Dwie niedziele w miesiącu bez handlu? „Zobaczmy, jak to się sprawdzi”

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2017 11:31
Gośćmi Polskiego Radia 24 byli Cezary Kaźmierczak ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców i Ryszard Pawlikowski, przedsiębiorca prowadzący działalność w ramach sieci sklepów „Chata Polska”. Na naszej antenie rozmawiali o najnowszej propozycji Prawa i Sprawiedliwości, dotyczącej ograniczenia handlu w niedziele.
Audio
  • 30.09.17 Dwie niedziele w miesiącu bez handlu? Rozmowa z ekspertami
mat. ilustracyjne
mat. ilustracyjne Foto: Pixabay.com

PiS chce wprowadzić ograniczenia dotyczące handlu w co drugą niedzielę. Jak oceniał w Polskim Radiu 24 Cezary Kaźmierczak, takie rozwiązanie nie jest kompromisem między „Solidarnością”, która chce obostrzeń w każdą niedzielę miesiąca, i przedsiębiorcami, którzy obawiają się utraty zysków.

– Pomysł dotyczący zakazu handlu w dwie niedziele w miesiącu ma charakter stricte polityczny. Nie ma żadnego innego uzasadnienia ekonomicznego lub społecznego. To tylko powoduje chaos, a skorzystają na tym tylko wielkie sieci handlowe – mówił ekspert z ZPP. – Szkoda, że nikt w PiS i „Solidarności” nie chce się pochylić nad rozsądnym kompromisem, nad pracą na jedną zmianę. Handel w niedzielę, „do obiadu”, to mogłoby być trwałe rozwiązanie – dodawał.

Z przedstawicielem ZPP nie zgadzał się Ryszard Pawlikowski, który przekonywał w Polskim Radiu 24, że z punktu widzenia polskich rodzin nowe przepisy mogą być korzystne. – Niech będą chociaż na początek dwie w miesiącu wolne niedziele od handlu, zobaczmy, jak to się sprawdzi, jak to będzie funkcjonowało. Kobiety odczują to, że będą mogły być z rodziną, będą mogły zapewnić opiekę dzieciom – wskazywał przedsiębiorca.

Więcej w rozmowie.

Gospodarzem programu był Mateusz Maranowski.

Polskie Radio 24

____________________ 

Data emisji: 30.09.17

Godzina emisji: 10.35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zamiast zakazu handlu wyższa stawka za pracę w niedziele?

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2017 11:25
Rząd ma we wtorek zająć się obywatelskim projektem dotyczącym ograniczenia handlu w niedzielę. Opracowany przez NSZZ "Solidarność" projekt przewiduje zakaz w większości placówek handlowych, ale jest wiele wyjątków. Mówili o tym goście Pulsu Gospodarki Mariusz Pawlak (Związek Przedsiębiorców i Pracodawców), Radosław Żydok (Fundacja Republikańska) i Roland Paszkiewicz (Dom Maklerski Pekao SA).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rząd popiera dalsze prace nad ograniczeniem handlu w niedzielę, ale ma uwagi

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2017 12:16
Rada Ministrów rekomenduje dalsze prace nad obywatelskim projektem ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę. Rząd jednak zgłosił do niego kilkanaście uwag - poinformował na konferencji prasowej rzecznik rządu, Rafał Bochenek. O inicjatywie w Polskim Radiu 24 mówili Alfred Bujara (NSZZ „Solidarność”) i Jeremi Mordasewicz (Konfederacja Lewiatan).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Problemy pracowników dużej sieci handlowej. "Ludzie składają wypowiedzenia"

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2017 12:07
Gościem audycji Społeczny Punkt Widzenia był Piotr Adamczak, przewodniczący NSZZ „Solidarność” w Biedronce. Związkowiec w Polskim Radiu 24 mówił o sytuacji pracowników tej sieci handlowej, w kontekście medialnych doniesień dotyczących m.in. wstrzymywania zaplanowanych urlopów w okresie wakacyjnym.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Handel w niedzielę - nowe propozycje zmian

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2017 13:11
Zagwarantowanie pracownikom handlu dwóch wolnych niedziel w miesiącu to propozycja Konfederacji Lewiatan w zakresie ograniczenia handlu w niedziele. Takie rozwiązanie byłoby możliwe dzięki odpowiedniej nowelizacji Kodeksu Pracy. O propozycjach dot. zakazu handlu w niedzielę mówił w audycji Północ-Południe Alfred Bujara, przewodniczący Sekcji Handlu NSZZ „Solidarność”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Cieszymy się, że pierwszy rząd po transformacji zaczyna rozmawiać ze związkami na temat ograniczenia handlu w niedzielę"

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2017 12:51
Sejmowa podkomisja do spraw rynku pracy rozpatrzyła na czwartkowym posiedzeniu obywatelski projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę. Mówili o tym w Polskim Radiu 24 Alfred Bujara i Marek Lewandowski z NSZZ "Solidarność".
rozwiń zwiń