Światowy Dzień Onkologii. Rozmowa z ekspertem

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2017 11:13
Choroby nowotworowe w Polsce zabijają rocznie około 100 tysięcy osób. Jak mówił w Polskim Radiu 24 dr Grzegorz Luboiński z Polskiej Unii Onkologii, dużej części zgonów można byłoby uniknąć. 4 października obchodzony jest Światowy Dzień Onkologii.
Audio
  • 4.10.17 Światowy Dzień Onkologii. Rozmowa z ekspertem
Mammografia to rentgenowskie badanie piersi, które jest obecnie najlepszym sposobem wykrywania raka piersi w jego wczesnym stadium rozwoju.
Mammografia to rentgenowskie badanie piersi, które jest obecnie najlepszym sposobem wykrywania raka piersi w jego wczesnym stadium rozwoju.Foto: pixabay / CC0

Grzegorz Luboiński podkreślał w PR24, że duża część śmiertelnych przypadków zachorowań na nowotwory ma związek z naszym niezdrowym stylem życia. – Około 30 tysięcy zgonów to efekt palenia tytoniu – wskazywał na naszej antenie onkolog. – Mówiąc o profilaktyce, badaniach przesiewowych, mammografii czy kolonoskopii, pamiętajmy, że najskuteczniejszą profilaktyką jest nieszkodzenie sobie, czyli np. niepalenie – dodawał ekspert.

Problemem w Polsce są jednak nie tylko nowotwory związane z uzależnieniem od palenia papierosów. – Dużym kłopotem jest także rak szyjki macicy – wskazywał dr Grzegorz Luboiński, zaznaczając jednocześnie, że – paradoksalnie – jest to choroba, którą można stosunkowo łatwo i we wczesnym stadium wykryć. Potrzebne są jednak regularne badania cytologiczne.

Więcej, m.in. o potrzebie stworzenie kompleksowego, wieloletniego programu profilaktyki chorób nowotworowych, w całej audycji.

Gospodarzem programu był Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24

____________________ 

Data emisji: 4.10.17

Godzina emisji: 10.15

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Białaczka szpikowa – z choroby agresywnej do przewlekłej

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2016 20:01
Kilkanaście lat temu pacjenci chorzy na białaczkę szpikową umierali w przeciągu 3-4 lat. Dziś średni czas przeżycia chorych nie odbiega od populacji zdrowej. O tym, jak ta agresywna choroba stała się chorobą przewlekłą, dzięki czemu pacjenci żyją dłużej, mówił w Rozmowach o Zdrowiu prof. Krzysztof Warzocha, dyrektor Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na czym polega medycyna paliatywna?

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2016 20:01
– Medycyna paliatywna to dziedzina, która zajmuje się leczeniem objawów choroby – mówiła w Polskim Radiu 24 dr n. med. Aleksandra Ciałkowska-Rysz, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Paliatywnej. – Zajmujemy się najczęściej pacjentami, którzy cierpią na schorzenia, których przyczyn nie da się wyleczyć – wyjaśniała gość Rozmów o Zdrowiu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mikroskop tomograficzny pozwoli zobaczyć przezroczyste obiekty

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2017 13:15
Grupa polskich uczonych z Politechniki Warszawskiej pracuje nad tomograficznym mikroskopem do zastosowań w medycynie i biologii. O jego zaletach w audycji Czas na Naukę mówiła profesor Małgorzata Kujawińska z Instytutu Mikromechaniki i Fotoniki PW.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowotwór prostaty coraz częstszy. Po 40-tce konieczna wizyta u urologa

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2017 17:00
Rak prostaty to obok raka płuc jeden z najczęściej występujących nowotworów złośliwych u mężczyzn. Niestety połowa pacjentów, u których chorobę zdiagnozowano umiera. Dlaczego tak się dzieje i co zrobić, aby znaleźć się w tej szczęśliwej połowie osób wyleczonych w audycji Na Zdrowie mówił dr Jan Karol Wolski, urolog z Kliniki Nowotworów Układu Moczowego Centrum Onkologii Instytutu im. Marii Skłodowskiej Curie w Warszawie.
rozwiń zwiń