„Madryt nie może negować tego, że Katalończycy chcą swojego państwa”

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2017 20:36
Większość grup politycznych w Parlamencie Europejskim zaapelowała do Katalonii, by nie ogłaszała niepodległości. Na sesji plenarnej PE odbyła się debata w związku z niedzielnym referendum, dotyczącym oderwania się tego autonomicznego regionu od Hiszpanii. O stanowisku PE wobec referendum niepodległościowego w Katalonii mówił w Polskim Radiu 24 europeista prof. Piotr Wawrzyk z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Jaume Cassanyer koordynator Katalońskiego Zgromadzenia Narodowego w Polsce.
Audio
  • 5.10.17 Jaume Cassanyer: „Madryt nie może negować tego, że Katalończycy chcą swojego państwa”
  • 05.10.2017 Piotr Wawrzyk: „Unia nie powinna umywać rąk, tylko powinna zaangażować się w konflikt przez mediację”.
Parlamentarzyści protestują z flagą Katalonii w Parlamencie Europejskim w Strasburgu
Parlamentarzyści protestują z flagą Katalonii w Parlamencie Europejskim w StrasburguFoto: PAP/EPA/PATRICK SEEGER

Zdaniem Piotra Wawrzyka „słowa Fransa Timmermansa są dziwne, jeśli weźmiemy pod uwagę jego działania wobec Polski”. – Polskę łatwo jest „grillować”, natomiast trudno jest powiedzieć, że Hiszpania robi coś złego, skoro secesja Katalonii nie jest w interesie UE. Stąd takie podwójne standardy przez stanięcie Komisji Europejskie po stronie władz w Madrycie – mówił europeista.

Według gościa Polskiego Radia 24 tylko kompromis może rozwiązać ten problem. – Eskalacja działań będzie prowadziła do radykalizacji po obu stronach sporu. Działania władz hiszpańskich, czyli używanie policji do pacyfikowania legalnych demonstracji, aresztowania działaczy politycznych oraz zamykanie stron internetowych, to nic innego jak złamanie Konwencji Praw Człowieka i Karty Praw Podstawowych UE. Pan Timmermans powinien zareagować zdecydowanie ostrzej, bowiem mieliśmy zdecydowane złamanie tych zasad. Unia nie powinna umywać rąk, tylko powinna zaangażować się w konflikt przez mediację – powiedział prof. Wawrzyk.

Choć, PE nawołuje do Katalonii, by nie odłączała się od Hiszpanii (czemu sprzeciwia się także rząd w Madrycie), w najbliższy poniedziałek odbędzie się w Barcelonie nadzwyczajne posiedzenie parlamentu Katalonii. Niewykluczone, że wtedy lokalny rząd jednostronnie ogłosi niepodległość.

Jak podkreślał Jaume Cassanyer, w kontekście przyszłości Katalonii potrzebny jest spokój i rzeczowa rozmowa z władzami centralnymi. – W niedzielę, podczas referendum, doszło do agresji wobec Katalończyków. To niedopuszczalne. Wyjście z sytuacji należy znaleźć na drodze dialogu i kompromisu – wskazywał gość PR24. – Chcemy rozmawiać z rządem w Madrycie, ale on nie może negować tego, że Katalończycy chcą swojego państwa. Działania władz centralnych, przeciwko wynikom referendum, przekonują coraz więcej Katalończyków, że nie ma dla nas miejsca w Hiszpanii – pointował Jaume Cassanyer.

Wśród środowisk gotowych do pośredniczenia w negocjacjach na linii Madryt-Barcelona są adwokaci, baskijscy politycy, a także duchowni: arcybiskupi Madrytu i Barcelony. Szanse na rozmowy są jednak niewielkie. Premier Mariano Rajoy powiedział, że nie usiądzie do stołu z osobami, które nie przestrzegają konstytucji i dążą do podziału Hiszpanii.

W niedzielnym referendum, nieuznawanym przez władze centralne, ponad 90 procent Katalończyków opowiedziało się za niepodległością. Frekwencja wyniosła 42,5 procent.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem programu był Krzysztof Grzybowski

Polskie Radio 24/IAR

_________________

Data emisji 5.10.17

Godzina emisji: 10.15 / 13:20


 

 

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wyniki referendum w Katalonii. "90 proc. uczestników głosowało za niepodległością"

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2017 07:15
Regionalny rząd Katalonii poinformował w nocy z niedzieli na poniedziałek, że w niedzielnym referendum oddało głosy ok. 2,26 mln osób, z których 90 proc. opowiedziało się za niepodległością tego regionu. 8 proc. było przeciwnych a pozostałe głosy były nieważne. Prebieg głosowania w Katalonii relacjonowała w PR24 Ewa Wysocka - wieloletnia korespondentka Polskiego Radia w Barcelonie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po referendum niepodległościowym w Katalonii. Komentarze

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2017 11:50
W niedzielnym – nieuznawanym przez władze centralne w Madrycie – referendum w Katalonii wzięło udział 42 procent uprawnionych do głosowania. 90 procent z nich opowiedziało się za niepodległością regionu. W dniu referendum doszło w Barcelonie do starć z policją, ucierpiało w nich ponad 800 osób. W Debacie Poranka komentarz publicystów – Katarzyny Kozłowskiej i Mirosława Skowrona (Super Express).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po referendum w Katalonii. Ekspert: początek dużego kryzysu

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2017 14:18
– To początek dużego kryzysu politycznego, który będzie targał Hiszpanią – komentował w Polskim Radiu 24 dr Bartosz Rydliński. Politolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego mówił na naszej antenie o skutkach niedzielnego referendum, które odbyło się w Katalonii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ryszard Czarnecki: Katalonia to nie jest sprawa Brukseli

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2017 16:10
Byłoby rzeczą niewłaściwą, aby instytucje UE interweniowały w wewnętrzne sprawy poszczególne państw członkowskich, liczę na konsens pomiędzy Katalonią, a resztą kraju – stwierdził Ryszard Czarnecki europoseł i wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego, gość Polskiego Radia 24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Separatyzm problemem państw, które w średniowieczu łączone były mocną ręką władcy"

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2017 20:30
- Katalonia miała politycznego pecha, że nigdy nie było dobrej kondycji do zadeklarowania swoich niepodległościowych dążności – powiedział w audycji W Gruncie Rzeczy Piotr Semka z Do Rzeczy. O tym, czym jest separatyzm i regionalizm we współczesnej Europie, mówił także dr Łukasz Jasina z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katalonia: Komisja Europejska wzywa do jedności w Hiszpanii

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2017 07:05
W referendum niepodległościowym, zakazanym przez Trybunał Konstytucyjny referekwencja wyniosła 42 procent. To wciąż za mało aby twierdzić, że większość mieszkańców regionu stawia na jego niepodległość.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Referendum w Katalonii. „Secesja może zmienić rynek gazu w UE”

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2017 14:54
Hiszpania jest liderem eksportu LNG w Europie. Działa tam sześć terminali, a kraj realizuje około połowę dostaw gazu ziemnego za pośrednictwem tych obiektów. Komisja Europejska uznaje rozwój importu gazu skroplonego za priorytet. Wskazuje, że istnieje już infrastruktura pozwalająca zrealizować do 43 procent zapotrzebowania na gaz za pomocą dostaw LNG. O referendum w Katalonii w kontekście dostaw gazu mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Jakóbik redaktor naczelny portalu BiznesAlert.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hiszpania: Katalonia bliska ogłoszenia niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2017 13:09
Szef rządu Katalonii Carles Puigdemont wygłosi oświadczenie w środę o godz. 21 - podało źródło z jego kancelarii. Proniepodległościowe partie Katalonii chcą, by w najbliższy poniedziałek regionalny parlament obradował nad ewentualną deklaracją o oderwaniu się od Hiszpanii. W Polskim Radiu 24 komentarze Magdaleny Skajewskiej z Naczelnej Redakcji Publicystyki Międzynarodowej PR oraz Ewy Wysockiej - wieloletniej korespondentki Polskiego Radia w Barcelonie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katalonia chce ogłosić niepodległość

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2017 07:33
W najbliższy poniedziałek odbędzie się w Barcelonie nadzwyczajne posiedzenie parlamentu Katalonii. Niewykluczone, że wtedy lokalny rząd jednostronnie ogłosi niepodległość.
rozwiń zwiń