Katalonia. Ekspert o przyczynach kryzysu

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2017 14:49
Gościem Polskiego Radia 24 był prof. Wawrzyniec Konarski. Politolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego na naszej antenie mówił o przyszłości Katalonii po referendum niepodległościowym, a także o tym, dlaczego w ogóle doszło do głosowania ws. secesji tego hiszpańskiego regionu.
Audio
Prof. Wawrzyniec Konarski
Prof. Wawrzyniec KonarskiFoto: PR24/MR

Jak oceniał w PR24 prof. Wawrzyniec Konarski, problemy rządu w Madrycie, dotyczące ewentualnego odłączenia się Katalonii od Hiszpanii, to efekt „fundamentalnych błędów, popełnionych w latach 90. XX wieku przez światowe mocarstwa”.

Referendum w Katalonii - czytaj więcej

– Mam tu na myśli Kosowo, które było bazą do negacji ustalonych po II wojnie światowej reguł dotyczących nienaruszalności granic – wskazywał ekspert. – Jeżeli mamy na uwadze pomyślność całej Europy, jako całości, nie można otwierać puszki Pandory. To zawsze ma złe konsekwencje, pobudza do tego, by podobne ruch powstawały w innych regionach. Kosowo zatem stało się początkiem ciągu zdarzeń. To był niebezpieczny precedens – komentował politolog, wskazując m.in. na problemy dotyczące Naddniestrza czy Osetii Południowej.

Prof. Wawrzyniec Konarski podkreślił jednak na naszej antenie, że porozumienie między Madrytem a Katalonią jest jeszcze możliwe. Zdaniem eksperta, wymaga to jednak odsunięcia od negocjacji skrajnych polityków obu stron. Gość PR24 pozytywnie ocenił również próby mediacji ze strony środowisk kościelnych i prawniczych.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem programu był Łukasz Sobolewski

Polskie Radio 24

________________________

Data emisji: 6.10.17

Godzina emisji: 13.15


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Referendum w Katalonii. "Użycie przemocy przez policję wywołało jeszcze większą złość"

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2017 16:01
- Już w XIX w., gdy Hiszpania poniosła klęskę tracąc kolonie a Katalonia poszła zupełnie inną drogą rozwoju ekonomicznego, stosunki między Madrytem a Barceloną były złe. Próby utworzenia republiki katalońskiej miały miejsce u progu wieku XX. Wtedy w pewien sposób przekupiono Katalończyków, utrzymano ich w państwie – mówiła w Gorącym Temacie prof. Małgorzata Myśliwiec z Uniwersytetu Śląskiego. O referendum w Katalonii mówił także wysłannik Polskiego Radia 24 w Barcelonie Adrian Bąk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Madryt nie może negować tego, że Katalończycy chcą swojego państwa”

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2017 20:36
Większość grup politycznych w Parlamencie Europejskim zaapelowała do Katalonii, by nie ogłaszała niepodległości. Na sesji plenarnej PE odbyła się debata w związku z niedzielnym referendum, dotyczącym oderwania się tego autonomicznego regionu od Hiszpanii. O stanowisku PE wobec referendum niepodległościowego w Katalonii mówił w Polskim Radiu 24 europeista prof. Piotr Wawrzyk z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Jaume Cassanyer koordynator Katalońskiego Zgromadzenia Narodowego w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rosjanie przez swoje służby próbują wpływać na ruchy separatystyczne"

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2017 14:34
„Nie ukrywam, że jesteśmy bardzo zaniepokojeni sytuacją w Hiszpanii” – powiedział Władimir Putin, przyjmując na Kremlu list uwierzytelniający od nowego hiszpańskiego ambasadora w Moskwie. Od kilku dni w hiszpańskich mediach pojawiają się doniesienia o zaangażowaniu Rosji w kampanię niepodległościową Katalonii. O sprawie z perspektywy Rosji mówił korespondent Polskiego Radia w Moskwie Maciej Jastrzębski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dyrektor PISM: wizerunkowo rząd hiszpański przegrał sprawę Katalonii

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2017 06:01
Katalonia zapowiada ogłoszenie niepodległości po referendum, które według regionalnych władz daje mandat do odłączenia się od reszty Hiszpanii. O możliwych konsekwencjach katalońskiego referendum niepodległościowego, a także o wpływie sytuacji w Katalonii na Unię Europejską mówił w audycji Szukając Dziury w Całym Sławomir Dębski, dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hiszpańskie media: Rosja sprzyja separatyzmom w UE

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2017 21:00
Zdaniem hiszpańskich mediów Rosja - która sprzyja separatyzmom wewnątrz Unii Europejskiej i w Stanach Zjednoczonych - sama surowo traktuje mieszkające na jej terytorium grupy narodowościowe i etniczne. Rozmawiali o tym w audycji Świat w Powiększeniu korespondent Polskiego Radia w Moskwie Maciej Jastrzębski i prof. Artur Nowak-Far ze Szkoły Głównej Handlowej.
rozwiń zwiń