Restrykcje dotyczące retuszu zdjęć. "Dobry pomysł"

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2017 15:11
We Francji w życie weszło prawo, które nakazuje informować o tym, że dane zdjęcie zostało poddane retuszowi. – To dobry pomysł, godny pochwalenia – mówił w Polskim Radiu 24 dr Karol Jachymek, kulturoznawca z Uniwersytetu SWPS.
Audio
  • 4.10.17 Francja: Restrykcje dotyczące retuszu zdjęć
Na przetworzonych zdjęciach zgodnie z nowymi przepisami ma się znaleźć adnotacja  Photographie retouche.
Na przetworzonych zdjęciach zgodnie z nowymi przepisami ma się znaleźć adnotacja "Photographie retouchée". Foto: pixabay / CC0

Fotografie, które zostaną poddane komputerowej obróbce, muszą zawierać komentarz: "Photographie retouchée". Jak ocenił na naszej antenie dr Karol Jachymek, pomysł jest „dobry”. Ekspert jednocześnie wyraził wątpliwość, co do skuteczności nowego prawa.

– Prawo ma dotyczyć zdjęć retuszowanych cyfrowo. Pytanie, czy wizerunkami, które pojawiają się na zdjęciach, nie można manipulować na milion innych sposobów – wskazywał gość PR24, podkreślając, że narzucane przez branżę modową trendy są szkodliwe.

– Żyjemy w świecie, gdzie przekazy wizualne, którymi jesteśmy bombardowani, tworzą mylny obraz tego, jak powinniśmy wyglądać. Przetworzone, zmodyfikowane zdjęcia ciał, dotyczące tak samo kobiet, jak i mężczyzn, rodzą problemy z akceptacją – tłumaczył dr Karol Jachymek.

Za niestosowanie się do nowych przepisów grożą wysokie sankcje – 30 procent budżetu całej kampanii reklamowej. Kwota ta nie może być jednak mniejsza niż 37,5 tysiąca euro.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Łukasz Sobolewski

Polskie Radio 24

____________________ 

Data emisji: 4.10.17

Godzina emisji 14.15

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

200 unikatowych fotografii w albumie „Przedwojenna Polska”

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2017 14:30
Malownicze dworki, luksusowe podróże samolotem, wyjazdy „do wód” uchwycone w serii ponad dwustu unikalnych fotografii. Album „Przedwojenna Polska” odkrywa fascynujący świat rzeczywistości II Rzeczpospolitej. O świecie, którego już nie ma opowiadał w Polskim Radiu 24 założyciel wydawnictwa BOSZ Bogusław Szymanik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Flow" – niecodzienna codzienność Brdy w obiektywie Tymona Markowskiego

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2017 12:25
Miasto i wieś o nazwie Bygdoszcz dzieli jedynie 106 kilometrów w linii prostej. Z okolic wsi do serca miasta płynie rzeka Brda, by skończyć swój bieg wpadając do Wisły. Przestrzeń wokół Brdy stała się tematem zdjęć Tymona Markowskiego, który o swoim projekcie "Flow" mówił w Polskim Radiu 24.
rozwiń zwiń