Hospicjum im. bł. ks. Michała Sopoćki. Jedyne takie miejsce na Litwie

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2017 11:00
Minister spraw zagranicznych Litwy - Linas Linkiewiczius w towarzystwie ambasador Polski na Litwie - Urszuli Doroszewskiej i litewsko-polskiej załogi na przyszłoroczny Rajd Dakar odwiedzili wileńskie hospicjum im. bł. ks. Michała Sopoćki. To pierwsze i jedyna jak na razie hospicjum na Litwie zostało otwarte w Wilnie w 2012 r. dzięki staraniom przybyłej z Polski, siostry Michaeli Rak ze Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego. O swojej inicjatywie opowiadała w Polskim Radiu 24.
Audio
  • 1.10.17 Siostra Michaela Rak o hospicjum w Wilnie.
Siostra Michaela Rak.
Siostra Michaela Rak. Foto: zw.lt

Jak podkreśliła siostra Michaela Rak, kilka lat temu nie było zupełnie na Litwie świadomości na czym polega idea ruchu hospicyjnego, metodologia pracy z chorymi, a w języku litewskim nie było słowa, które odzwierciedlałoby to, co się dzieje w hospicjach w Polsce i w świecie.

- To hospicjum w centrum Wilna jest przedziwnym pomostem pomiędzy wiedzą a niewiedzą i wzajemnym dzieleniem się, doświadczeniem. Przez to dzielenie się rodzi się dobro. Powoli zaczynamy rozprzestrzeniać na Litwie to, co nazywamy ruchem hospicyjnym – mówiła siostra Rak.

Z siostrą Michaelą Rak rozmawiał Kamil Zalewski.

Więcej w całej rozmowie.

Polskie Radio 24

_____________________

Data emisji: 1.10.17

Godzina emisji: 10:37

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Litwa: Jubileusz Radia znad Wilii

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2017 12:00
Polska rozgłośnia w Wilnie, Radio znad Wilii, 1 lipca świętowała swoje 25. urodziny. Jest to jedyna rozgłośnia radiowa na wschód od Polski, która po polsku nadaje swoje programy 24 godziny na dobę. W Polskim Radiu 24 rozmowa z Czesławem Okińczycem, prezesem Radia znad Wilii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy i Litwini we wzajemnych relacjach

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2017 19:33
Trzy tysiące uczestników, kilkadziesiąt wystąpień, spotkań i dyskusji. W Birsztanach na Litwie odbył się festiwal dyskusji o nazwie "Dokładnie!". Podczas trzech paneli dyskusyjnych głos zabrali też Polacy z Litwy. W audycji rozmowa o bieżących relacjach polsko-litewskich oraz o wzajemnym postrzeganiu się obydwu narodów.
rozwiń zwiń