"Wielka afera reprywatyzacyjna w Krakowie". Zbigniew Ziobro powołał specjalny zespół

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2017 15:03
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro poinformował, że kwerenda zaległych spraw, dotyczących reprywatyzacji w Krakowie, wykazała, że także tam doszło do procederu wyłudzeń nieruchomości na podstawie nieprawdziwych dokumentów. Kwerendy dokonał miejscowy prokurator regionalny na polecenie szefa resortu. O aferze reprywatyzacyjnej w Krakowie mówił Mikołaj Wójcik z dziennika "Fakt". Plany Komisji Weryfikacyjnej na czwartek prezentował natomiast Michał Fedusio z IAR.
Audio
  • 04.10.2017 "Wielka afera reprywatyzacyjna w Krakowie". Zbigniew Ziobro powołał specjalny zespół
  • 04.10.2017 Afera reprywatyzacyjna w Krakowie. Rozmowa z Mikołajem Wójcikiem z dziennika "Fakt"
  • 04.10.2017 Czwartkowe plany Komisji Weryfikacyjnej. Rozmowa z Michałem Fedusio (IAR)
Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro podczas konferencji prasowej Nowe informacje o śledztwach w sprawie reprywatyzacji nieruchomości krakowskich
Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro podczas konferencji prasowej "Nowe informacje o śledztwach w sprawie reprywatyzacji nieruchomości krakowskich"Foto: PAP/Stach Leszczyński

Zdaniem Zbigniewa Ziobro, w Krakowie mamy do czynienia z wielką aferą reprywatyzacyjną. Minister i prokurator generalny postanowił więc powołać specjalny zespół prokuratorski, w skład którego wejdą również policjanci. Jego zadaniem będzie dokonanie dokładnej oceny wszystkich postępowań dotyczących reprywatyzacji, prowadzonych na różnych szczeblach prokuratury w Krakowie. Zespół podejmie też na nowo postępowania zakończone decyzjami negatywnymi. Jak podkreślił minister, zespół ma doprowadzić do pociągnięcia winnych do odpowiedzialności karnej. Ma też podjąć działania prawne i administracyjne w celu odzyskania wyłudzonych nieruchomości.

Minister Zbigniew Ziobro powiedział, że istnieją podobieństwa między tym procederem a oszustwami, do których doszło przy reprywatyzacji w Warszawie. Są też jednak różnice.

Polskie Radio 24, IAR

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kulisy spraw: afera reprywatyzacyjna

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2016 20:54
– To jest koniec Hanny Gronkiewicz-Waltz – oceniał w Polskim Radiu 24 Mariusz Gierej z portalu „mPolska24.pl”. – Podczas nadzwyczajnego posiedzenia Rady Warszawy prezydent stolicy nie miała żadnych argumentów – komentował gość audycji „Kulisy spraw”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Magazyn Samorządowy: Reprywatyzacja w podwarszawskich Michałowicach

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2016 13:46
Mieszkańcy Michałowic obawiają się utraty swoich nieruchomości ze względu na roszczenia przedwojennych spadkobierców do tych terenów. O sprawie mówił w Magazynie Samorządowym Krzysztof Grabka, wójt gminy Michałowice.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kulisy Spraw: Częstochowa – nowy wątek afery reprywatyzacyjnej?

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2017 19:30
Ewa, Przemysław i Michał Tkaczyńscy są współwłaścicielami nieruchomości przy al. Najświętszej Maryi Panny 6 w Częstochowie. Ich zdaniem trwa kolejna (druga) próba przejęcia udziałów żydowskich w kamienicy znajdującej się pod wskazanym adresem. O szczegółach mówili w audycji Kulisy Spraw.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Afera reprywatyzacyjna. „III RP musi zmierzyć się z dekretem Bieruta”

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2017 11:50
Komisja weryfikacyjna uchyliła w poniedziałek w całości decyzję m. st. Warszawy ws. nieruchomości przy ul. Twardej 10 i odmówiła ustanowienia prawa do jej użytkowania wieczystego. To druga decyzja podjęta przez komisję. Wcześniej uchyliła ona decyzję m.st. Warszawy o przyznaniu Maciejowi M. prawa użytkowania wieczystego nieruchomości przy ul. Twardej 8. O sprawie reprywatyzacji mówił w Polskim Radiu 24 dr Tomasz Luterek.
rozwiń zwiń