Hiszpania: zapowiedź zawieszenia autonomii Katalonii

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2017 20:03
Hiszpański rząd premiera Mariano Rajoya zapowiedział w czwartek, że będzie kontynuował procedury przewidziane w artykule 155. konstytucji, by „przywrócić legalność rządu Katalonii”, i aby bezpośrednio przejąć uprawnienia, które dotychczas należały do autonomicznych władz w Barcelonie. O sytuacji Katalonii mówił w Polskim Radiu 24 Szymon Bachrynowski - politolog, europeista z PWSZ  w Kaliszu.
Audio
  • 20.10.2017 Szymon Bachrynowski: Po Brexicie UE nie chciałaby kolejnego problemu związanego z dekompozycją wewnętrzną państwa
Mariano Rajoya
Mariano Rajoya Foto: PAP/EPA/ALBERTO MORANTE

W czwartek minął  termin ultimatum postawionego Barcelonie przez rząd centralny. Madryt domagał się wyjaśnienia, czy 10 października Puigdemont ogłosił odłączenie się regionu od Hiszpanii czy też nie. Hiszpański rząd porozumiał się z socjalistami, by wyznaczyć regionalne wybory w Katalonii na styczeń w ramach nadzwyczajnych środków mających na celu tymczasowe przejęcie władzy w regionie.

Artykuł 155 hiszpańskiej konstytucji głosi, że jeśli władze zbuntowanego regionu nie spełnią wymogu powrotu na ścieżkę prawa w wyznaczonym terminie, to rząd centralny może poprzez dekret zatwierdzić środki, by przejąć uprawnienia regionu Aby te decyzje weszły w życie, musi je przegłosować Senat. Konieczne jest poparcie bezwzględnej większości izby wyższej parlamentu. Głosowanie w tej sprawie ma nastąpić do 31 października.

Zdaniem Szymona Bachrynowskiego konflikt jak na razie jest jeszcze w pewnym zawieszeniu. – Wprowadzenie artykułu 155 hiszpańskiej konstytucji oznacza, że rząd w Madrycie będzie miał kontrolę nad Katalonią. Rząd będzie mógł rozwiązać lokalny parlament i zwołać nowe wybory, które podobno mają mieć miejsce w styczniu. Bardziej dynamiczną stroną sporu jest premier Hiszpanii Mariano Rajoy, który dogadał się z opozycją i ma poparcie króla – wskazywał gość Polskiego Radia 24.

Według eksperta królestwo Hiszpanii bardzo by odczuło secesję Katalonii. - Rząd nie może dopuścić do oderwania Katalonii, ponieważ region wypracowuje jedną trzecią budżetu Hiszpanii i jedną piątą PKB. Reakcja Unii Europejskiej nie jest zaskoczeniem. Po Brexicie UE nie chciałaby kolejnego problemu związanego z dekompozycją wewnętrzną państwa. To jest konflikt polityczny, wydaje mi się, że nie dojdzie do secesji, chyba, że dojdzie do eskalacji sporu  po uruchomieniu artykułu 155 konstytucji – powiedział Bachrynowski.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

______________________

Data emisji: 20.10.2017

Godzina emisji: 19:17


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

„Siłowa eskalacja konfliktu w Katalonii będzie kompromitacją dla UE”

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2017 12:24
W Katalonii rozpoczął się we wtorek rano strajk generalny w proteście przeciwko brutalnym działaniom policji podczas niedzielnego referendum niepodległościowego w regionie. Metro i autobusy w Barcelonie kursują z mniejszą częstotliwością. Zablokowane są drogi. O konsekwencjach referendum w Katalonii mówili w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Grzegorz Grosse (europeista z Uniwersytetu Warszawskiego) i dr Michał Kuź  (ekspert ds. międzynarodowych z Uczelni Łazarskiego).
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Madryt nie może negować tego, że Katalończycy chcą swojego państwa”

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2017 20:36
Większość grup politycznych w Parlamencie Europejskim zaapelowała do Katalonii, by nie ogłaszała niepodległości. Na sesji plenarnej PE odbyła się debata w związku z niedzielnym referendum, dotyczącym oderwania się tego autonomicznego regionu od Hiszpanii. O stanowisku PE wobec referendum niepodległościowego w Katalonii mówił w Polskim Radiu 24 europeista prof. Piotr Wawrzyk z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Jaume Cassanyer koordynator Katalońskiego Zgromadzenia Narodowego w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Targalski: Rajoy może przejść do historii jako ten, który zniszczył Hiszpanię

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2017 10:21
– Premier Katalonii zaproponował negocjacje, Mariano Rajoy odrzucił tę inicjatywę (…). To wszystko zapowiada dalszą eskalację – oceniał w Polskim Radiu 24 dr Jerzy Targalski. Historyk i politolog na naszej antenie mówił o konsekwencjach, jakie mogą zrodzić wewnętrzne problemy Hiszpanii. Jak dotąd jednak władze regionalne w Barcelonie nie zdecydowały się jeszcze na ogłoszenie niepodległości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Puigdemont podpisał deklarację niepodległości "republiki Katalonii"

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2017 23:54
Premier Katalonii Carles Puigdemont i inni lokalni politycy podpisali we wtorek wieczorem deklarację niepodległości, wzywającą inne państwa do uznania "republiki Katalonii"; wcześniej Puigdemont ogłosił, że skutki tej deklaracji powinny zostać odroczone.
rozwiń zwiń