Spotkanie prezydentów krajów Grupy Wyszehradzkiej. Rozmowy o rozszerzeniu UE

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2017 10:25
Prezydenci Polski, Czech, Słowacji i Węgier rozpoczęli doroczne spotkanie w ramach Grupy Wyszehradzkiej. W węgierskiej miejscowości Szekszard liderzy rozmawiają o rozszerzaniu Unii Europejskiej na Bałkanach, ekologii i o cyfryzacji.W PR24 o spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej opowiadał reporter IAR Wojciech Cegielski. 
Audio
  • 13.10.2017 Spotkanie prezydentów krajów Grupy Wyszehradzkiej. Relacja Wojciecha Cegielskiego (godz. 13:42)
  • 13.10.2017 Spotkanie prezydentów krajów Grupy Wyszehradzkiej. Relacja Wojciecha Cegielskiego
Prezydent Andrzej Duda leci na Węgry, gdzie weźmie udział w Spotkaniu Prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej w Szekszrd
Prezydent Andrzej Duda leci na Węgry, gdzie weźmie udział w Spotkaniu Prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej w SzekszárdFoto: PAP/Leszek Szymański

Gospodarzem spotkania jest węgierski prezydent Janos Ader. To właśnie Węgry przewodniczą obecnie pracom Grupy Wyszehradzkiej. Polskę reprezentuje prezydent Andrzej Duda.

Prezydenci rozmawiają m.in. o tym czy i kiedy jest możliwe rozszerzenie Unii Europejskiej o kolejne kraje Bałkanów Zachodnich. Do tej pory w skład Wspólnoty weszły dwa kraje tego regionu czyli Słowenia i Chorwacja. Cztery inne kraje: Albania, Serbia, Czarnogóra i Macedonia, mają status kandydata do Unii. O wejście do Wspólnoty starają się także Bośnia i Hercegowina oraz Kosowo, choć są one na wstępnym etapie rozmów.

Węgry chcą, aby Bruksela rozpoczęła wkrótce negocjacje akcesyjne z Albanią i Macedonią. Z kolei Polska uważa, że Unia, mimo bieżących problemów takich jak Brexit, powinna nadal rozszerzać się i nie zamykać innym krajom możliwości stowarzyszenia.

Spotkania prezydentów krajów Grupy Wyszehradzkiej organizowane są co roku. W ubiegłym roku przywódcy Polski, Czech, Słowacji i Węgier spotkali się w Łańcucie.

Polskie Radio 24,IAR

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

W Warszawie o rozszerzeniu UE. Grupa Wyszehradzka mówi "tak"

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2016 17:27
We wtorek w Warszawie spotkali się ministrowie spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej, państw Bałkanów Zachodnich i krajów sąsiedzkich. W Polsce pojawiła się również szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini. Rozmawiali m.in. o perspektywach rozszerzenia UE. Sprawę w Polskim Radiu 24 komentowała dr Jolanta Szymańska z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chorwacja: świadomość konieczności współpracy z Polską

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2017 16:50
- W ostatnich latach stosunki dyplomatyczne pomiędzy Warszawą a Zagrzebiem nabrały dynamiki - podkreślił gość Polskiego Radia 24 Rigels Halili, antropolog kultury z Uniwersytetu Warszawskiego. O tym, co dziś łączy te dwa kraje, mówiliśmy w Polskim Radiu 24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bałkany bliżej UE? "Region ma problem ze spełnieniem kryteriów akcesyjnych"

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2017 15:37
W Trieście rozpoczął się Szczyt Bałkanów Zachodnich. W spotkaniu biorą udział liderzy Albanii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Kosowa, Macedonii i Serbii, a także prezydenci Francji, Niemiec, Włoch oraz przedstawiciele UE. Sytuację na Bałkanach w Polskim Radiu 24 komentował Marco Babić z Instytutu Europeistyki Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Orban jest przede wszystkim premierem Węgier, a dopiero później przyjacielem Warszawy”

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2017 17:00
- Viktor Orban jest znany na arenie europejskiej z tego, że popiera Polskę, ale jednocześnie potrafi wykorzystać zamieszanie wokół Polski do realizowania swoich interesów. Orban jest przede wszystkim premierem Węgier, a dopiero później przyjacielem Warszawy – powiedział w Polskim Radiu 24 Marcin Kędzierski z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. Skomentował w ten sposób wizytę węgierskiego premiera w Warszawie. Wizytę Orbana w Polsce komentował także dr Dominik Hejj - redaktor naczelny kropka.hu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Polskę i Węgry łączą nie tylko interesy w ramach V4, ale także wiele spraw bilateralnych”

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2017 16:33
- Podczas spotkania premier Beaty Szydło z premierem Węgier Viktorem Orbanem - oprócz spraw bilateralnych, współpracy gospodarczej, infrastrukturalnej - tematem była także agenda europejska. Był to główny temat rozmów – powiedział w Rozmowie Polskiego Radia 24 rzecznik prasowy rządu Rafał Bochenek.
rozwiń zwiń