Nord Stream I a polskie porty. Ekspert o decyzji niemieckiego sądu

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2017 20:33
– Nord Stream I ogranicza rozwój portów w Szczecinie i Świnoujściu – mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Stępiński z BiznesAlert.pl. W ostatnich dniach Wyższy Sąd Administracyjny w Hamburgu odrzucił apelację złożoną przez Zespół Portów Świnoujście-Szczecin, w której polska firma domagała się wkopania niewielkiego odcinka gazociągu w dno morza.
Audio
  • 3.10.17 Nord Stream I a polskie porty. Ekspert o decyzji niemieckiego sądu
Port w Świnoujściu.
Port w Świnoujściu.Foto: wikipedia.org/public domain

Chodzi o dwukilometrowy odcinek na skrzyżowaniu gazociągu Nord Stream I ze wschodnim podejściem wodnym do portów w Świnoujściu i Szczecinie. Polska firma stoi na stanowisku, że leżący zbyt płytko gazociąg utrudni w przyszłości rozwój polskich portów.

– Obecnie gazociąg uniemożliwia to, by do Szczecina i Świnoujścia wpływały jednostki o zanurzeniu głębszym niż 13,5 metrów. To sprawia, że do naszych portów nie mogą docierać największe statki – wyjaśniał Piotr Stępiński, zaznaczając, że o ile obecnie nie jest to tak dużym problem, to w nieodległej przyszłości już może być.

– Według polskich planów, do 2022 roku w Świnoujściu ma powstać terminal kontenerowy, który pod względem wielkości przeładunku ma wyprzedzić ten, który mamy w Gdańsku – mówił Piotr Stępiński. Obecne uwarunkowania infrastrukturalne mogą zatem stanowić ograniczenie dla funkcjonalności przyszłej inwestycji.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Błażej Prośniewski.

Polskie Radio 24/IAR

_____________________

Data emisji: 3.10.17

Godzina emisji: 20.08


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gazociąg OPAL. Niekorzystna dla Polski decyzja prezesa sądu UE

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2017 21:45
- Decyzja prezesa sądu Unii Europejskiej pozwala zalewać w większym stopniu rosyjskim gazem naszą część Europy i zwiększać zależność od rosyjskiego gazu – powiedział w audycji Gorący Temat Wojciech Jakóbik z portalu Biznes Alert. Gość odniósł się w ten sposób do niekorzystnej dla Polski decyzji prezesa sądu UE.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bezpieczeństwo dostaw gazu. Jest zgoda Parlamentu Europejskiego

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2017 15:15
Parlament Europejski zaakceptował przepisy w sprawie bezpieczeństwa dostaw gazu. Regulacje przyjęte przez europosłów wprowadzają między innymi zasadę solidarności na wypadek kryzysów gazowych. O nowych przepisach powiedziała w Polskim Radiu 24 Roma Bojanowicz z BiznesAlert.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Piotr Wawrzyk: najlepszym rozwiązaniem byłoby stworzenie jednolitego frontu ekologów przeciwko Nord Stream 2

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2017 08:01
Parlament Europejski wezwał Komisję Europejską i rządy państw unijnych, by powiedziały stop Nord Stream 2. W czasie dyskusji Niemcy krytykowane były za sprzeciw wobec mandatu do rozmów z Rosją dla KE. O gazociągu Nord Stream 2 mówił w Polskim Radiu 24 europeista prof. Piotr Wawrzyk z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Jeśli Nord Stream 2 zostanie zrealizowany, to zależność Berlina od Moskwy będzie rosła”

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2017 16:00
„Ze względów bezpieczeństwa Unii Europejskiej, projekt gazociągu Nord Stream 2 powinien zostać zatrzymany” - zaapelował w Parlamencie Europejskim przewodniczący frakcji Europejskiej Partii Ludowej Manfred Weber. Z kolei Jerzy Buzek powiedział, że w Parlamencie Europejskim nie ma dobrego klimatu dla budowy gazociągu Nord Stream 2. O budowie gazociągu mówili w audycji Spojrzenie na Wschód dr Agnieszka Łada z Instytutu Spraw Publicznych i Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu BiznesAlert.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Magazyn Europejski: Europa wspólnie przeciwko Nord Stream2

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2017 09:55
Parlament Europejski może być pomocą dla krajów, które sprzeciwiają się budowie II linii nitki Gazociągu Północnego. Czy to oznacza, że w Europie rośnie sprzeciw wobec planów budowy gazociągu, który ponownie połączy Rosję z Niemcami, a ominie Polskę i Ukrainę? Gościem Magazynu Europejskiego Beaty Płomeckiej był Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu BiznesAlert.pl.
rozwiń zwiń