Trwa II Ogólnopolski Zjazd Polaków ratujących Żydów podczas II WŚ

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2017 14:57
W Warszawie trwa  II Ogólnopolski Zjazd Polaków ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej. Uroczystości rozpoczęły się w środę w Pałacu Prezydenckim. Prezydent Andrzej Duda odznaczył Krzyżem Komandorskim Odrodzenia Polski 12 osób.
Audio
  • 12.10.17 Lucjanna Kuźnicka o ratowaniu Żydów podczas II Wojny Światowej
Uroczysty koncert w wykonaniu chóru Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego w Centrum Konferencyjnym MON z okazji II Ogólnopolskiego Zjazdu Polaków, którzy w czasie okupacji niemieckiej z narażeniem własnego życia ratowali Żydów. Warszawa, 11.10.2017.
Uroczysty koncert w wykonaniu chóru Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego w Centrum Konferencyjnym MON z okazji II Ogólnopolskiego Zjazdu Polaków, którzy w czasie okupacji niemieckiej z narażeniem własnego życia ratowali Żydów. Warszawa, 11.10.2017. Foto: PAP/Leszek Szymański

Odznaczenia zostały przyznane za bohaterską postawę i niezwykłą odwagę wykazaną w ratowaniu życia Żydom podczas II wojny światowej, za wybitne zasługi w obronie godności, człowieczeństwa i praw ludzkich.

Wśród wyróżnionych przez prezydenta osób znalazła się Lucjanna Kuźnicka, która wraz z rodziną ukrywała dwóch żydowskich braci. W czwartek przypada 75. rocznica eksterminacji ludności żydowskiej w Ostrowcu, której Lucjanna Kuźnicka była świadkiem. Rodzina kobiety przez ponad dwa lata ukrywała dwóch młodych Żydów, Chaima i Mojżesza Frymelów. Pani Lucjanna wspomina z jak wielkim napięciem wiązało się ukrywanie Żydów w domu. Na okupowanych przez Niemców ziemiach polskich, groziła za to kara śmierci dla całej rodziny. - Uczyłam się bardzo źle, bo nigdy nie byłam myślami przy tablicy i nauczycielu, tylko zawsze miałam dylemat czy moja jest już pod murem i rozstrzelają ją a wtedy, czy mam się do niej przyznać, czy uciekać. Zawsze myślałam jednak - co ja sama zrobię? - mówiła Lucjanna Kuźnicka, która do dziś utrzymuje kontakt z uratowanym Chaimem Frymlem. 

O swojej historii opowiadała reporterce Polskiego Radia Małgorzacie Głogowskiej.

Więcej w całej rozmowie.

Polskie Radio 24

____________________ 

Data emisji: 12.10.17

Godzina emisji: 14:35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2016 11:00
– Dla mnie jako Prezydenta RP, ale i dla państwa Izrael od początku jego istnienia, Auschwitz jest wielką lekcją tego, że trzeba czynić wszystko, aby chronić bezpieczeństwo i życie swoich obywateli, dla władz to najwyższy obowiązek – mówił podczas uroczystości na terenie byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau prezydent Andrzej Duda. – To najważniejsze zdanie tej przemowy. Nie pamiętam takiego zdania z ust lidera Polski – komentował w Polskim Radiu 24 Szewach Weiss, były ambasador Izraela w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szewach Weiss o Holocauście

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2016 14:54
– Myślałem, że Holokaust będzie ostatnią wojną na świecie – mówił w Polskim Radiu24 Szewach Weiss, były ambasador Izraela w Polsce, który przeżył zagładę jako dziecko. – Zapomnieć o tym nie można, to będzie wieczne. Wybaczyć nie można, wybaczyć może tylko ofiara – zaznaczył w Międzynarodowym Dniu Pamięci Ofiar Holocaustu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Rodzina” – Olga Mickiewicz

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2016 22:01
Tragiczne losy rodziców pana Stefana oddają trudną historię stosunków polsko-żydowskich w czasie wojny. Obie ortodoksyjne rodziny się ich wyrzekły z powodów religijnych – nie chciały przyjąć do wiadomości, że do rodziny wchodzi osoba innego wyznania. W czasie wojny para uciekła do Związku Radzieckiego i tylko dzięki temu matka przeżyła Holokaust.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Yolokaust – jak bezczeszczona jest pamięć o ofiarach Holokaustu

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2017 13:55
Yolokaust to zgrabne połączenie młodzieżowego hasła „YOLO” (ang. You Only Live Once - żyjesz tylko raz) i słowa „holokaust”, określającego zagładę Żydów podczas II Wojny Światowej. Domena yolocaust.de zawiera zdjęcia młodych ludzi w kontrowersyjnej scenerii Pomnika Pomordowanych Żydów Europy w Berlinie. Projekt artystyczny „Yolocaust” zyskuje wielki rozgłos i błyskawicznie pnie się w górę w internetowych trendach. O zjawisku mówił w Polskim Radiu 24 Mikołaj Nowak, ekspert ds. nowych mediów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Film o Żydach ukrywanych w warszawskim zoo

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2017 22:03
Jej rodzice, Antonina i Jan Żabińscy prowadzili warszawskie ZOO w latach 1929-1950. W czasie wojny ukrywali na terenie ogrodu zoologicznego i w swej willi kilkaset osób, w tym żydowskich uciekinierów z getta. Państwo Żabińscy uratowali około 300 istnień ludzkich narażając życie swoje i swoich malutkich dzieci. O historii rodziny mówiła w audycji Trendy Kultury Teresa Żabińska, córka Antoniny i Jana.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Los Żydów Polskich podczas Holokaustu to część historii Polski"

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2017 21:50
W 74. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim wolontariusze rozdadzą na ulicach Warszawy 100 tysięcy papierowych żonkili. Akcję organizuje Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli: Karolina Sakowicz kierowniczka działu kultury w Muzeum POLIN oraz dr Krzysztof Persak, historyk Instytut Studiów Politycznych PAN.
rozwiń zwiń