Rosjanin wydalony z Polski. Ekspert: Moskwa może urządzić „polowanie na czarownice”

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2017 12:45
Na wniosek Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego został wydalony z Polski Dmitryi K., naukowiec i przedstawiciel Rosyjskiego Instytutu Studiów Strategicznych w Moskwie. Według ABW, prowadził działalność wymierzoną w polskie interesy. W Polskim Radiu 24 komentarz dra Adama Lelonka z CyberDefence24.pl.
Audio
  • 13.10.17 Rosjanin wydalony z Polski. Ekspert: Moskwa może urządzić „polowanie na czarownice”
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego
Agencja Bezpieczeństwa WewnętrznegoFoto: EAST NEWS

Oficjalnie Dmitryi K. przebywał w Polsce jako przedstawiciel Rosyjskiego Instytutu Studiów Strategicznych. Działając jako naukowiec RISS, K. nawiązywał kontakty w środowiskach badawczych oraz dziennikarskich. W grupach tych znajdował osoby o prorosyjskim światopoglądzie i wciągał je w kooperację, proponując m.in. współpracę z rosyjskimi uczelniami, czy też finansowane przez stronę rosyjską publikacji i wyjazdów naukowych. Grupę współpracujących z nim osób instruował, co mówić, by prezentować prorosyjski punkt widzenia.

Jak oceniał w PR24 dr Adam Lelonek, po wydaleniu z Polski K., należy spodziewać się odpowiedzi ze strony Moskwy. – To może być „polowanie na czarownice”, poszukiwanie polskich szpiegów czy agentów wpływów w Rosji – przewidywał ekspert, zaznaczając przy tym, że działania Rosji mogą być bardziej utajone. – Odpowiedź może nie być oczywista, czynności podejmowane względem Warszawy mogą być skryte i długofalowe – komentował analityk.

Z ustaleń ABW wynika, że w ramach swojej działalności K. podejmował szereg inicjatyw wymierzonych w polskie interesy, m.in. inicjował kampanie informacyjne na rzecz Rosji prowadzone w Polsce, prowadził kampanie podgrzewające polsko-ukraińskie animozje, stymulował działania w Polsce sprzeciwiające się demontowaniu sowieckich pomników, a także akcje dyskredytowania polskich władz, zarówno w polskich jak i zagranicznych mediach.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/PAP

____________________ 

Data emisji: 13.10.17

Godzina emisji: 11.45

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Zapad 2017. Polska armia przygląda się działaniom Rosji

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2017 11:42
W połowie września za naszą wschodnią granicą odbędą się białorusko-rosyjskie ćwiczenia wojskowe. Według części ekspertów, mogą to być największe tego typu manewry od czasów zakończenia zimnej wojny. Jak zapewniał w Cafe Armii gen. Sławomir Wojciechowski, Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych, polskie wojsko z należytą uwagą przygląda się działaniom sąsiadów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy Polsce należą się reparacje od Rosji? "Sowieci są nam winni 2,1 mld dolarów odszkodowań”

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2017 07:49
Daty 1 i 17 września są nierozłączne w historii XX wieku. – Nie mam żadnych wątpliwości, że reparacje od Niemiec i od Rosji to jest jeden temat. Nawet adresat jest ten sam. Problem z reparacjami jest taki, że alianci w Poczdamie uznali, że Polska otrzyma reparacje od Niemiec z puli radzieckiej. To jest niesłychane, ponieważ nie zostaliśmy potraktowani jako podmiot – powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Szubarczyk z gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hiszpańskie media: Rosja sprzyja separatyzmom w UE

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2017 21:00
Zdaniem hiszpańskich mediów Rosja - która sprzyja separatyzmom wewnątrz Unii Europejskiej i w Stanach Zjednoczonych - sama surowo traktuje mieszkające na jej terytorium grupy narodowościowe i etniczne. Rozmawiali o tym w audycji Świat w Powiększeniu korespondent Polskiego Radia w Moskwie Maciej Jastrzębski i prof. Artur Nowak-Far ze Szkoły Głównej Handlowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie firmy kupują węgiel od rosyjskich separatystów?

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2017 20:47
Węgiel, z terenów okupowanych przez rosyjskich separatystów, jest sprowadzany do Polski. Do takich informacji dotarli dziennikarze "Dziennika Gazety Prawnej". Surowiec pochodzi z obszaru Ługańskiej Republiki Ludowej, a jego importem zajmuje się m.in. zarejestrowana w Katowicach spółka Dencoaltrade. W audycji Świat w Powiększeniu do sprawy odnieśli się Karolina Baca-Pogorzelska i Michał Potocki z "Dziennika Gazety Prawnej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak zadbać o bezpieczeństwo w wirtualnym świecie?

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2017 16:00
Propaganda wielu krajów coraz częściej podsycana jest w internecie. Szczególnie intensywnie to narzędzie wykorzystuje Rosja. W audycji Spojrzenie na Wschód o cyberbezpieczeństwie w kontekście europejskiego Forum Cybersec 2017 w Krakowie rozmawiali: dr Adam Lelonek z Centrum Analiz Propagandy i Dezinformacji i Wojciech Jakóbik, szef portalu biznesalert.pl.  
rozwiń zwiń