Pilotażowy system losowania sędziów. „To zapewnienie bezstronności”

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2017 14:46
W trzech sądach - w Warszawie, Gliwicach i Suwałkach - rusza pilotażowy system losowego przydzielania sędziom spraw. Jak ocenił minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro celem rozwiązania jest m.in. zapewnienie bezstronności i równomiernego obciążenia sędziów. W całym kraju system ma działać od początku 2018 roku. O systemie losowania spraw sędziowskich mówił w Polskim Radiu 24 dr Jacek Sokołowski z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.
Audio
  • 19.10.2017 Jacek Sokołowski: skomplikowany system przydzielania spraw to strzelanie z armaty do wróbla
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: GlowImages/EastNews

Z sondażu Kantar Public przeprowadzonego na zlecenie Polskiego Radia 24 wynika, że 32 proc. respondentów uważa, iż losowe przydzielanie spraw sędziom wpłynie pozytywnie na funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, 15 proc. badanych jest zdania, że zmiana będzie miała negatywny wpływ, 29 proc. obywateli myśli, że losowanie nie będzie miało wpływu na sprawność pracy sądów, a 24 proc. pytanych nie ma zdania na ten temat. Zdaniem Jacka Sokołowskiego losowanie spraw nie wpłynie znacząco na funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości.

- Obecnie w sądach w dużej mierze sprawy są przydzielane w sposób losowy. Problemem jest to, że teraźniejszy sposób przydzielania nie jest ujednolicony, ponieważ sprawa pozostaje w gestii prezesa sądu. Sprawy sądowe są dzielone w pierwszym rzędzie ze względu na ich naturę – sprawy cywilne trafiają do departamentów cywilnych, itd. W obrębie wydziałów przydziały spraw określają prezesi sądów, lecz generalnie sędziowie dostają sprawy według kolejności alfabetycznej. Ten system jest w sporym stopniu losowy, lecz nie eliminuje pola do nadużyć, jak podkreśla Minister Sprawiedliwości – mówił gość Polskiego Radia 24.

Według eksperta zamiast budować skomplikowany system przydzielania spraw, należałoby skupić się na dokładniejszym rozpatrywaniu wniosków o wyłączeniu danego sędziego ze sprawy. – Można sobie wyobrazić sytuację, w której sprawa trafia do sędziego, który ma z nią związek i nie będzie obiektywny. To proceder naganny, lecz takie wypadki zdarzają się bardzo rzadko i stanowią margines ogółu spraw. Wystarczyłaby dokładniejsza kontrola wniosków o wyłączenie sędziego, których zgłaszanie przewiduje prawo. Skomplikowany system przydzielania spraw to strzelanie z armaty do wróbla – stwierdził Sokołowski.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Jakub Kukla.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

________________________

Data emisji: 19.10.2017

Godzina emisji: 13:45


Zobacz więcej na temat: sąd reforma sądownictwa
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Zmiany w sądach powszechnych wchodzą w życie

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2017 16:03
Od dziś (sobota) obowiązuje nowelizacja Prawa o ustroju sądów powszechnych, która m.in. zwiększa uprawnienia ministra sprawiedliwości przy powoływaniu i odwoływaniu prezesów i wiceprezesów sądów. W Gorącym Temacie komentarz Marka Domagalskiego z Rzeczpospolitej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Antoni Dudek: w III RP zabrakło weryfikacji sędziów

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2017 20:30
Gościem audycji Kulisy Spraw był prof. Antoni Dudek. Historyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Polskim Radiu 24 mówił m.in. o zmianach, jakie wprowadzono w rodzimym sądownictwie w czasie transformacji ustrojowej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adam Bodnar: reforma sądownictwa nie jest kwestią wymiany kadr

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2017 12:05
– Mamy problem z doręczeniami przesyłek, z biegłymi sądowymi, sądy często nie stosują praktyki koncentrowania materiału dowodowego. Reforma wymiaru sprawiedliwości to mnóstwo różnych, drobnych spraw organizacyjnych, które muszą być poprawiane. To też kwestie dotyczące relacji sędziów ze stronami postępowania, a nie gruntownej wymiany kadrowej proponowanej przez prezydenta – mówił w audycji 24 Pytania – Rozmowa Poranka Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Piotrowicz: Potrzebujemy głębokiej reformy sądownictwa

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2017 08:43
– „Totalna opozycja” nie jest zainteresowana wypracowaniem lepszego kształtu prawa, nie jest zainteresowana reformą wymiaru sprawiedliwości. Chodzi o to, by było tak, jak było – mówił w audycji 24 Pytania – Rozmowa Poranka Stanisław Piotrowicz z PiS, przewodniczący sejmowej komisji sprawiedliwości.
rozwiń zwiń