Znamy laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie chemii

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2017 14:35
Jacques Dubochet, Joachim Frank i Richard Henderson zostali laureatami tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie chemii - za prace związane z obrazowaniem dużych cząsteczek biologicznych w rozdzielczości niemal atomowej. O laureatach mówił w Polskim Radiu 24 dr Tomasz Rożek.
Audio
  • 04.10.2017 dr Tomasz Rożek: „Obserwując procesy wewnątrz komórek, może się postarać nad nimi zapanować”
Laureaci tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie chemii: Jacques Dubochet,  Joachim Frank i Richard Henderson. 04.10.207
Laureaci tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie chemii: Jacques Dubochet, Joachim Frank i Richard Henderson. 04.10.207Foto: PAP/EPA/Claudio Bresciani

Praca nagrodzonych naukowców umożliwiła oglądanie w ogromnym powiększeniu, w trójwymiarze, złożonych struktur białek. Dzięki nim w ostatnich latach udało się uzyskać obrazy struktur przeróżnych cząstek: od białek, które powodują oporność na antybiotyki, albo które zawiadują rytmem dobowym - po powierzchnię wirusa Zika. Jak podkreślał Tomasz Rożek, naukowcy odkryli sposób obserwowania białek „w akcji”.

- Prace nagrodzonych naukowców pozwalają oglądać z dużymi cząstki chemiczne, które mają zasadnicze znaczenie w funkcjonowaniu życiu. Chodzi o to, że znaleźli oni metodę, dzięki której można obserwować białka nie na szkiełku mikroskopu, tylko w środowisku naturalnym, wewnątrz komórki. To bardzo trudne, ponieważ cząsteczki białek są nietrwałe – próba ich naruszenia powoduje ich rozpad. Nie da się wtedy obserwować jak takie białko funkcjonuje, jak zachodzą reakcje, a to bardzo ważne, by zrozumieć życie, czyli jak działają hormony, receptory, itp. – powiedział naukowiec.

Według gościa Polskiego Radia 24 dzięki tegorocznym noblistom doszło do rewolucji w biochemii. – Dopiero teraz zaczęliśmy widzieć jak wszystko działa na poziomie wnętrza komórki. To ma gigantyczne znaczenie z punktu widzenia farmacji i medycyny, gdzie zaczynamy rozumieć podstawy różnych chorób. Obserwując te procesy wewnątrz komórek, może się postarać nad nimi zapanować – mówił Rożek.

Nagrodą Nobla z chemii - w wysokości 9 milionów koron (ok. 940 tys. euro), podzielą się po równo: Jacques Dubochet z Uniwersytetu Lozanny w Szwajcarii, pochodzący z Niemiec Joachim Frank z Columbia University (USA) oraz Richard Henderson z MRC Laboratory of Molecular Biology w Cambridge (Wielka Brytania).

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Łukasz Sobolewski.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

____________________ 

Data emisji: 04.10.2017

Godzina emisji: 13:42

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przyznano Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2016 13:43
Nagroda trafi do brytyjskich naukowców wykładających w USA Davida J. Thoulessa, F. Duncana M. Haldanego i J. Michaela Kosterlitza. "Dzięki ich pionierskiej pracy, teraz trwa polowanie na nowe i niezbadane fazy termodynamiczne" - napisał w oświadczeniu Komitet Noblowski. O badaniach w tej dziedzinie mówili w "Czasie na naukę" prof. Stanisław Mrówczyński (Narodowe Centrum Badań Jądrowych) i dr hab. inż. Tomasz Wiśniewski (filozof, Uniwersytet Warszawski).
rozwiń zwiń