Standard & Poor's utrzymuje ocenę wiarygodności kredytowej Polski

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2017 23:58
Agencja ratingowa Standard & Poor's potwierdziła dotychczasową ocenę ratingową Polski. Utrzymano ocenę na poziomie BBB+/A-2 odpowiednio dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań w walucie zagranicznej oraz A-/A-2 odpowiednio dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań w walucie krajowej. Perspektywa ratingu pozostała na poziomie stabilnym.
Audio
  • 20.10.2017 S&P utrzymuje ocenę wiarygodności kredytowej Polski. Relacja Karola Tokarczyka (IAR)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Wikimedia Commons, B64

Agencja w komunikacie uzasadniającym decyzję wskazała na solidne fundamenty polskiej gospodarki oraz zyskowny i dobrze skapitalizowany sektor bankowy - informuje Ministerstwo Finansów. Ponadto - jak dodaje resort - Standard & Poor's zauważył wzrastające wpływy środków z Unii Europejskiej oraz silny popyt zewnętrzny. Podkreślił również, że mimo ostatniego wzrostu płac pozostają one relatywnie niskie w porównaniu do strefy euro a poziom wykształcenia w Polsce pozostaje wysoki.

Agencja przedstawiła też prognozy poszczególnych wskaźników makroekonomicznych na najbliższe lata.

Szacuje, iż wzrost realnego PKB w 2017 roku wyniesie 4,2 procent, a deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych 2,6 procent. Wśród zagrożeń polskiej gospodarki Standard & Poor's wymienił między innymi malejącą liczbę osób aktywnych zawodowo, niskie inwestycje prywatne czy przewidywany przez agencję wzrost deficytu rachunku obrotów bieżących.

Poprzednio Standard & Poor's oceniał polską gospodarkę w kwietniu. Wówczas zarówno rating jak i jego perspektywa się nie zmieniły. To właśnie ta agencja obniżyła ocenę wiarygodności kredytowej Polski w styczniu 2016 roku. W grudniu Polskę czeka jeszcze ocena agencji Fitch.

Ratingi oceny potrzebne są inwestorom, którzy na ich podstawie decydują czy i po jakim koszcie pożyczyć Polsce pieniądze. Dzięki ratingom inwestorzy nie muszą analizować sytuacji budżetowej czy gospodarczej konkretnego kraju.

Polskie Radio 23, IAR

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Podsumowanie Dnia: Agencja S&P potwierdziła rating Polski. Perspektywa stabilna

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2017 21:00
Perspektywy gospodarcze dla Polski po ogłoszeniu przez agencję Standard & Poor’s nowego ratingu naszego kraju, a także krajobraz polityczny we Francji przed pierwszą turą wyborów prezydenckich. Oto główne tematy, jakie skomentowali goście "Podsumowania Dnia" w Polskim Radiu 24. Ponadto w audycji przegląd najważniejszych informacji.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wzrost PKB o 4 proc. "Gospodarka uruchamia swój potencjał"

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2017 12:31
PKB wzrósł realnie w pierwszym kwartale 2017 r. o 4,0 proc. w porównaniu z tym samym kwartałem poprzedniego roku - poinformował Główny Urząd Statystyczny.  Dane komentowała w Polskim Radiu 24 prof. Elżbieta Mączyńska z Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Agencja Fitch utrzymała rating Polski na poziomie A minus

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2017 12:59
Według ekspertów do utrzymania ratingu z perspektywą stabilną przyczyniły się solidne fundamenty makroekonomiczne wspierane przez silną politykę monetarną oraz zdrowe działania sektora bankowego. O ratingu Polski mówił w Polskim Radiu 24 były wiceminister finansów dr Cezary Mech.
rozwiń zwiń

Czytaj także

S&P zaktualizuje rating Polski. Czego należy się spodziewać?

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2017 11:22
W piątek agencja S&P dokona oceny wiarygodności naszego kraju. Czy można spodziewać się poprawy notowań Polski? O tym w Rządach Pieniądza rozmawiali Przemysław Kwiecień z X-Trade Brokers, Paweł Rochowicz z Rzeczpospolitej i Mariusz Pawlak ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.
rozwiń zwiń