Nobel z literatury dla autora "Okruchów dnia"

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2017 13:31
Literackiego Nobla w 2017 roku otrzymał brytyjski pisarz Kazuo Ishiguro. Nazwisko laureata ogłosiła w Sztokholmie Szwedzka Akademia. Jak podkreśla w swoim uzasadnieniu, Ishiguro w swoich powieściach "o wielkiej emocjonalnej sile odkrył pustkę kryjącą się za złudnym poczuciem łączności ze światem". Komentarze do decyzji Akademi zebrała Dorota Piotrowska. 
Audio
Kazuo Ishiguro
Kazuo IshiguroFoto: PAP/EPA/DANIEL DEME

62-letni Ishiguro to mieszkający w Londynie pisarz, urodzony w Japonii. W 1986 roku otrzymał nagrodę Whitbread Award za swoją drugą powieść "Malarz świata ułudy", a w 1989 roku Nagrodę Bookera za powieść "Okruchy dnia". Zekranizowano ją w 1993 roku, reżyserem filmu był James Ivory, a główną rolę zagrał Anthony Hopkins.

W oświadczeniu Akademii czytamy, że wątki, które poruszał laureat, wiązały się z tematami pamięci, czasu i ulegania złudzeniom. "To widać głównie w jego najbardziej znanym dziele - Okruchach Dnia" - podkreśla Akademia i dodaje, że w swoich dziełach laureat posługuje się cały czas wyważonymi środkami wyrazu, niezależnie od tego co dzieje się na kartach jego książki.

Kazuo Ishiguro urodził się w japońskim Nagasaki, ale większość życia spędził w Wielkiej Brytanii, do której sprowadził się w wieku pięciu lat. Napisał osiem  książek, pisał także scenariusze filmów kinowych i telewizyjnych. Jego ostatnie dzieło to "Pogrzebany Olbrzym" z 2015 roku.

Literacki Nobel to także nagroda pieniężna. Laureat otrzyma czek na 9 milionów szwedzkich koron, czyli około 4 milionów złotych. Odbierze je podczas uroczystości w Sztokholmie 10 grudnia.

IAR/PR24

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Znamy laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie chemii

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2017 14:35
Jacques Dubochet, Joachim Frank i Richard Henderson zostali laureatami tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie chemii - za prace związane z obrazowaniem dużych cząsteczek biologicznych w rozdzielczości niemal atomowej. O laureatach mówił w Polskim Radiu 24 dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń