Ryszard Czarnecki: nikt nie uzna niepodległości Katalonii, może poza Osetią i Abchazją

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2017 18:55
"Utrzymywanie rządów prawa czasem wymaga proporcjonalnego użycia siły" - powiedział podczas debaty w Parlamencie Europejskim ws. niedzielnego referendum w Katalonii wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans. O Katalonii mówił w Polskim Radiu 24 wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki z PiS.
Audio
  • 04.10.2017 Ryszard Czarnecki: „Większość Parlamentu Europejskiego jest za pozostawieniem sprawy w rękach Hiszpanii”.
Frans Timmermans, wiceszef Komisji Europejskiej.
Frans Timmermans, wiceszef Komisji Europejskiej.Foto: PAP/EPA/PATRICK SEEGER

Timmermans wezwał rząd w Madrycie i władze Katalonii do dialogu. Zaznaczył jednak, że istnieje "generalny konsensus co do tego, że władze Katalonii wybrały ignorowanie prawa, organizując w ostatnią niedzielę referendum". Zdaniem Ryszarda Czarneckiego główne grupy polityczne Parlamentu Europejskiego nie chciały debaty nt. Katalonii.

- Partie chciały, by emocje ostygły. Większość jest za pozostawieniem sprawy w rękach Hiszpanii. Grupy lewicowe, komuniści, liberałowie i Zieloni angażują się w obronę Katalonii. Flamandowie z Belgii też wspierają Katalonię, ponieważ myślą o podziale Belgii. Interesy polityczne wpływają na bieg tej sprawy. Być może będzie próba pośredniczenia między Madrytem a Barceloną. Większość europosłów uważa, że zmiany terytorialne to otworzenie puszki Pandory – mówił wiceprzewodniczący PE.

Według gościa Polskiego Radia 24 decyzjami Komisji Europejskiej rządzi polityka. – Gdy w Polsce nie dzieje się nic złego, to Komisja Europejska wytacza najcięższe działa. Natomiast, gdy w Katalonii dzieje się to, co widzimy, to Komisja nabiera wody w usta. Referendum w Katalonii to sprawa wewnętrzna Hiszpanii, polski rząd nie jest stroną. Nikt niepodległości Katalonii nie uzna, może poza Osetią Południową i Abchazją – powiedział Czarnecki.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Piotr Wąż.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

_____________________

Data emisji: 04.10.2017

Godzina emisji: 17:07


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Referendum w Katalonii. "Od czasów Franco nie było tak brutalnych akcji policji"

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2017 20:05
W katalońskim referendum za oddzieleniem się od Hiszpanii opowiedziało się 90 proc. głosujących. O przebiegu głosowania, agresywnych działaniach hiszpańskiej policji i blisko 900 osobach, które trafiły do szpitali, rozmawiali w audycji Świat w Powiększeniu przedstawicielka rządu Katalonii w Polsce Ewa Cylwik i koordynator Katalońskiego Zgromadzenia Narodowego w Polsce Jaume Cassanyer.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Separatyzm problemem państw, które w średniowieczu łączone były mocną ręką władcy"

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2017 20:30
- Katalonia miała politycznego pecha, że nigdy nie było dobrej kondycji do zadeklarowania swoich niepodległościowych dążności – powiedział w audycji W Gruncie Rzeczy Piotr Semka z Do Rzeczy. O tym, czym jest separatyzm i regionalizm we współczesnej Europie, mówił także dr Łukasz Jasina z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Siłowa eskalacja konfliktu w Katalonii będzie kompromitacją dla UE”

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2017 12:24
W Katalonii rozpoczął się we wtorek rano strajk generalny w proteście przeciwko brutalnym działaniom policji podczas niedzielnego referendum niepodległościowego w regionie. Metro i autobusy w Barcelonie kursują z mniejszą częstotliwością. Zablokowane są drogi. O konsekwencjach referendum w Katalonii mówili w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Grzegorz Grosse (europeista z Uniwersytetu Warszawskiego) i dr Michał Kuź  (ekspert ds. międzynarodowych z Uczelni Łazarskiego).
rozwiń zwiń