"Mam nadzieję, że prezydent Warszawy zostaną postawione zarzuty prokuratorskie"

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2017 18:00
Naczelny Sąd Administracyjny oddalił cztery wnioski prezydent Warszawy w sprawie rozstrzygnięcia sporu kompetencyjnego pomiędzy nią a Komisją Weryfikacyjną. - Prezydent Warszawy próbowała sztuczką prawną zablokować pracę komisji weryfikacyjnej. Padł ostatni pretekst Hanny Gronkiewicz-Waltz, by nie stawać przed komisją, nawet jej własna partia chce, by stanęła przed komisją – mówił w Polskim Radiu 24 Jan Śpiewak z Wolnego Miasta Warszawa.
Audio
  • 06.10.2017 Jan Śpiewak: Nagle próbuje nam się wmówić, że prezydent nic nie wiedziała i za nic nie brała odpowiedzialności
Jan Śpiewak
Jan ŚpiewakFoto: PR24

Zdaniem Jana Śpiewaka prezydent Warszawy nie chce stanąć przed komisją ze względu na swoją odpowiedzialność ws. reprywatyzacji. - Hanna Gronkiewicz-Waltz ciągle robi dobrą minę do złej gry i nie chce się stawić przed komisją weryfikacyjną. Prezydent Warszawy nie robi tego, ponieważ przed komisją musiałaby składać zeznania pod przysięgą, a to byłoby dla niej trudne, ponieważ fakty jednoznacznie ją obciążają i wskazują jej odpowiedzialność. To kluczowa postać w procesie reprywatyzacji – mówił aktywista miejski.

Według gościa Polskiego Radia 24 prezydent musi się liczyć z odpowiedzialnością polityczną oraz karną za swój udział w aferze reprywatyzacyjnej. – Hanna Gronkiewicz-Waltz rządziła miastem 10 lat, jest profesorem prawa, wykłada na Uniwersytecie Warszawskim, była szefem Narodowego banku Polskiego, więc powinna mieć doświadczenie w nadzorowaniu instytucji państwowych i ogromnych pieniędzy. Nagle próbuje nam się wmówić, że prezydent nic nie wiedziała i za nic nie brała odpowiedzialności. Tak to nie może wyglądać, dlatego mam nadzieję, że zostaną postawione prezydent Warszawy zarzuty prokuratorskie za niedopełnienie obowiązków i narażenie miasta na straty – powiedział Śpiewak.

W ocenie aktywisty sprzedawanie nielegalnie zreprywatyzowanych kamienic z lokatorami to traktowanie ludzi jak towaru. - Mamy sytuację, która jest trudna do pogodzenia z zasadami państwa prawa. Ludzie są wyrzucani z mieszkań na podstawie nielegalnie wydanych decyzji. Oszust nielegalnie reprywatyzuje nieruchomość i sprzedaje ją kolejnemu podmiotowi razem z ludźmi. To łamanie elementarnych praw człowieka. Ludzie są pozbawiani swojego majątku i dachu nad głową, to dalej ma miejsce – stwierdził Jan Śpiewak.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Jakub Kukla.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

_______________________

Data emisji: 06.10.2017

Godzina emisji: 10:15


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Hanna Gronkiewicz-Waltz: nie stawię się przed komisją weryfikacyjną ds. reprywatyzacji

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2017 14:33
Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz poinformowała, że rano został złożony wniosek do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego z komisją weryfikacyjną. Jak podkreślała, nie ma możliwości, by Warszawa była stroną w komisji. Wystąpienie prezydent Warszawy komentował w Polskim Radiu 24 Stefan Sękowski, publicysta „Nowej Konfederacji” i „Do Rzeczy”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rada Społeczna przy Komisji Weryfikacyjnej złoży wniosek o doprowadzenie Hanny Gronkiewicz-Waltz

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2017 21:37
Rada Społeczna przy komisji weryfikacyjnej ws. reprywatyzacji zapowiedziała, że złoży wniosek do komisji o doprowadzenie na jej obrady prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz. Rada wystosowała też oświadczenie w obronie lokatorów kamienicy przy Poznańskiej 14.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Skala zaniechać i patologii ws. reprywatyzacji jest ogromna”

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2017 22:36
Mecz Polska-Dania w eliminacjach do piłkarskich mistrzostw świata w Rosji. Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa ws. poufnych danych udostępnionych przez Hannę Gronkiewicz Waltz. To najważniejsze tematy, które skomentowali goście audycji Podsumowanie Dnia w Polskim Radiu 24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Dzika” reprywatyzacja. Brat urzędnika z ratusza zeznał: byłem słupem

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2017 20:03
- Moja obecność przy transakcji dot. Marszałkowskiej 43 jest przypadkowa; zostałem do niej namówiony przez Iwonę Gerwin, pełnomocnika spadkobierczyń z Francji - zeznał przed komisją weryfikacyjną brat Jakuba R., Adam. Dopytywany przez przewodniczącego komisji Patryka Jakiego czy można powiedzieć, że był w tej sprawie słupem powiedział: "No w pewnym sensie chyba tak". Kolejny raz grzywną została ukarana prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Posiedzenie Komisji Weryfikacyjnej transmitowało Polskie Radio 24. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co wie prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz?

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2017 18:00
- Prezydent Warszawy jest politykiem, który ma wiedzę o tym, co się w dzieje w jej otoczeniu – powiedział w Debacie Dnia Tomasz Walczak z Super Expressu. Odniósł się w ten sposób do artykułu Wojciecha Wybranowskiego z Do Rzeczy, który twierdzi, że Hanna Gronkiewicz-Waltz wie więcej, niż mówi w sprawie warszawskich reprywatyzacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Decyzja NSA ws. sporu kompetencyjnego. "Runął ostatni mur, za którym ukrywała się Hanna Gronkiewicz-Waltz"

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2017 16:59
Naczelny Sąd Administracyjny oddalił cztery wnioski prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz ws. sporu kompetencyjnego co do reprywatyzacji między prezydentem stolicy i komisją weryfikacyjną. NSA stwierdził, że zakresy działania komisji oraz prezydent Warszawy są zbliżone, ale nie są takie same. O decyzji NSA mówili w audycji Rozmowa PR24 warszawski radny Piotr Guział oraz członkowie komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji – Paweł Rabiej (Nowoczesna) i Paweł Lisiecki (PiS).
rozwiń zwiń