"Teatr jest świetnym medium do pokazywania twórczości Gombrowicza"

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2017 12:30
30 września miała miejsce premiera sezonu Teatru Nowego w Poznaniu "Iwona, księżniczka Burgunda" na podstawie dramatu Witolda Gombrowicza. O przedstawieniu opowiadała w Polskim Radu 24 jego reżyserka Magdalena Miklasz.
Audio
  • 1.10.17 Magdalena Miklasz o premierze spektaklu „Iwona, księżniczka Burgunda” w Teatrze Nowym w Poznaniu.
Plakat promujący spektakl Iwona księżniczka Burgunda
Plakat promujący spektakl "Iwona księżniczka Burgunda"Foto: teatrnowy.pl

Jak podkreśliła Magdalena Miklasz, "teatr jest świetnym medium do pokazywania twórczości Witolda Gombrowicza". – W dramacie "Iwona, księżniczka Burgunda" szalenie podoba mi się konstrukcja wpuszczenia postaci, która nie mówi, a powoduje coś. Poza tym bardzo lubię Gombrowicza. Zabawa w ten sposób myślenia, jaki on pokazuje, wydaje mi się fantastyczną zabawą w teatr – wyjaśniła.

Miklasz odniosła się także do pracy nad spektaklem. - Podczas tworzenia sztuki, trzeba było pewne elementy skrócić, zmienić język, powpuszczać pewne drobne improwizacje, które podbijają ten świat. Posługujemy się też specyficznym językiem Gombrowicza – wyliczała.

Dodała, że w spektaklu pojawiały się też fragmenty dzienników Gombrowicza. - Bardzo nam to pasowało, ale musieliśmy z tego zrezygnować. Trzeba rezygnować z rzeczy dobrych na rzecz jeszcze lepszych – podsumowała.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji była Katarzyna Oklińska.

Polskie Radio 24

_____________________

Data emisji: 1.10.17

Godzina emisji: 12:15

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wyzwania teatralne: trzech aktorów, dwanaście charakterów

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2017 11:33
Przedstawieniem "Wszystko o mężczyznach" Teatr Kamienica w Warszawie rozpocznie sezon po wakacjach. Spektakl opowiada o tym, czym jest męski świat. Opisuje damsko-męskie zależności i na 12-stu przykładach charakteryzuje męskie typy osobowości. Gościem Katarzyny Oklińskiej w Polskim Radiu 24 był Michał Lesień-Głowacki, aktor, który opowiadał o przedstawieniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Noc kretów" w reżyserii Philippe’a Quesne’a w Nowym Teatrze w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2017 11:51
Przedstawienie "Noc kretów" w reżyserii Philippe’a Quesne’a zostanie gościnnie pokazane na deskach Nowego Teatru w Warszawie w najbliższy piątek i sobotę, 22 i 23 września. O spektaklu opowiadał w Polskim Radiu 24 dramaturg Nowego Teatru Piotr Gruszczyński.
rozwiń zwiń