Dyskusja nad dostępem do broni w USA. „Przemysł zbrojeniowy to potężne lobby”

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2017 13:15
Prezydent USA Donald Trump nazwał we wtorek „tragedią” zamach w Las Vegas. Wypowiadając się do dziennikarzy w Białym Domu, oznajmił: „za jakiś czas będziemy rozmawiać na temat prawa do posiadania broni palnej”. O ataku, w którym zginęło 59 osób oraz dostępie do broni mówił w Polskim Radiu 24 dr Maciej Milczanowski, ekspert ds. bezpieczeństwa z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
Audio
  • 04.10.2017 Maciej Milczanowski: przemysł zbrojeniowy to potężne lobby, które ma pozytywny odbiór społeczny
Miejsce tragedii w Las Vegas
Miejsce tragedii w Las VegasFoto: PAP/EPA/PAUL BUCK

59 zginęło, a ponad 500 zostało rannych w niedzielę wieczorem czasu miejscowego (w poniedziałek rano czasu polskiego), kiedy 64-letni Amerykanin Stephen Paddock zaczął strzelać do zgromadzonych pod gołym niebem uczestników koncertu muzyki country w Las Vegas. Policja ustaliła, że Paddock, który mieszkał niedaleko Las Vegas, najprawdopodobniej działał w pojedynkę. Był to najkrwawszy tego rodzaju atak w najnowszej historii USA. Zdaniem Macieja Milczanowskiego do ataków z użyciem broni w USA dochodzi bardzo często.

- Ważne jest czy zostaną podjęte konkretne działania, a jeśli tak to jakich. W przypadku USA nie można winy zrzucić na ekstremistów – wydaje się, że łatwość w dostępie do broni jest pokusą. Teraz w USA wokół tego toczy się dyskusja, Demokraci zarzucają prezydentowi, że jest zwolennikiem broni palnej. Jednak stanowiska obu partii wydają się zbliżone. Zarówno Demokraci, jak i Republikanie nigdy nie mówili, że chcą ograniczenia dostępu do broni. Rolą polityków jest dogadanie się i ustalenie politycznego kompromisu – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Według eksperta nie ulega wątpliwości, że za liberalne przepisy w kwestii dostępu do broni odpowiada silne lobby producentów broni. – Wydaje mi się, że w USA dyskusja o dostępie do broni jest na bardziej cywilizowanym poziomie. Za Trumpem stoi cała administracja, think tanki, uniwersytety – to one prowadzą debatę, a nie konkretni politycy. Jeśli mamy jednak koncerny zbrojeniowe, które sprzedają broń na cały świat, to chcą ją też sprzedawać na własnym rynku. To olbrzymie pieniądze i stanowiska pracy. Przemysł zbrojeniowy to potężne lobby, które ma pozytywny odbiór społeczny. Jak każda inna gałąź przemysłu, chce jak najwięcej sprzedawać – mówił Milczanowski.

W tym roku w USA doszło do 46 695 przypadków wymiany ognia, w których zginęło 11 686 osób.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

____________________ 

Data emisji: 04.10.2017

Godzina emisji: 10:46


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Po strzelaninie w Las Vegas. Politycy o dostępie do broni

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2017 16:30
Państwo Islamskie wzięło na siebie odpowiedzialność za strzelaninę w Las Vegas, w której zginęło co najmniej 58 osób, a 515 zostało rannych. Taką informację podała powiązana z terrorystami agencja AMAK. Gośćmi Rozmowy PR24 byli Jarosław Sachajko z Kukiz’15 i Zbigniew Gryglas z Nowoczesnej. Posłowie – w kontekście zamachu w USA – rozmawiali o kwestii powszechnego dostępu do broni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kilkadziesiąt ofiar, setki rannych. Bilans ataku w Las Vegas

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2017 22:00
"W strzelaninie w Las Vegas zginęło 58 osób, a 515 zostało rannych" -  podała tamtejsza policja. O największej strzelaninie w powojennej historii Stanów Zjednoczonych mówił w audycji Północ-Południe korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie Marek Wałkuski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po strzelaninie w Las Vegas. „Nie zadziałały mechanizmy ewakuacyjne”

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2017 15:40
- Wciąż jest bardzo dużo pytań na temat sprawcy strzelaniny w Las Vegas. Amerykańskie media napisały, że osoba odpowiedzialna za największą w historii USA masakrę dokonaną przez jednego człowieka jest jedną wielką zagadką – powiedział w audycji Gorący Temat korespondent Polskiego Radia w Stanach Zjednoczonych Jan Pachlowski. O strzelaninie mówił także ekspert ds. bezpieczeństwa z Collegium Civitas dr Krzysztof Liedel.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Strzelanina w Las Vegas. "Sprawca nie kierował się pobudkami terrorystycznymi"

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2017 07:00
Sprawca masakry w Las Vegas przed strzelaniną przelał 100 tysięcy dolarów na konto na Filipinach. Według amerykańskich mediów, ostatnio intensywnie grał też w kasynach. Motywy działania 64-letniego Stephena Paddocka nadal nie są znane. Coraz więcej wiadomo jednak o przebiegu tragedii. Najnowsze informacje z Las Vegas przekazywał w PR24 Jan Pachlowski - amerykański korespondent Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń