Międzynarodowa Kampania na rzecz Przeciwdziałania Broni Jądrowej z Pokojową Nagrodą Nobla

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2017 11:45
Komitet Noblowski przyznał Pokojową Nagrodę Nobla Międzynarodowej Kampanii na rzecz Likwidacji Broni Nuklearnej. O decyzji Komitetu Noblowskiego mówili w Polskim Radiu 24 dr Maciej Milczanowski z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie i dr Bartosz Rydliński z Centrum im. Ignacego Daszyńskiego.
Audio
  • 06.10.17 Dr Maciej Milczanowski o nagrodzie Nobla dla organizacja ICAN
  • 06.10.17 Dr Bartosz Rydliński o przyznaniu Pokojowej Nagrody Nobla.
Jedna z demonstracji działaczy Międzynarodowej Kampanii na rzecz Likwidacji Broni Nuklearnej
Jedna z demonstracji działaczy Międzynarodowej Kampanii na rzecz Likwidacji Broni NuklearnejFoto: PAP/EPA/TIM WRIGHT

Międzynarodowa Kampania na rzecz Zniesienia Broni Jądrowej (ICAN) została utworzona w 2007 roku w Melbourne. Skupia 450 organizacji w ponad 100 krajach. Pokojowego Nobla otrzymała „za zwrócenie uwagi na katastrofalne humanitarne konsekwencje każdego użycia broni jądrowej i za przełomowe wysiłki na drodze do osiągnięcia porozumienia o zakazie stosowania takiej broni” - uzasadnił Komitet Noblowski.

Zdaniem Macieja Milczanowskiego ICAN to inicjatywa dyplomatyczna. – Stosowanie broni nuklearnej kiedyś wydawało się ostatecznością, a dzisiaj np. Rosja przewiduje działania taktyczne z wykorzystaniem broni nuklearnej. Kolejnym problemem jest rozprzestrzenianie się broni jądrowej, którego nie da się powstrzymać w sposób fizyczny ani polityczny. Takie kampanie jak ICAN zderzają się z brutalną polityką i nie mogą mieć znaczenia decydującego. Mimo to trzeba mówić, uświadamiać i walczyć, by takiej broni było mniej i aby nie trafiała w ręce ludzi nieodpowiedzialnych. Pokojowy Nobel temu służy – powiedział dr Maciej Milczanowski.

Z kolei zdaniem dr Bartosza Rydlińskiego, „to ostatnie wydarzenia na Półwyspie Koreańskim pchnęły komisję w tym kierunku, by to właśnie ICAN otrzymał tę nagrodę”. - Sytuacja wokół broni atomowej spędza sen z powiek ekspertom od bezpieczeństwa nie tylko od paru miesięcy, ale od paru lat. Nobel pokojowy jest w jakimś sensie nagrodą świata zachodniego skierowaną w perspektywę globalną, ale również dla samej zachodniej opinii publicznej – zauważył gość.

Norweski Komitet Noblowski rozpatrzył w tym roku kandydatury 318 osób i instytucji, w tym 215 kandydatur osób i 103 kandydatury organizacji.

Więcej w całej audycji.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

Data emisji: 06.10.2017

Godzina emisji: 11:35, 14.45

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nobel z literatury dla autora "Okruchów dnia"

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2017 13:31
Literackiego Nobla w 2017 roku otrzymał brytyjski pisarz Kazuo Ishiguro. Nazwisko laureata ogłosiła w Sztokholmie Szwedzka Akademia. Jak podkreśla w swoim uzasadnieniu, Ishiguro w swoich powieściach "o wielkiej emocjonalnej sile odkrył pustkę kryjącą się za złudnym poczuciem łączności ze światem". Komentarze do decyzji Akademi zebrała Dorota Piotrowska. 
rozwiń zwiń