Katalonia może ogłosić dzisiaj niepodległość

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2017 08:41
Ważą się losy kryzysu między centralnym, hiszpańskim rządem a administracją Katalonii. Lider lokalnego rządu, Carles Puigdemont wystąpi we wtorek w barcelońskim parlamencie (godz. 18.00) i podsumuje wyniki referendum, które odbyło się 1 października. Jest prawdopodobne, że ogłosi niepodległość regionu. W PR24 o sytuacji w Katalonii i komentarzach jej mieszkańców opowiadała Ewa Wysocka - wieloletnia korespondentka Polskiego Radia w Barcelonie.
Audio
  • 10.10.2017 Katalonia może ogłosić dzisiaj niepodległość. Relacja Ewy Wysockiej
W Barcelonie protestowali przeciwnicy oderwania Katalonii od Hiszpanii
W Barcelonie protestowali przeciwnicy oderwania Katalonii od HiszpaniiFoto: PAP/EPA/ALEJANDRO GARCIA

"Wciąż nie jest za późno, rozmawiajcie" - nawołuje komentator największego dziennika Katalonii, La Vanguardii. W poniedziałek, do dialogu Madrytu z Barceloną namawiała premiera Mariano Rajoya kanclerz Niemiec Angela Merkel. Zaś przed konsekwencjami secesji przestrzegał Katalończyków Pedro Sanchez - lider socjalistów, największej partii opozycji. Zapewnił, że w przypadku ogłoszenia niepodległości, odpowiedź jego partii będzie zgodna z konstytucją. Polityk miał na myśli 155 artykuł ustawy zasadniczej, który pozwala zawiesić autonomię, jeśli region łamie zasady konstytucji.

Czy dojdzie do rozmów, zależeć będzie przede wszystkim od treści wystąpienia Carlesa Puigdemonta. Jego wystąpienie będzie emitowane przez wszystkie kanały hiszpańskiej telewizji. A zebrani pod parlamentem obejrzą je na rozstawionym tam, wielkim ekranie.

Polskie Radio 24,IAR/dp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Dyrektor PISM: wizerunkowo rząd hiszpański przegrał sprawę Katalonii

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2017 06:01
Katalonia zapowiada ogłoszenie niepodległości po referendum, które według regionalnych władz daje mandat do odłączenia się od reszty Hiszpanii. O możliwych konsekwencjach katalońskiego referendum niepodległościowego, a także o wpływie sytuacji w Katalonii na Unię Europejską mówił w audycji Szukając Dziury w Całym Sławomir Dębski, dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hiszpańskie media: Rosja sprzyja separatyzmom w UE

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2017 21:00
Zdaniem hiszpańskich mediów Rosja - która sprzyja separatyzmom wewnątrz Unii Europejskiej i w Stanach Zjednoczonych - sama surowo traktuje mieszkające na jej terytorium grupy narodowościowe i etniczne. Rozmawiali o tym w audycji Świat w Powiększeniu korespondent Polskiego Radia w Moskwie Maciej Jastrzębski i prof. Artur Nowak-Far ze Szkoły Głównej Handlowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katalonia. Ekspert o przyczynach kryzysu

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2017 14:49
Gościem Polskiego Radia 24 był prof. Wawrzyniec Konarski. Politolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego na naszej antenie mówił o przyszłości Katalonii po referendum niepodległościowym, a także o tym, dlaczego w ogóle doszło do głosowania ws. secesji tego hiszpańskiego regionu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kościół katolicki mediatorem ws. Katalonii?

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2017 09:00
Premier Hiszpanii i szef rządu Katalonii zwrócili się do Kościoła katolickiego jako potencjalnego mediatora w konflikcie związanym z referendum niepodległościowym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier Katalonii zapowiada ogłoszenie niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2017 10:17
Szef katalońskiego rządu Carles Puigdemont powiedział w niedzielę późnym wieczorem w wywiadzie telewizyjnym, że władze regionu zamierzają ogłosić jego niepodległość. Secesja ma być konsekwencją ustawy o referendum niepodległościowym. Wydarzenia po referendum w Katalonii relacjonowała korespondentka Polskiego Radia Ewa Wysocka. Sprawę Katalonii komentowała też politolog dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Katalończycy otwierają oczy. Widzą, że ewentualna niepodległość nie będzie łatwa”

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2017 20:34
- Marzenie o niepodległości może być piękne jako romantyczna aspiracja, ale rzeczywistość jest inna. Katalończycy dopiero teraz zaczynają to zauważać – powiedział w audycji Świat w Powiększeniu korespondent hiszpańskiej agencji EFE Ignacio Martinez. Gość odniósł się w ten sposób do sytuacji w Katalonii.
rozwiń zwiń