Gra głosem. Reżyser o kulisach sztuki dubbingu

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2017 18:30
Gościem Polskiego Radia 24 był Leszek Zduń. Aktor, a także reżyser dubbingu, mówił na naszej antenie o tym, co trzeba zrobić, by polska ścieżka dialogowa w filmie nie odbiegała poziomem od oryginalnej.
Audio
  • 6.10.17 Gra głosem. Reżyser o kulisach sztuki dubbingu
Dubbing jest profesją, w której Leszek Zduń udziela się najwięcej. Użyczył głosu wielu postaciom np. Pippinowi (Władca Pierścieni), Jamesowi Potterowi (Harry Potter i Zakon Feniksa), księciu Zuko (Awatar: Legenda Aanga), czy Mako (Legenda Korry).
Dubbing jest profesją, w której Leszek Zduń udziela się najwięcej. Użyczył głosu wielu postaciom np. Pippinowi ("Władca Pierścieni"), Jamesowi Potterowi ("Harry Potter i Zakon Feniksa"), księciu Zuko ("Awatar: Legenda Aanga), czy Mako ("Legenda Korry"). Foto: Adam Wysocki/EastNews

Jak podkreślał Leszek Zduń, „90 procent skuteczność to dobra obsada poszczególnych ról”. – Reżyser musi znaleźć takich aktorów, których głosy będą spójne z tym, co widać na ekranie – wskazywał gość PR24. – Dobrze też, by głosy były podobne do oryginalnych. Wtedy jest szansa, że dubbing będzie na dobrym poziomie – dodawał.

Rolą reżysera, o czym w PR24 mówił Leszek Zduń, jest również dbanie o to, by dialogi – nagrywane w innym języku – się „zazębiały”, a także „oddawały wszystkie emocje”. Twórca polskich ścieżek dialogowych na naszej antenie opowiadał też o swoich największych wyzwaniach w pracy dubbingowej.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem programu była Katarzyna Cygler.

Polskie Radio 24

____________________

Data emisji: 6.10.17

Godzina emisji: 18.15


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Lubię pracować z dziećmi

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2012 08:55
Robert Tondera aktor teatralny, filmowy, a dla wielu słuchaczy jeden z najciekawszych głosów polskiego dubbingu był gościem PR24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zawód: lektor

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2013 19:29
Zawód wymagający przede wszystkim dobrej dykcji, głębokiego, męskiego głosu i umiejętności czytania bez popełniania błędów. Korzeni zawodu należy poszukiwać w radiu, gdzie najważniejszy jest właśnie głos. Nie każdy jednak może być lektorem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życie artystyczne według Olgi Sawickiej

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2016 09:17
Polska aktorka teatralna i filmowa, reżyserka dubbingu i profesor nadzwyczajna Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza. Gościem Polskiego Radia 24 była Olga Sawicka. W audycji wspominała najciekawsze momenty swojego życia artystycznego, a także zdradziła najbliższe plany.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zawód aktora według Sławomira Packa

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2016 22:14
Aktor wszechstronny i obdarzony charakterystycznym głosem. Jednak w filmach Sławomir Pacek najczęściej odgrywa bohaterów nieco niezdarnych. Ma na swoim koncie liczne drugoplanowe role w popularnych filmach kinowych, a także szereg występów w spektaklach Teatru Telewizji. W Polskim Radiu 24 opowiedział o swoim podejściu do aktorstwa oraz o najbliższych planach.
rozwiń zwiń