Śledztwo ws. przejęcia warszawskiej kamienicy. Córka b. ministra sprawiedliwości reprezentowała 118-latka?

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2017 16:05
Od sierpnia Prokuratura Okręgowa w Warszawie prowadzi śledztwo dotyczące reprywatyzacji kamienicy przy ul. Joteyki 13 - podała Prokuratura Krajowa. Dziennik "Fakt" napisał w czwartek, że kamienicę przejęła, jako kurator osoby nieznanej, Bogumiła Górnikowska - córka Zbigniewa Ćwiąkalskiego, ministra sprawiedliwości w rządzie PO/PSL. Jan Śpiewak lider stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa podkreślał, że Górnikowska podawała się za kuratora osoby, która w chwili transakcji nie żyła od 50 lat. Na konferencji warszawskiego radnego, działacza społecznego był reporter PR24 Marcin Chmielnicki. 
Audio
  • 19.10.17 Nielegalne przejęcie kamienicy przez córkę byłego ministra sprawiedliwości
Według Jana Śpiewaka, córka Zbigniewa Ćwiąkalskiego, byłego ministra sprawiedliwości, przejęła kamienicę w Warszawie podając się za kuratora osoby, która w chwili transakcji nie żyła od 50 lat.
Według Jana Śpiewaka, córka Zbigniewa Ćwiąkalskiego, byłego ministra sprawiedliwości, przejęła kamienicę w Warszawie podając się za kuratora osoby, która w chwili transakcji nie żyła od 50 lat. Foto: Andrzej Hulimka/REPORTER/EASTNEWS
Obejrzyj
Polityk Platformy Obywatelskiej, b. prezydent Warszawy Marcin Święcicki komentuje artykuł dziennika "Fakt"

- Do przejęcia kamienicy doszło w 2008, kiedy Zbigniew Ćwiąkalski sprawował funkcję ministra sprawiedliwości w rządzie Donalda Tuska – relacjonował nasz reporter. Sprawa dotyczy kamienicy przy ul. Joteyki 13 na warszawskiej Ochocie. - Przed wojną nieruchomość należała częściowo do urodzonego w 1889 r. Aleksandra Piekarskiego. Zwrotu kamienicy chciało dwóch adwokatów: w tym Bogumiła Górnikowska, która została kuratorem nieruchomości.

Jak pisye "Fakt" - rolą córki Ćwiąkalskiego było jedynie potwierdzenie, że właściciel kamienicy na Ochocie wciąż żyje, jednak jak wskazał Jan Śpiewak, gdyby tak było miałby on w 2008 118 lat.

Tymczasem kilka lat później mieszkańcu budynku przy ul. Joteyki, w wyniku własnego śledztwa dowiedli, że Piekarski zmarł w 1958 r. – powiedział reporter Polskie Radia 24.

Mecenas Bogumiła Górnikowska w rozmowie z dziennikiem "Fakt" tłumaczyła, że była tylko kuratorem nieruchomości, a kiedy znaleźli się spadkobiercy nie miała już kontaktu ze sprawą.

Artykuł Faktu komentował w PR24 były prezydent Warszawy, polityk PO Marcin Święcicki. Zastrzegając, że najpierw trzeba sprawdzić czy te informacje są prawdziwe, stwierdził, że jeżeli tak jest to jest to absolutnie naganne

Prokuratorskie postępowanie

Postępowanie prokuratorskie ws. kamienicy przy Joteyki 13 dotyczy możliwego przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków służbowych z lat 2008-2010 przez działających w celu osiągnięcia korzyści majątkowej na rzecz spadkobierców nieruchomości, urzędników Samorządowego Kolegium Odwoławczego (SKO) w Warszawie oraz urzędników m.st. Warszawy, w tym - w b. Biurze Gospodarki Nieruchomościami. 

Chodzi o wydawane decyzje administracyjne ws. nieruchomości Joteyki 13 (przejętej na mocy dekretu Bieruta) poprzez m.in. niewłaściwe zweryfikowanie na etapie wydawania decyzji, czy prawidłowo ustalono krąg uczestników postępowania dekretowego. 

Badana jest też decyzja SKO w Warszawie z 2008 r. orzekająca, że orzeczenie administracyjne Prezydium Rady Narodowej m.st. Warszawy z 1955 r. o odmowie przyznania określonym osobom prawa własności czasowej do gruntu - w części odnoszącej się do sprzedanych lokali mieszkalnych - wydano z naruszeniem prawa; w pozostałej części SKO stwierdziło nieważność orzeczenia z 1955 r. - Skutkowało to przekazaniem niesprzedanej części budynku na rzecz spadkobierców tej nieruchomości w sposób naruszający przepisy prawa - dodała prokuratura. 

Polskie Radio 24/kawa,dp

_____________________

Data emisji: 19.10.17

Godzina emisji: 14.40

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

CBA alarmowało o aferze reprywatyzacyjnej. Prokurator nie chciała wszcząć śledztwa

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2017 12:27
Prokurator z Prokuratury Okręgowej w Warszawie już w 2015 roku otrzymała zawiadomienie w sprawie nadużyć przy reprywatyzacji stołecznych nieruchomości, jednak odmówiła wszczęcia śledztwa. Postępowanie wszczął za to Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej w sprawie niedopełnienia obowiązków i rażącej obrazy przepisów prawa. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawskie stowarzyszenie chce unieważnienia decyzji reprywatyzacyjnych

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2017 15:04
Stowarzyszenie Wolne Miasto Warszawa chce unieważnienia wszystkich decyzji reprywatyzacyjnych w stolicy od 2007 roku. Zdaniem jego członków, miejski Ratusz "selektywnie" traktował przepisy dekretu Bieruta podejmując decyzje zwrotowe. Pod tym kątem działacze przeanalizowali sprawy ponad stu nieruchomości. Nowe fakty ws. tzw. dzikiej reprywatyzacji relacjonował w PR24 Marcin Chmielnicki. Najnowsze wiadomości w tej sprawie komentował też Tomasz Poniński z Instytutu Sobieskiego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawa: zwracano kamienice osobom, które od dziesięcioleci nie żyją

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2017 15:01
Gościem Polskiego Radia 24 był Jakub Żaczek. Przedstawiciel Komitetu Obrony Praw Lokatorów na naszej antenie mówił o warszawskiej reprywatyzacji. Odniósł się m.in. do sprawy zwrotu nieżyjącej osobie kamienicy przy ulicy Łochowskiej na stołecznej Pradze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Są zarzuty dla 5 osób w sprawie dzikiej reprywatyzacji w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2017 14:40
Zarzuty korupcyjne postawiła Prokuratura Regionalna we Wrocławiu b. urzędniczce MS Marzenie K., b. dziekanowi Okręgowej Rady Adwokackiej mec. Grzegorzowi M. i biznesmenowi Januszowi P., zatrzymanym ws. m.in. reprywatyzacji Chmielnej 70 – podała w środę Prokuratura Krajowa w komunikacie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reprywatyzacja Nowogrodzkiej 6A: tortury psychiczne, upodlenie, horror

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2017 16:45
Nękanie lokatorów kamienicy przy ul. Nowogrodzkiej 6a było głównym tematem środowych obrad komisji weryfikacyjnej. Ukarała ona prezydent Warszawy kolejną grzywną 3 tys. zł za niestawiennictwo. W sumie na Hannie Gronkiewicz-Waltz ciąży już 40 tys. zł takich grzywien.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Apel posła Kukiz’15 do prezydent Warszawy: proszę podać się do dymisji

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2017 16:38
– Hanna Gronkiewicz-Waltz przekracza wszystkie możliwe granice; powinna podać się do dymisji (…) – mówił w Rozmowie Polskiego Radia 24 Marek Jakubiak, poseł Kukiz’15. W środę komisja weryfikacyjna zajmowała się sprawą reprywatyzacji kamienicy przy ul. Nowogrodzkiej 6A, a prezydent stolicy po raz kolejny nie stawiła się na wezwanie organu. W PR24 również komentarz członków komisji – Sebastiana Kalety, Łukasza Kondratki i Roberta Kropiwnickiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poseł PO: Namawiamy prezydent Warszawy, by stanęła przed komisją weryfikacyjną

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2017 08:21
– Namawiamy Hannę Gronkiewicz-Waltz, by stanęła przed komisją weryfikacyjną (…) – mówił w audycji 24 Pytania – Rozmowa Poranka Marcin Święcicki, poseł Platformy Obywatelskiej. Prezydent Warszawy kolejny raz nie stawiła się na wezwanie organu kierowanego przez Patryka Jakiego.
rozwiń zwiń