Beata Kempa: warunkiem spotkania z panią premier było zakończenie protestu

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2017 00:35
Minister Beata Kempa powiedziała, że premier Beata Szydło jest gotowa do rozmów z rezydentami, warunkiem jest jednak zakończenie przez nich protestu. 
Audio
  • 12.10.2017 Lekarze rezydenci: zawieszamy protest głodowy (serwis informacyjny PR24 - godz. 22:00 - Paweł Zieliński)
  • 12.10.2017 Sejmowa debata na temat protestu rezydentów. Relacja Joanny Stankiewicz (IAR)
Lekarze rezydenci i przedstawiciele zawodów medycznych zawiesili protest głodowy w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w przy ul. Żwirki i Wigury w Warszawie.
Lekarze rezydenci i przedstawiciele zawodów medycznych zawiesili protest głodowy w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w przy ul. Żwirki i Wigury w Warszawie. Foto: PAP/Radek Pietruszka

W ten sposób Beata Kempa odniosła się do pytania, dlaczego szefowa rządu nie wzięła udziału w rozmowach z młodymi lekarzami w siedzibie KPRM. Z rezydentami spotkali się minister zdrowia Konstanty Radziwiłł i minister Beata Kempa, która po zakończeniu rozmów powiedziała, że młodzi medycy nie zakończyli protestu. - Zapraszamy państwa do zespołu, utworzonego przez ministra zdrowia, do spraw rozwiązania wszystkich palących problemów - mówiła Beata Kempa, zwracając się do protestujących rezydentów. 

Rzecznik Porozumienia Rezydentów OZZL Daniel Łuszczewski oświadczył, że spotkanie nie spełniło oczekiwań młodych lekarzy. Rezydenci wznowili protest głodowy. 

Lekarze rezydenci od 11 dni prowadzą protest głodowy w budynku Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Warszawie. Chcą podwyżek i wzrostu nakładów na ochronę zdrowia do 6,8 procent PKB w ciągu trzech lat. Wczoraj zawiesili na kilka godzin protest, na rozmowy z premier Beatą Szydło. Spotkanie nie przyniosło przełomu, a lekarze po jego zakończeniu oświadczyli, że propozycje jakie otrzymali ich nie satysfakcjonują i wznowili głodówkę. 

Według zapowiedzi ministra zdrowia, w ciągu 4 lat wynagrodzenia lekarzy rezydentów, którzy wybiorą deficytowe specjalności, wzrosną o ponad 2 tysiące złotych. Mogą oni zarobić miesięcznie ponad 6 tysięcy złotych, odbywając jednocześnie szkolenie. Wcześniej szef resortu mówił o 9 deficytowych specjalnościach, gdzie potrzebne są większe podwyżki. 

Polskie Radio 24/IAR

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

„Gdy rezydenci będą więcej zarabiać, mniej będą musieli dorabiać i lepiej będą się uczyć”

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2017 15:44
„Pracujemy nad ustawą, która ma zagwarantować zwiększenie nakładów na służbę zdrowia do 6 proc. PKB. Ustawa jest praktycznie gotowa, w najbliższym czasie będzie mogła być skierowana do uzgodnień” – poinformowała w środę premier Beata Szydło. O problemach służby zdrowia i strajku głodowym lekarzy rezydentów mówił w Polskim Radiu 24 Stanisław Maksymowicz z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: złożyłam protestującym rezydentom konkretną propozycję

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2017 17:09
Do czwartku protestujący rezydenci mają podjąć decyzję czy wezmą udział w pracach zespołu do prac nad ich postulatami. - To bardzo dobra oferta rządu, nie zapraszaliśmy innych grup zawodowych do takich rozmów - oświadczyła premier Beata Szydło po spotkaniu z lekarzami-rezydentami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rezydenci: wznawiamy głodówkę, czekamy na wiążące decyzje rządu

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2017 22:00
„Złożyłam protestującym rezydentom propozycję powołania wspólnego zespołu do prac nad ich postulatami” - oświadczyła po spotkaniu z lekarzami premier Beata Szydło. Protestujący oświadczyli, że premier nie spełniła żadnego z ich postulatów: podwyżki wynagrodzeń, szybkiej ścieżki dojścia do finansowania służby zdrowia na poziomie przekraczającym 6 procent oraz likwidacji kolejek. O proteście lekarzy rezydentów mówił w audycji Północ-Południe dr Jerzy Gryglewicz, ekspert ds. ochrony zdrowia z Uczelni Łazarskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL: naszym głównym postulatem jest zwiększenie nakładów na służbę zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2017 09:25
Lekarze rezydenci po spotkaniu z premier Beatą Szydło poinformowali o wznowieniu zawieszonej w środę rano głodówki. Ich zdaniem negocjacje nie przyniosły przełomu. O proteście lekarzy rezydentów mówił w Polskim Radiu 24 Damian Patecki, przewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Protest głodowy lekarzy rezydentów. Komentarze

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2017 12:11
Każdy rezydent może liczyć na stopniowe podwyżki - mówił w Sejmie minister zdrowia. Zapewnił, że pod koniec 2021 roku będą oni zarabiać o ponad 2 tysięcy złotych więcej niż obecna pensja minimalna, na jaką może liczyć rezydent. W czwartek Konstanty Radziwiłł przedstawia informację w sprawie protestu głodowego lekarzy rezydentów, trwającego od 2 października. O proteście rezydentów mówili w Polskim Radiu 24 publicysta „Sieci” Marek Król, dr Jerzy Gryglewicz ekspert ds. zarządzania służbą zdrowia z Uczelni Łazarskiego i Stanisław Maksymowicz z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzecznik rządu: idziemy w tym samym kierunku, co rezydenci

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2017 16:30
– To kuriozalne. Spieramy się o wspólne postulaty – mówił w Rozmowie PR24 Rafał Bochenek. Rzecznik prasowy rządu premier Beaty Szydło na naszej antenie odniósł się do trwającego sporu między Radą Ministrów a lekarzami rezydentami. Młodzi medycy domagają się m.in. zwiększenia nakładów na system opieki zdrowotnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rezydenci nadal protestują. „To nasz krzyk rozpaczy”

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2017 15:30
– To nasz krzyk rozpaczy i determinacji w drodze do pozytywnych zmian – mówił w Gorącym Temacie Łukasz Jankowski z Porozumienia Rezydentów OZZL. Lekarze rezydenci kontynuują protest głodowy, nie zgadzając się na propozycje rządu, dotyczące realizacji ich postulatów.
rozwiń zwiń