X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Nagonka na kpt. Romualda Rajsa trwa do dziś"

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2017 13:41
Film "Podwójnie wyklęty", opowiadający o kpt. Romualdzie Rajsie "Burym" zdobył aż trzy nagrody na IX Festiwalu Filmowym Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni. O filmie i jego bohaterze mówiła w Polskim Radiu 24 reżyserka Ewa Szakalicka.
Audio
  • 11.10.17 Ewa Szakalicka: nagonka na ”Burego” trwa więc do dziś.
Kpt. Romuald Rajs
Kpt. Romuald RajsFoto: domena publiczna

Obraz "Podwójnie wyklęty" opowiada losy kapitana Romualda Rajsa „Burego", który został aresztowany w listopadzie 1948 roku przez UB i skazany w pokazowym procesie na karę śmierci. Do dzisiaj ciąży na nim zarzut ludobójstwa, który podtrzymuje pion śledczy IPN.

Dla wielu ludzi postać Romualda Rajsa "Burego", jest uważana za kontrowersyjną, z czym nie zgadza się gość audycji. – To był bardzo dobry żołnierz i dowódca. Brał na siebie odpowiedzialność i wykonywał rozkazy – tłumaczyła Ewa Szakalicka. -  Najczęściej jest atakowany za pacyfikację skomunizowanych, białoruskich wsi, nie zapominajmy jednak o tym, że ludność jaka tam mieszkała współpracowała z sowieckim okupantem, z którym walczyło z kolei polskie wojsko -  dodała reżyserka filmu.

Jak podkreśliła Ewa Szakalicka, komunizm był wrogą i agresywną ideologią wobec Polski i uaktywnił się już w 1939 r. - Tytuł filmu pokazuje trudne losy Romualda Rajsa, który najpierw został "wyklęty" przez komunistów, teraz zaś jego zła sława wciąż jest podtrzymywana przez ich potomków. Nagonka na "Burego" trwa więc do dziś – podkreśliła gość audycji.

Kpt. Romuald Rajs ps. „Bury” był jednym z wybitniejszych oficerów Okręgu Wilno Armii Krajowej, a także 3 Brygady Wileńskiej NZW. Został oskarżony o zabicie przez jego oddział PAS NZW cywilów wyznania prawosławnego, podczas pacyfikacji wsi na Podlasiu w 1946 r. W 1949 roku został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 30 grudnia 1949 roku. Miejsce jego pochówku jest nieznane.

Gospodarzem audycji był Tadeusz Płużański

Polskie Radio 24/kawa

_____________________

Data emisji: 11.10.17

Godzina emisji: 7.06

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Ostrołęka: Powstaje Muzeum Żołnierzy Wyklętych

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2017 08:27
Gościem Polskiego Radia 24 był Jacek Karczewski. Dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce na naszej antenie mówił o powstającej na terenie byłego aresztu śledczego placówce – w poniedziałek odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod jej budowę. Otwarcie muzeum planowane jest na jesień przyszłego roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Chcę poznać nazwiska osób, które skazały mojego ojca, ale nie chcę zemsty”

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2017 10:08
- Skoro jeszcze my żyjemy – dzieci Żołnierzy Wyklętych – to żyją też ich dręczyciele. Póki możemy głosić naszą prawdę to oni mogą starać się ją przygłuszyć i skierować na niewłaściwy tor – powiedział w Polskim Radiu 24 Krzysztof Bukowski ze Stowarzyszenia Dzieci Żołnierzy Wyklętych.
rozwiń zwiń