilku państw

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2017 08:00
Administracja Donalda Trumpa poinformowała o nowych ograniczeniach wjazdu na teren Stanów Zjednoczonych obywateli kilku państw. Chodzi o Wenezuelę, Jemen, Czad, Iran, Libię, Koreę Północną, Somalię oraz Syrię. Zdaniem prezydenta to kolejne posunięcia mające zapewnić krajowi jak największe bezpieczeństwo - mówił w PR24 amerykański korespondent Polskiego Radia Jan Pachlowski.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

USA gotowe na działania militarne wobec Korei Północnej

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2017 21:36
Donald Trump wezwał społeczność międzynarodową do izolacji władz w Pjongjangu. Prezydent USA podziękował Hiszpanii za wydalenie ze swego kraju ambasadora Korei Północnej. Skrytykował jednocześnie prezydenta Korei Północnej Kim Dzong Una za jego działania i prowokacyjne wypowiedzi. Dodał, że wolałby rozwiązać problem na drodze dyplomatycznej, ale jest przygotowany na działania militarne. O Korei Północnej w audycji Światowa Szachownica mówił Andrzej Talaga z Warsaw Enterprise Institute.
rozwiń zwiń