Legia Warszawa: napięcia między klubem i kibicami. „Zawodnicy mogą się bać powtórki”

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2017 13:40
Kibice Legii Warszawa, po porażce mistrza Polski z Lechem Poznań, mieli pobić piłkarzy swojej drużyny. Policja nie otrzymała jednak oficjalnego zawiadomienia w tej sprawie, a klub oszczędnie wypowiada się na temat całej sytuacji. W Polskim Radiu 24 komentarz Jana Chmielewskiego z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego, Karola Gaca z DoRzeczy.pl oraz Macieja Petruczenki z Przeglądu Sportowego.
Audio
  • 04.10.2017 komentuje Maciej Petruczenko, Przegląd Sportowy
  • 4.10.17 Legia: napięcia między klubem i kibicami. „Zawodnicy mogą się bać powtórki”
  • 04.10.2017 Incydent z udziałem pseudokibiców i piłkarzy Legii Warszawa. Komentarz Karola Gaca (DoRzeczy.pl)
Stadion Legii Warszawa
Stadion Legii WarszawaFoto: Roman Szewczuk / wikipedia / CC BY-SA 3.0

W nocy z 1 na 2 października, po przegranym przez Legię Warszawa meczu z Lechem Poznań, piłkarze stołecznej drużyny mieli zostać pobici przez swoich kibiców. Sprawą zajmuje się policja, choć nie w kontekście naruszenia nietykalności cielesnej – w takiej sprawie konieczne jest zgłoszenie sprawy przez poszkodowanych. Jednak funkcjonariusze zajmujący się środowiskiem pseudokibiców prowadzą czynności o charakterze sprawdzającym.

– Piłkarze sami nie chcą zgłaszać sprawy, bo może nie traktują incydentu jako poważnego zdarzenia. Z drugiej strony, mogą po prostu bać się konsekwencji i powtórki sytuacji w przyszłości – oceniał w PR24 Jan Chmielewski.

Zdaniem eksperta, sytuacja, do której doszło po spotkaniu Lech-Legia, obrazuje szerszy problem, który obecny jest we współczesnym sporcie. – Kibice zachowują się tak, jakby piłkarze byli ich własnością. Dziś sport charakteryzuje się tym, że zawodnicy przez kibiców, a także klub i sponsorów, traktowani są właśnie tak, jak przedmioty – wskazywał komentator z Klubu Jagiellońskiego.

Jan Chmielewski zauważył również, że problemy na linii klub-kibice, w kontekście Legii Warszawa, pojawiają się nie po raz pierwszy. – Legia od wielu lat stara się balansować na granicy tolerancji dla tego, co robią kibice, czy też kibole. Szefostwo klubu ma problem z postawieniem jasnej granicy; było to widać już wtedy, gdy właścicielem było ITI – pointował gość PR24.

W Polskim Radiu 24 także komentarz Macieja Petruczenki z Przeglądu Sportowego. – To zajście było naprawdę kuriozalne, sytuacja była gorsza niż początkowo podawano. Piłkarzom zgotowano tzw. „oklep”, większość dostała od kibiców cios w twarz lub w tył głowy, udzielono też kilku graczom solidnego „kopa” – relacjonował dziennikarz. – Łaska pańska na pstrym koniu jeździ. Każdy klub piłkarski marzy, by jak najwięcej kibiców przychodziło na mecze, w związku z czym „ceregieli się” ze swoimi „fanami”, bez względu na to jak się oni zachowują. A jak się zachowują kibice Legii, każdy widzi – dodawał komentator.

Gospodarzem programu był Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/PAP

 ____________________ 

Data emisji: 4.10.17

Godzina emisji: 11.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Żyleta okiem kibica

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2015 22:05
Kibic nietypowy. Pisarz i poeta. Na każdym meczu Legii siedzi na Żylecie i aktywnie bierze udział w dopingu. Sportem interesuje się w sposób świadomy. Biega maratony, czyli sport jego okiem. Gościem Magazynu Sportowego Polskiego Radia 24 był Janusz Drzewucki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To była bitwa z użyciem gazu pieprzowego" - współwłaściciel Legii o zamieszkach przy Łazienkowskiej

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2016 21:17
O przyczynach i konsekwencjach tego, że mecz Legii Warszawa z Realem Madryt rozegrany zostanie przy pustych trybunach – w Kulisach Spraw. Gościem Polskiego Radia 24 był Maciej Wandzel, współwłaściciel Legii Warszawa, szef Rady Nadzorczej Ekstraklasy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Madryt: pseudokibice Legii Warszawa napadli na policjantów

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2016 22:00
Do zdarzenia doszło w okolicach stadionu, na którym wieczorem został rozegrany trzeci mecz fazy grupowej Ligi Mistrzów Real Madryt-Legia Warszawa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawa: policja szuka sprawców ataku na kibiców Ajaxu

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2017 19:14
Policja szuka sprawców ataku na kibiców Ajaxu Amsterdam. Grupa fanów tego klubu bawiła się w nocy w jednym z praskich klubów. W trakcie koncertu zamaskowane osoby najpierw zaczęły wybijać szyby w klubie, potem wrzuciły race do środka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Centrum Wiesenthala apeluje do UEFA o ukaranie Legii Warszawa. Stołeczny klub odrzuca zarzuty

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2017 13:15
Centrum Szymona Wiesenthala zaapelowało do Europejskiej Unii Piłkarskiej (UEFA) o ukaranie Legii Warszawa za środową napaść pod Płońskiem kibiców na zawodników klubu Hapoel Petah Tikva z Izraela. W liście do prezydenta UEFA, dyrektor ds. relacji międzynarodowych dr Shimon Samuels skrytykował atak, podkreślając, że incydent jest "wyraźnym naruszeniem dziesiątej z jedenastu wartości UEFA: szacunku". Legia w wydanym oświadczeniu odrzuca zarzuty, że to jej kibice uczestniczyli w zajściu. O zdarzeniu mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Kubiciel, ekspert ds. bezpieczeństwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poseł Kukiz’15 o kibicach Legii: jestem z nich dumny

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2017 17:07
- Jestem historykiem i już wiele lat temu przypominałem, że środowiska kibicowskie są wśród grup, które w szczególny sposób pielęgnują idee patriotyczne - tak w audycji Rozmowa PR24 poseł Kukiz’15 Józef Brynkus skomentował oprawę meczu Legia Warszawa – FK Astana, odnoszącą się do Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kulisy Spraw: proces „Starucha”

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2017 19:45
W maju 2012 roku, tuż przed piłkarskimi mistrzostwami Europy, doszło do pierwszego aresztowania Piotra Staruchowicza, "Starucha", a także wielu innych kibiców warszawskiej Legii. Zatrzymanie miało charakter "prewencyjny". Potem było kolejne, będące wynikiem zeznań świadka koronnego Marka H. "Haniora", zeznającego w procesie mokotowskiego gangstera Rafała Sz. "Szkatuły". Piotrowi Staruchowiczowi postawiono m.in. zarzut wprowadzenia do obiegu kilograma amfetaminy. O procesie „Starucha” w audycji Kulisy Spraw mówił jego obrońca mec. Krzysztof Wąsowski.
rozwiń zwiń